• Podróże z Nim i samotnie. Pięć piekieł na ziemi, literatura podróżnicza, Zysk i S-ka

Podróże z Nim i samotnie. Pięć piekieł na ziemi

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Zysk i S-ka
Język: polski
Data wydania: 27-01-2014
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 32,90 

39,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni Arttravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Tanio jak na arttravel.pl

Świat zapamiętał Marthę Gellhorn z dwóch powodów. Po pierwsze - była wybitnym korespondentem wojennym relacjonującym ważne konflikty, począwszy od wojny domowej w Hiszpanii, przez wojnę w Wietnamie, po amerykańską inwazję w Panamie. Tego typu praca wykonywana przez kobietę stanowiła fakt bez precedensu. Drugi powód doprowadzał ją do szału, bo nie miała zamiaru być przypisem do życia kogokolwiek. Mianowicie popularność dzięki małżeństwu z Ernestem Hemingwayem. Niektóre wyprawy odbywała w jego towarzystwie. Martha Gellhorn była kobietą o wielkim temperamencie. Takie też są jej wspomnienia z podróży, które obfitują w przygody pełne grozy i niebezpieczeństw. Autorka wbrew rozsądkowi przedziera się starym autem przez targane wojną Chiny, aby spotkać się z Czang Kaj-szekiem. Dryfuje po wodach Morza Karaibskiego w poszukiwaniu U-Bootów. Dociera też do rosyjskich dysydentów w Związku Sowieckim. Na te "piekła na ziemi" reaguje oburzeniem, poruszeniem, ale i ironicznym humorem.
To pełna ognia i pasji rywalka Hemingwaya.

Martha Gellhorn (1908-1998) - dziennikarka, pisarka, korespondentka wojenna. Uczęszczała do Bryn Mawr College, ale rzuciła szkołę w 1927 roku i rozpoczęła karierę dziennikarską. Jej pierwsze artykuły pojawiały się w "The New Republic", jednak od początku planowała zostać korespondentem zagranicznym i w tym celu wyjechała do paryskiego biura United Press. W Europie zaangażowała się w ruch pacyfistyczny. W 1931 roku wróciła do St. Louis i napisała powieść What Mad Pursuit (1934). Harry Hopkins zatrudnił ją w Federal Emergency Relief Administration. Jej zadaniem było dokumentowanie wpływu Wielkiego Kryzysu na USA. Przyjaźniła się z Eleanor Roosevelt. Ten okres Gellhorn podsumowała w książce The Trouble I've Seen (1936).
W 1937 roku Gellhorn została przyjęta do "Collier's Weekly" i wysłana do Hiszpanii pogrążonej w wojnie domowej. Podróżowała także po III Rzeszy, gdzie przygotowywała reportaże o Adolfie Hitlerze. Jako korespondent wojenny wyjeżdżała do Finlandii, Hongkongu, Birmy, Singapuru i Wielkiej Brytanii. Brała także udział w D-Day i wyzwalaniu obozu w Dachau. Podróże wojenne opisała w książce The Undefeated (1945).
Po wojnie wyjechała z USA, które krytykowała za imperializm. Mieszkała w różnych państwach, w późniejszych latach osiadła w Wielkiej Brytanii. Pracowała dla "Atlantic Monthly" jako korespondentka, m.in. podczas wojny wietnamskiej i wojny sześciodniowej. Relacjonowała proces Adolfa Eichmanna, wojnę domową w Salwadorze i inwazję USA na Panamę. Jej ostatnią podróżą zagraniczną był wyjazd do Brazylii w pierwszej połowie lat 90. XX wieku, gdzie opisywała przemoc na ulicach miast.
W 1945 roku wyszła za mąż za Ernesta Hemingwaya. Małżeństwo przetrwało pięć lat. Historia ich burzliwego związku pokazana została w filmie Hemingway i Gellhorn z Nicole Kidman i Clive'em Owenem w rolach głównych.

Informacje dodatkowe

Tytuł oryginalny Travels with myself and another. Five journeys from hell
Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Zysk i S-ka
Autor Martha Gellhorn
Seria Korespondenci
Język polski
Tłumacz Justyna Grzegorczyk
Data wydania 27-01-2014
Wydanie I
Oprawa miękka
Ilość stron 400
Wymiary / mm 147x205
Waga / gr 448
EAN 9788377853450
ISBN 978-83-7785-345-0

Napisz recenzję

Oceniasz: Podróże z Nim i samotnie. Pięć piekieł na ziemi

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt