Poczta do Nigdy-Nigdy. Reporter w kraju koala i białego człowieka, literatura podróżnicza, Zysk i S-ka
  • Poczta do Nigdy-Nigdy. Reporter w kraju koala i białego człowieka, literatura podróżnicza, Zysk i S-ka

Poczta do Nigdy-Nigdy. Reporter w kraju koala i białego człowieka

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Zysk
Język: polski
Data wydania: 13-07-2015
Kategoria
Australia / Australia
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 29,90 

39,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni Arttravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Fascynująca podróż po mozaice magicznych miejsc, egzotycznych bezdrożach i metropoliach Australii.

Lucjan Wolanowski znał receptę na wybitny reportaż. Świadczą o tym jego książki, a jedną z nich jest Poczta do Nigdy-Nigdy - niepowtarzalny obraz Australii i życia jej mieszkańców.
Autor zwykł mawiać: Australia to kraj z dołu globusa, prawie tak wielki jak cała Europa, który miał być bardziej brytyjski niż Anglia, ale życie pokrzyżowało te plany. Z żartobliwym dystansem zabiera nas w podróż po Czerwonym Lądzie, barwnie opowiadając o porywających przygodach i przytaczając niezwykłe anegdoty.

"Nie twierdzę, że znam Australię. Ale chyba mam prawo twierdzić, że widziałem Australię. To istotna różnica. Ba, może nawet oglądałem to, czego przeciętny Australijczyk nigdy nie zobaczy. Kto ruszy w rejs statkiem obsługującym latarnie morskie na Morzu Koralowym? Kto, idąc o zakład, ‹‹zagubi się›› na pustyni i zostanie ‹‹odnaleziony›› przez czarnego tropiciela śladów? Komu się będzie chciało lecieć na daleką wyspę Norfolk, aby tam rozmawiać z potomkami buntowników z ‹‹Bounty››? Kto rozwoził pocztę świąteczną w Krainie Nigdy-Nigdy i latał z Latającym Doktorem? Inna sprawa, że widziałem też i Australię, która odeszła..."

Lucjan Wolanowski

Recenzje ArtTravel.pl

Czym charakteryzuje się dobry reportaż? Według mnie powinien być interesujący pod kątem treści i podjętej tematyki, a poza tym atrakcyjny pod względem języka i stylu.

Takim właśnie reportażem jest moim zdaniem książka Lucjana Wolanowskiego „Poczta do Nigdy-Nigdy. Reporter w kraju koala i białego człowieka”.

Lucjan Wolanowski to żyjący w latach 1920-2006 polski pisarz, reporter, podróżnik i tłumacz. Odbył wiele podróży, w tym kilka dookoła świata. Pisał reportaże dla następujących czasopism: „Świat”, „Dookoła Świata”, „Magazyn Polski”, „Przekrój”, „Express Wieczorny”, „Poznaj Świat”. Wśród odwiedzanych przez niego licznych zakątków świata to właśnie „kraj w dole globusa” – jak określał on Australię – stał się dla niego miejscem wyjątkowym, najważniejszym. Nic więc dziwnego, że poświęcił mu obszerną pod względem objętości i treści książkę, dzięki której mocno zaznaczył swoje miejsce w historii polskiego reportażu.

Od razu musze zaznaczyć, iż treść książki znakomicie współgra tutaj z formą, bowiem autor w tym rozbudowanym objętościowo reportażu zawarł cały ogrom poruszonych tematów i spraw, sięgając zarówno do historii Australii i odległych czasów, jak i do współczesnych sobie realiów i własnych obserwacji, poczynionych w trakcie swoich podróży na Czerwony Ląd.

Przedstawia nam więc dzieje Australii oraz jej rdzennych mieszkańców. Zapoznaje nas z obowiązującym tam systemem oświaty, omawiając przy tym działalność szkół korespondencyjnych oraz szkół radiowych. Opowiada o nękającym ten kraj problemie suszy, o instytucji Latających Doktorów, zwierzętach charakterystycznych dla tego kontynentu, sportach typowych dla Australii, hodowli owiec, wyścigach konnych oraz o kuchni australijskiej. Dokładnie opisuje, jak wygląda praca wielorybników, listonoszy (przy okazji wyjaśnia, skąd wzięło się określenie Kraina Nigdy-Nigdy w odniesieniu do Australii), poławiaczy pereł, tropicieli śladów i latarników. Ponadto przeczytamy tu o australijskiej Polonii i losach polskich emigrantów w Australii, o udziale mieszkańców tego kraju w wojnach, o gorączce złota w Australii i odkryciach innych bogactw naturalnych, o dawnym zwyczaju zsyłania na ten kontynent więźniów, a także o niezwykłych karierach, jakie zrobili tam zwyczajni ludzie.

To są oczywiście najważniejsze tematy, jakie poruszył Lucjan Wolanowski w swojej książce, przy okazji bowiem dotyka również szeregu innych spraw. Dzięki takiej różnorodności reportaż ten czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem. Moim zdaniem bez żadnej przesady można określić go mianem kopalni wiedzy na temat Australii – dawnej i współczesnej autorowi. Wiedzy o tyle cennej, że w wielu aspektach autor prezentuje nam Australię, jakiej już nie ma.

Zgodnie z tym, co napisałam na początku na temat cech dobrego reportażu, chcę podkreślić, że książka Lucjana Wolanowskiego charakteryzuje się nie tylko ciekawą, zajmującą treścią i tematyka, ale też odznacza się żywym językiem, barwnym stylem i ogromnym bogactwem językowym – pod tym względem jest to po prostu literacka perełka.

Przytaczane historie i opowieści autor ilustruje licznymi, często zabawnymi anegdotami, które znacznie uatrakcyjniają treść książki. Nie zawsze pisze o sprawach przyjemnych, nieraz odnosi się do przykrych, nawet dramatycznych wydarzeń, jednak w całej jego opowieści dominuje humor, co również pozytywnie wpływa na odbiór lektury.

Do walorów tej książki zaliczyć mogę także ciekawe, czarno-białe, archiwalne zdjęcia. Natomiast dodatkowym atutem jest dołączona do książki płyta DVD z filmem Wojciecha Cejrowskiego z serii „Boso przez świat” – pt. „Męska przygoda”.

Uważam, że książka Lucjana Wolanowskiego to niezwykle wartościowy, znakomity reportaż. Dla tych, których interesuje Czerwony Ląd i jego dzieje, jest to pozycja obowiązkowa. Polecam tę lekturę również tym wszystkim, którzy są ciekawi świata i otwarci na jego poznawanie poprzez tego typu literaturę.

Nie zastanawiajcie się więc dłużej, lecz czym prędzej sięgnijcie po książkę „Poczta do Nigdy-Nigdy” – czeka Was moc niezwykłych przygód.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Zysk
Autor Lucjan Wolanowski
Seria Naokoło Świata
Język polski
Data wydania 13-07-2015
Wydanie I
Oprawa miękka
Ilość stron 720+72
Wymiary / mm 145x205
Waga / gr 835
Dodatkowo CD Tak
EAN 9788377855560
ISBN 978-83-7785-556-0

Napisz recenzję

Oceniasz: Poczta do Nigdy-Nigdy. Reporter w kraju koala i białego człowieka

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt