• Piekło Dakaru Książki G+J, literatura podróżnicza

Piekło Dakaru Książki G+J

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: National Geographic
Język: polski
Data wydania: 09-05-2012
Kategoria
Moje hobby / Motocykl
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 45,90 

54,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

RAJD DAKAR to impreza wielkością niewiele ustępująca Igrzyskom Olimpijskim. Miliony widzów śledzi jej przebieg i w mediach i na trasie. Co roku całkowicie dobrowolnie około tysiąca osób wsiada w kilkaset bardzo różnych pojazdów i próbuje pokonać Pustynię Atacama i skaliste Andy, a dawniej Saharę, czyli miejsca dla motoryzacji niedostępne. Znakomita większość z nich nie daje rady. Padają ze zmęczenia lub tracą swe też padające z wysiłku pojazdy. Zostawiają na pustyni zdrowie, pieniądze i marzenia. Ale za rok, nie patrząc na krew, pot i łzy, by coś sobie udowodnić – wracają. Że Dakar to szaleństwo? A co złego jest w szaleństwie? Od kilku lat o zwycięstwo w Dakarze walczy Krzysztof Hołowczyc. Na razie, choć wielki sukces wydaje się tak blisko, różne dramatyczne przygody to zwycięstwo mu odbierają. O tych przygodach i o Dakarze, jako chorobie nieuleczalnej, jest ta książka.

Recenzje ArtTravel.pl

Rajd Dakar to coroczny wyścig, którego uczestnicy w bardzo trudnych warunkach terenowych ścigają się samochodami, ciężarówkami, motocyklami i quadami. Trwa on około dwóch tygodni, zaś długość poszczególnych odcinków sięga nawet kilkuset kilometrów dziennie. Rajd Dakar jest najdłuższym i najtrudniejszym rajdem świata. Ze względu na niezwykle ciężkie warunki, w jakich się odbywa, stanowi on prawdziwe wyzwanie dla zawodników. Co roku przyciąga on wielu uczestników (nawet kilkuset) z całego świata, jednak nie wszystkim udaje się osiągnąć metę. Docierają do niej tylko najlepsi.
O rajdzie tym opowiada Krzysztof Hołowczyc – mistrz Europy i wielokrotny mistrz Polski w rajdach samochodowych, doświadczony zawodnik rajdowych mistrzostw świata WRC. W Rajdzie Dakar uczestniczył, jak dotąd, osiem razy.
W książce „Piekło Dakaru” zawarte są jego wspomnienia z uczestnictwa w kolejnych edycjach rajdu (w latach 2005 – 2012). Opowieści Krzysztofa Hołowczyca wysłuchał i przysposobił ją do druku Julian Obrocki – współautor książki.
Dzięki niej możemy poznać pewne kulisy przygotowań i organizacji Rajdu Dakar – dowiemy się, jakie są jego zasady, kto może w nim startować, jak ustalane są trasy i poszczególne odcinki. Z opowieści autora wynika, że Dakar – to nie tylko sport, ale również ogromne przedsięwzięcie finansowe i marketingowe, dlatego jest to tak ważne wydarzenie na skalę światową. Krzysztof Hołowczyc wyjaśnia też przyczyny, dla których organizacja rajdu przeniosła się z Afryki do Ameryki Południowej.
Wspomniałam wcześniej, że Rajd Dakar uznawany jest za najtrudniejszy rajd świata. Książka „Piekło Dakaru” dowodzi, że nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady. Pokazuje, że jest to rajd, w czasie którego zmęczenie, które wciąż narasta i kumuluje się, wprost zwala z nóg zawodników. Muszą oni zmierzyć się z niezwykle ciężkimi warunkami, takimi jak: ekstremalne temperatury, piaszczyste wydmy, w których grzęzną pojazdy, drogi pełne kolein i wertepów, niebezpieczne skały, bezdroża, prowadzące nieraz na przysłowiowe manowce. Zmęczeniu zawodników często towarzyszą schorzenia i urazy nabyte w czasie rajdu, nieraz bardzo poważne, będące przyczyną przymusowej rezygnacji dalszego uczestnictwa w wyścigu. Do tego dochodzą nerwy i ogromny stres. Nic dziwnego, bowiem, jak opowiada autor, wypadki, dachowania, awarie pojazdów są wręcz na porządku dziennym. Dowodzi, że Dakar to rajd zupełnie nieprzewidywalny, w czasie którego wszystko może się zdarzyć. Tu liczy się nie tylko szybkość, ale też umiejętności, a także i szczęście. Jak wynika z opowieści autora, czasem zwykły pech może zniweczyć wszystko. Często powtarzają się w niej słowa: „Taki jest Dakar”. Podkreślają one właśnie tę nieprzewidywalność rajdu oraz ogrom związanych z nim trudności.
Z relacji Krzysztofa Hołowczyca wyłania się obraz Rajdu Dakar jako niemalże piekła, do którego zresztą rajd został porównany w tytule książki. On sam mówi: „Nie dla wszystkich ten rajd jest cudowną przygodą. Dla wielu jest po prostu okrutny”. Co zatem sprawiło, że dobrowolnie wstępuje on do tego „piekła”? Co jest przyczyną, dla której co roku wstępuje do niego tylu innych zawodników? Szczególnie że tak trudno tutaj o sukces. Autor szczerze opowiada o swoich sukcesach i porażkach, o radości, smutku i łzach, o chwilach, w których wręcz nienawidził rajdu. Ale jak sam przyznaje, mimo tych wszystkich trudności jest w rajdzie coś pięknego. To „coś” sprawia, że on, nawet nienawidząc rajdu, z każdym kilometrem wydartym pustyni kocha go coraz bardziej. Nazywa go „nieuleczalną chorobą” czy też „nałogiem”, do którego się wciąż wraca, gdyż jest silniejszy od człowieka. Właśnie tę prawdę chciał przekazać w swej opowieści i myślę, że udało mu się to znakomicie.
Książka świetnie oddaje ducha i klimat rajdu. Pozwala nie tylko poznać jego funkcjonowanie, ale też zrozumieć tych, którzy rozkochali się w nim i co roku stają do walki, by się z nim zmierzyć.
Autor opowiada w tak żywiołowy i obrazowy sposób, że mimo iż mowa jest o wydarzeniach minionych, emocje i uczucia związane z wyścigiem udzielają się czytelnikowi. Świetne zdjęcia z rajdu dodatkowo wzbogacają książkę.
Relacja Krzysztofa Hołowczyca wzbudziła we mnie prawdziwy podziw dla niego, nie tylko z powodu uczestnictwa w tak trudnym wyścigu, ale też dlatego, że potrafi szczerze, bez wstydu mówić o swoich uczuciach towarzyszących jego sukcesom i – co ważniejsze – porażkom. Choć opowiada o nich prostym, oszczędnym językiem, bez zbytniego wyżalania się, to chwilami jego opowieść nabiera dość osobistego charakteru. Nie waha się wtedy wspomnieć o łzach rozczarowania. Powtarza: „Taki jest Dakar – radość i łzy niezmiennie się tu przeplatają”.
Na podziw i szacunek zasługuje również jego postawa – przyjmowanie porażek z pokorą i wiara w to, że uda mu się osiągnąć ten najwyższy, zamierzony cel.
„Piekło Dakaru” to według mnie pasjonująca opowieść o walce z własnymi słabościami, fizycznymi i psychicznymi, o pokonywaniu trudności. Pokazuje człowieka, który uparcie, poprzez sukcesy i porażki, dąży do celu, wierząc, iż ten pełny sukces jest przed nim i jest w zasięgu jego ręki. Uczy pokory wobec sił od nas niezależnych, umiejętności godzenia się z porażkami, podnoszenia się z upadków i walki o własne marzenia. Jest to książka nie tylko dla znawców i miłośników motoryzacji i sportu, choć dla nich z pewnością będzie prawdziwą gratką. Myślę jednak, że każdego zdoła ona zaciekawić i zafascynować. Dlatego szczerze ją polecam. Jestem pewna, że nie zawiedzie ona pokładanych w niej oczekiwań i zapewni wiele ekscytujących chwil spędzonych na czytaniu. Zapraszam więc do „Piekła Dakaru”, które dla chętnych stoi otworem.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca National Geographic
Autor Julian Obrocki, Krzysztof Hołowczyc
Język polski
Data wydania 09-05-2012
Oprawa twarda
Ilość stron 256
Wymiary / mm 170 x 220
Waga / gr 750
EAN 9788377781500
ISBN 978-83-7778-150-0

Napisz recenzję

Oceniasz: Piekło Dakaru Książki G+J

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt