• Pojechane podróże 2, literatura podróżnicza, Travelbrain

Pojechane podróże 2

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Travelbrain
Język: polski
Data wydania: 01-01-2013
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Cena: 28,90 

34,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Festiwal Podróżników Trzy Żywioły zagościł już na mapie imprez, na których warto bywać. Druga już książka pod redakcją Marka Tomalika i Piotra Trybalskiego, będąca pokłosiem jednej z jego edycji, zadowoli nawet najbardziej wybrednych miłośników literatury podróżniczej.
W kilkunastu opowieściach o miejscach i ludziach napotkanych w najdalszych zakątkach świata, wybitni polscy podróżnicy i reporterzy, zdobywcy i marzyciele, dzielą się tym, co przeżyli, poczuli i przemyśleli.

Swoją wyprawę wspomina Piotr Chmieliński, człowiek, który jako pierwszy zdołał przepłynął od źródeł do ujścia Amazonkę, Jacek Hugo-Bader relacjonuje rowerowy „rajd” przez wszystkie środkowoazjatyckie kraje, himalaista Piotr Pustelnik zastanawia się nad sensem życia i wysokogórskiej wspinaczki, a Elżbieta Dzikowska zaprasza do ostatniej stolicy Inków, Vilcabamby.

© ArtTravel.pl

Piotr Chmieliński „Zdobywanie Amazonki” – wspomnienie historycznej wyprawy Piotra Chmielińskiego, pierwszego człowieka, który zdołał przepłynąć Amazonkę od źródeł do ujścia.

Jacek Hugo-Bader „Jadę szosą po kobiercach, upadam w pszenicę” – błyskotliwy reportaż z przejazdu przez wszystkie kraje Azji Środkowej.

Elżbieta Dzikowska „Vilcabamba – ostatnia stolica Inków” – wspomnienie jednej z najważniejszych wypraw polskich odkrywców spisaną specjalnie na potrzeby tej książki.

Marek Kamiński „Odkryć swoją Północ”- próbuje ukazać drogę do własnego wnętrza, opisując podróże do najbardziej odludnych miejsc naszego globu.

Olgierd Budrewicz „Yap, czyli Alamakota” – pełna humoru relacja z podróży na wyspę Yap na Pacyfiku, do kraju o dziwacznym statusie, lilipucich rozmiarach i osobliwych obyczajach.

Piotr Pustelnik „Być jak Mallory!” – refleksja dojrzałego himalaisty nad sensem życia i zdobywania. Pustelnik zadaje pytanie czy Mallory był pierwszy na dachu świata przed Hillarym.

Romuald Koperski „W krainie Czukczów” – relacją z zimowej, nieprawdopodobnej ekspedycji samochodowej. Esencja podróży i poczucia humoru.

Prof. Zdzisław Jan Ryn „Rapa Nui – kraj Człowieka-Ptaka” – autor przyglądając się Wyspie Wielkanocnej prowadzi nas do szerszej refleksji nad kondycją świata. Dziś przed wyspą i jej mieszkańcami czeka trudny wybór.

Janusz Kasza „Wszystkie drogi prowadzą do Sturgis” – już od połowy lipca na amerykańskich drogach i higwayach pojawiają się grupy właścicieli jednośladów całego świata.

Wojciech Jagielski „W Ventersdorpie bez zmian” – intymny portret miasteczka Ventersdorp w RPA jego mieszkańców.

Jadę szosą po kobiercach, upadam w pszenicę - fragment

Przejechałem przez wszystkie kraje Azji Środkowej. Pokonałem 3212 kilometrów. Jazda zajęła mi 163 godziny i 48 minut. W tym czasie moje serce wykonało około miliona 277 tysięcy uderzeń, przetaczając 498 tysięcy litrów krwi. Dlaczego tak dużo? Bo jechałem na rowerze.
W pewnym momencie pomyślałem nawet, że coś jest ze mną nie w porządku. Liczyłem wszystko jak wariat. Średnia prędkość – 19,6 km/h. Każde koło obróciło się 1 566 829 razy. Liczyłem, ile razy przekręciłem pedałami i ile wypiłem płynów: wody, coli, kumysu, czału (sfermentowane wielbłądzie mleko), piwa, herbaty i zupy. Czymś przecież musiałem zająć głowę.
A trzeba ją zająć, żeby nie myśleć o bólu. Boli dziwnie, bo wcale nie to, co na zdrowy rozum powinno. Nie doskwierają mięśnie nóg, ale barku, rwie w krzyżu, drętwieją dłonie, a tyłek, co tu dużo gadać, chociaż przyobleczony w specjalne, kolarskie spodenki (z wkładką chroniącą przed obcieraniem, o właściwościach antybakteryjnych), dokucza jak diabli. Do tego dochodzą wirujące przed oczami czarne plamy, kiedy wdrapiesz się gdzieś na cztery tysiące metrów nad poziom morza, i odparzenia na stopach, gdy na pustyni temperatura dochodzi do 50 stopni Celsjusza.

Jacek Hugo-Bader

Recenzje ArtTravel.pl

„Pojechane podróże 2” to druga już z kolei książka, której wydanie jest ściśle związane z Festiwalem Podróżników Trzy Żywioły. Organizowana z inicjatywy Marka Tomalika i Piotra Trybalskiego impreza odbywa się od 2004 roku, zaś jej gośćmi są zarówno powszechnie znani polscy podróżnicy, którzy mogą poszczycić się znaczącymi dokonaniami i osiągnięciami w zakresie ekstremalnych wypraw i ekspedycji, jak i inni ludzie, którzy z pasją podróżują po świecie i poznają go na różne sposoby.

„Pojechane podróże” to projekt, którego podstawą ma być cykl książek zawierających opowieści o tych najciekawszych, najbardziej oryginalnych wyprawach, podróżach, które w jakiś sposób wyróżniają się spośród innych tego typu przedsięwzięć.

W drugiej książce wchodzącej w skład powstającego cyklu znalazły się teksty następujących autorów: Piotr Chmieliński, Jacek Hugo-Bader, Elżbieta Dzikowska, Marek Kamiński, Olgierd Budrewicz, Piotr Pustelnik, Romuald Koperski, Zdzisław Jan Ryn, Janusz Kasza i Wojciech Jagielski.

Już sam ten zestaw nazwisk sugeruje, iż zawarte w książce podróżnicze opowieści będą bardzo zróżnicowane pod względem treści. Rzeczywiście, tak właśnie jest. Od razu też powiem, że ta różnorodność tematyczna jest atutem tej publikacji, stanowiącym o jej atrakcyjności. Czytelnik w trakcie lektury może w wyobraźni odwiedzić rozmaite zakątki świata i poczuć ich atmosferę.

Książka ta zabiera więc nas w rowerową podróż po drogach i bezdrożach Azji Środkowej, na Czukotkę – do krainy polarnych koczowników, a także na leżącą na Pacyfiku, niezwyczajną pod wieloma względami wysepkę Yap. Mamy okazję dowiedzieć się, jak doszło do odkrycia Vilcabamby – legendarnej stolicy Inków, poznać szczegóły kajakowego spływu Amazonką od jej źródła do ujścia oraz poczuć klimat odbywającego się corocznie w Południowej Dakocie wielkiego zjazdu motocyklistów. Poznane relacje z wypraw na Mount Everest, na Antarktydę, na Rapa Nui i do małego miasteczka w RPA nie tylko przeniosą nas do wspomnianych miejsc, ale też skłonią do przemyśleń i refleksji.

Jak widać, książka „Pojechane podróże 2” charakteryzuje się sporą rozpiętością treściową i tematyczną. Rozmaite były kierunki opisanych tu podróży, różne były cele, różnorodne obserwacje i wnioski. I właśnie z tego powodu jest to bardzo ciekawa publikacja, warta uwagi i tego, by choć na chwilę zatrzymać się przy każdej opowieści.

Jest to książka, która mocno uświadamia nam różnorodność otaczającego nas świata – różnorodność objawiająca się w wielu aspektach, widoczna w ludziach i ich sposobie myślenia, krajobrazach, stylu życia mieszkańców. Przypomina też, iż każda podróż może mieć bardzo różne oblicza. Aby zaś je poznać, wystarczy mieć chęci do podróżowania i poznawania świata.

Być może kogoś z Was książka „Pojechane podróże 2” zainspiruje do zorganizowania jakiejś niecodziennej, nieco szalonej, może nawet ekstremalnej wyprawy. Dlatego szczerze zachęcam Was wszystkich do lektury.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Travelbrain
Autor praca zbiorowa
Język polski
Data wydania 01-01-2013
Wydanie I
Oprawa miękka
Ilość stron 208
Wymiary / mm 167x223
Waga / gr 471
EAN 9788393694907
ISBN 978-83-936949-0-7

Recenzje i oceny Klientów

Polecam (Robert)
Oceń produkt
Książka dla wszystkich miłośników Trzech Żywiołów i innych festiwali podróżniczych. Na pewno pozycja obowiązkowa tych co mają pierwszą część. Różne teksty to na pewno zaleta.
Polecam (22.12.2015)
Fajna książka prezentowa (ant)
Oceń produkt
Dobrze się czyta, dobrze ogląda, to zestaw historii najwybitniejszych polskich podróżników. Znakomicie napisany tekst Jacka Hugo-Badera i Piotra Pustelnika. Reszta też fajna. (07.12.2015)

Napisz recenzję

Oceniasz: Pojechane podróże 2

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt