Piknik z niedźwiedziami, literatura podróżnicza, Zysk i S-ka
  • Piknik z niedźwiedziami, literatura podróżnicza, Zysk i S-ka

Piknik z niedźwiedziami

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Zysk
Język: polski
Data wydania: 20-04-2015
Kategoria
Ameryka Pn / USA / USA
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 26,90 

35,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Szlak Appalachów to jeden z najdłuższych ciągłych szlaków pieszych na świecie. Przebiega wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, od Georgii po Maine, przez krajobrazy, które należą do najpiękniejszych w Ameryce. Ponad trzy tysiące kilometrów odludnej górskiej dziczy pełnej niedźwiedzi, łosi, rysiów, grzechotników, trujących roślin i psychopatycznych morderców. Wydawałoby się, że to niepokojąca perspektywa dla rozsądnych ludzi. Ale nie dla Billa Brysona! W towarzystwie przyjaciela Stephena Katza autor wyrusza na pieszą wyprawę przez gigantyczną leśną gęstwinę, pragnąc zrealizować swoje największe marzenie - przenocować pod gołym niebem i nie dać się zjeść!
Piknik z niedźwiedziami to książka, która poprawia humor, zaskakuje obserwacjami i ciekawie podanymi faktami o eksplorowanych zakątkach. Na jej podstawie powstał film. Premiera już niedługo, a w rolach głównych wystąpią Robert Redford, Nick Nolte i Emma Thompson.

Recenzje ArtTravel.pl

Szlak Appalachów (Appalachian Trail) to pieszy szlak turystyczny we wschodniej części Stanów Zjednoczonych, biegnący wzdłuż amerykańskiej części Appalachów. Jego długość jest trudna do jednoznacznego określenia, ale na pewno wynosi ponad 3400 kilometrów. Nie tylko długość szlaku jest wyzwaniem dla piechurów. Dodatkową trudność stanowi górzyste ukształtowanie terenu i rozciągające się przez niemal całą drogę leśne gęstwiny. Ten, kto zdecyduje się przejść pieszo Szlak Appalachów, musi nastawić się na to, iż nie będzie to lekka, łatwa i przyjemna wycieczka, ale ekstremalna wyprawa, wymagająca od śmiałka ogromnego samozaparcia.

Jednym z takich śmiałków, którzy postanowi ku tego dokonać, był Bill Bryson – urodzony w 1951 roku amerykański autor książek podróżniczych i popularnonaukowych: „Zapiski z małej wyspy”, „Zapiski z wielkiego kraju”, „Krótka historia prawie wszystkiego”, „Naprawdę krótka historia prawie wszystkiego”, „Ani tu, ani tam. Europa dla początkujących i średnio zaawansowanych”, „W domu. Krótka historia rzeczy codziennego użytku”, „Śniadanie z kangurami. Australijskie przygody”, „Piknik z niedźwiedziami”.

Właśnie w tej ostatniej książce – „Piknik z niedźwiedziami” – Bill Bryson opowiada o swojej wielkiej przygodzie, jaką była wyprawa Szlakiem Appalachów, a w której towarzyszył mu przyjaciel – Stephen Katz.

Jak można się domyślić – eskapada ta obfitowała w wiele różnorodnych, niespodziewanych, zaskakujących, zabawnych bądź niebezpiecznych wydarzeń. Już samo przygotowanie ekwipunku i prowiantu oraz spakowanie się nastręczało sporo trudności naszym bohaterom. Pewnych obaw dostarczały też informacje o rozmaitych niebezpieczeństwach, na jakie napotykali w przeszłości podróżnicy przemierzający Szlak Appalachów. Jednym z nich była bardzo prawdopodobna możliwość spotkania się z niedźwiedziem. Stąd też Bill Bryson musiał najpierw zapoznać się z instrukcją postępowania w przypadku napotkania tego zwierza, z której jasno wynikało, że najlepiej jest w ogóle nie spotkać się z niedźwiedziem.

Czy bohaterom książki udało się przejść cały szlak? Jakie przeżyli przygody? Jakich ciekawych ludzi spotkali w drodze? Co było dla nich największą trudnością? I najważniejsze: czy stanęli oko w oko z niedźwiedziem? Kto jest tego ciekawy, niech koniecznie przeczyta książkę Billa Brysona „Piknik z niedźwiedziami”. A zapewniam, że warto. Mnie lektura ta dostarczyła wiele niekłamanej przyjemności i radości, niejednokrotnie wywołując uśmiech na mojej twarzy czy wręcz wzbudzając głośny śmiech.

Autor żywo, z humorem, swadą i werwą opowiada o swojej wyprawie, barwnie opisując przeżyte zdarzenia i doświadczenia, zachowując przy tym dystans do samego siebie.

Taki sposób prowadzenia narracji przez autora powoduje, iż czytelnik w wyobraźni towarzyszy bohaterom książki, z niecierpliwością oczekując na to, co jeszcze się wydarzy. Tak właśnie było w moim przypadku – opowieść Billa Brysona tak bardzo mnie zaciekawiła, że nie mogłam się od niej oderwać.

Fabuła książki nie opiera się tylko na opisach przygód autora i jego przyjaciela. Bill Bryson zapoznaje nas przy okazji z historią powstania Szlaku Appalachów i poszczególnych parków narodowych, znajdujących się na całej długości tego szlaku. Przybliża nam gatunki zwierząt żyjących na terenie szlaku, a także rosnących tam roślin, w tym gatunki endemiczne czy zagrożone wyginięciem. Przytacza interesujące historie i ciekawe fakty związane ze szlakiem i ludźmi, którzy go niegdyś przemierzali. Te wszystkie treści wzajemnie się przeplatają i uzupełniają, tworząc przyjemną i atrakcyjną w odbiorze całość.

Lektura książki Billa Brysona to według mnie świetna rozrywka na wysokim poziomie. Jednak opowieść ta nie tylko bawi, ale również skłania do pewnych refleksji: wzbudza przede wszystkim szacunek do przyrody i respekt dla niej , przestrzega przed zbytnim ingerowaniem człowieka w świat natury, uświadamia, jak ważna jest umiejętność cieszenia się życiem, doceniania nawet małych rzeczy i czerpania przyjemności z tego, co się robi. Myślę, że takie właśnie jest główne przesłanie tej książki.

Szczerze polecam „Piknik z niedźwiedziami” wszystkim ceniącym dobry humor i literaturę podróżniczą. Ta znakomita lektura na pewno znajdzie uznanie wielu czytelników.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Tytuł oryginalny A Walk in the Woods
Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Zysk
Autor Bill Bryson
Seria Naokoło Świata
Język polski
Data wydania 20-04-2015
Wydanie I
Oprawa miękka
Ilość stron 360
Wymiary / mm 145x205
Waga / gr 400
EAN 9788377854815
ISBN 978-83-7785-481-5

Napisz recenzję

Oceniasz: Piknik z niedźwiedziami

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt