• Obrazy spod powiek, literatura podróżnicza, Bezdroża

Obrazy spod powiek

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bezdroża
Język: polski
Data wydania: 19-10-2015
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Menu / Oferta specjalna / Oferta dla podróżników / Książki dla podróżników
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 33,90 

39,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: dostępne "od ręki"
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Książka jest owocem podwójnej pasji autorki – do podróżowania i fotografii. I właśnie dzięki nim otrzymujemy tytułowe „obrazy spod powiek”, którymi dzieli się ze swoimi czytelnikami, wraz z sensualnymi opowieściami o miejscach, ludziach, ulotnych wrażeniach i głębokich przeżyciach.
Agata Błachnio niespiesznie przemierza Izrael i Jordanię, wyszukując zakątki nierzadko omijane przez turystów. Zapisuje szczególne chwile; wyblakłe kolory Starej Jerozolimy i bujność arabskiego suku, gdzie kryje się magia, jabłkowy zapach sziszy i chłód kamiennych domów, echo kroków na bruku żydowskich dzielnic. Skrzący się w oczach piasek na pustyni Wadi Rum, migotliwy w słońcu dnia, matowy podczas nocy. Głęboki błękit Morza Martwego, wdzierającego się w białe pustkowie brzegów. Niezwykłą Petrę i pasiaste skały. Targowy gwar z pokrzyjującymi sprzedawcami, przepyszne stosy owoców, przyciągających oczy barwami i kształtem, uśmiechy na twarzach kupujących. Śpiew muezinów wzywających na poranną modlitwę.
Świat, gdzie wszystkie „inaczej” tworzą doświadczenie podróży, którą chce się powtórzyć. Najlepiej – od razu.

© ArtTravel.pl

„Gdy w mój pierwszy piątkowy wieczór w Jerozolimie siedziałam na wypolerowanych przez tysiące stóp schodach przed Bramą Damasceńską, patrzyłam, jak miasto się zmienia. Jak z ulic znikają stragany, a każdy idzie czcić swojego Boga. Obserwowałam Żydów pędzących pod Ścianę Płaczu, z unoszącymi się na wietrze pejsami i rozwianymi połami chałatów. Kilka godzin wcześniej widziałam muzułmanów, śpiesznie udających się na Wzgórze Świątynne, a wśród nich młodego chłopaka, który z czułością prowadził pod rękę swojego dziadka w kufii. Przypomniałam sobie, jak równo o godzinie piętnastej między ciasno upchanymi straganami na Via Dolorosa przeciskali się chrześcijanie, jeszcze raz przeżywając mękę Jezusa. Już wtedy wiedziałam, że to nie jest zwyczajne miejsce. Jerozolima to magia i tajemnica. Byłam pewna, że tu wrócę. Nie przeczuwałam jednak, że będę chciała wracać ciągle.”
Fragment książki

Agata Błachnio
Psycholog i logopeda. Choć od dziecka marzyła by być zawodowym fotografem, na co dzień zajmuje się pracą naukową – bada tajniki Internetu, zachowania kierowców na drodze i postawy wobec osób jąkających się. Autorka kilkudziesięciu prac naukowych. Współtwórca Laboratorium badawczego LAB A&A, prowadzącego międzynarodową współpracę. Jej pasją są podróże, z których czerpie energię do pracy i pomagają stawiania czoła codziennym problemom.
Gdy miała rok odbyła swoją pierwszą podróż zagraniczną do Bułgarii na kemping. Odwiedziła ponad 30 państw w Europie, Azji i Afryce. Izrael i Włochy to kraje, które skradły jej serce i do których chętnie wraca.
Podróżując realizuje swoją drugą pasję, którą jest fotografia. Autorka wystawy fotograficznej Izrael wielu kultur. Najchętniej odwiedza miejsca z dala od utartych, turystycznych szlaków. W każdej miejscowości najpierw kieruje się na targ, najlepiej odzwierciedlający życia miasta. Uważa, że nie można poznać innej kultury bez spróbowania lokalnej kuchni.
W życiu przyświeca jej maksyma: If you don’t like where you are change it.

Recenzje ArtTravel.pl

Podróżowanie to doświadczanie zmiany, odpoczynek, spełnianie marzeń, zmiana priorytetów, przygoda. Podróżowanie odświeża i oczyszcza myśli, daje wolność, stwarza pretekst do fotografowania, uczy tolerancji i otwartości, pomaga być lepszym, uzależnia. Tak właśnie uważa Agata Błachnio, której wielką pasją są podróże po różnych zakątkach świata. Jej książka „Obrazy spod powiek” dowodzi, że ma całkowitą rację.

Książka ta zawiera wspomnienia autorki z podróży po Izraelu i Jordanii. Przywołuje ona w nich konkretne miejsca, jakie odwiedziła podczas pobytu w tych krajach, opowiada o ludziach, napotkanych w drodze. Jednak jej opowieść nie jest zwyczajną relacją podróżniczo-turystyczną z wyprawy do dalekich krajów. Wyraźnie widać, iż będąc w tych wszystkich miejscach, usiłowała odbierać je wszelkimi zmysłami: wzrokiem, słuchem, smakiem, węchem i dotykiem, zwracając przy tym uwagę na te najdrobniejsze nawet szczegóły, które umknęłyby i zapewne umykają wielu innym osobom podróżującym po świecie. Te ulotne wrażenia pragnęła zapamiętać, zatrzymać w pamięci, w głowie, w myślach, by następnie oddać je jak najdokładniej w swojej książce.

Czy ten zamiar powiódł się jej? Moim zdaniem tak, i to znakomicie! Jak się bowiem przekonałam, opowieść Agaty Błachnio podczas lektury bardzo działa na zmysły, tak więc te wszystkie wrażenia oddane w książce są mocno odczuwalne.

Kiedy czytałam tę książkę, wydawało mi się, że sama słyszę gwar rozmów, dźwięki bębnów, strun, klawiszy, pokrzykiwania sprzedawców na targu, śpiew mnichów, melodię religijnych pieśni aramejskich, muzykę szabatową, a także… ciszę zaklętą w starożytnych budowlach. W trakcie lektury miałam wrażenie, iż czuję smak różnorodnych potraw spożywanych podczas kolacji szabatowej, pysznych, charakterystycznych dla arabskiej kuchni falafeli, dojrzałych, słodkich owoców. Zdawało mi się też, że dotykam dłonią chropowatych kamieni, skał, murów, ścian monastyrów, świątyń, domów mieszkalnych. Niemal czułam zapach wonnych kadzideł w świątyniach, wiejącego od pustyni wiatru, łagodnej bryzy nad jeziorem. Przed oczami zaś miałam targi pełne różnorodnych owoców i warzyw, wielokolorowe mozaiki, barwne naczynia ceramiczne, tradycyjne stroje mieszkańców Jerozolimy i Jordanii, wspaniałe, zachwycające budowle, wioski, miasta, pustynię, wszystkie te miejsca, które odwiedziła autorka książki.

Dodam przy tym, że książka „Obrazy spod powiek” jest bardzo ładnie i starannie wydana – jej kartki zdobią egzotyczne ornamenty, zaś tekst ilustrowany jest pięknymi, barwnymi, oryginalnymi fotografiami, wykonanymi przez samą Agatę Błachnio (przy okazji są potwierdzeniem drugiej pasji autorki – fotografii, a także jej niewątpliwego talentu w tej dziedzinie). Jednak muszę mocno podkreślić, że zdjęcia te odgrywają w książce rolę drugoplanową, dopełniającą. Uważam, że wspaniale, że są, ale nawet gdyby ich nie było, sama opowieść byłaby wystarczająca do tego, by „zobaczyć” to wszystko, co znajduje się na fotografiach. To kolejny – według mnie – talent Agaty Błachnio: talent pisarski, literacki, talent do opowiadania, do malowania obrazów słowem. I absolutnie nie bez znaczenia jest – jak się przekonałam – tytuł tej publikacji: „Obrazy spod powiek”. Jest on przemyślany i idealnie pasujący do książki. Jej lekturę bowiem można porównać do oglądania pięknych obrazów, które autorce udało się zatrzymać pod powiekami, do których może zawsze powracać i które dzięki niej i my, czytelnicy, mamy okazję obejrzeć.

Warto też dodać, iż autorce znakomicie udało się pokazać wielokulturowość odwiedzanych przez siebie krajów oraz współistniejące tam obok siebie różnorodne tradycje, zwyczaje, kultywowane obrzędy, obchodzone święta i uroczystości. Odkrywając przed czytelnikami tajemnice tych miejsc, oddała ich niezwykłą magię. Na tym też polega magia książki „Obrazy spod powiek”.

Podsumowując moje wrażenia z lektury tej książki, szczerze polecam ją wszystkim, w szczególności tym, którzy nie mieli jak dotąd okazji osobiście odwiedzić Izraela i Jordanii, a marzą o tym. Sądzę, że literacka, oparta na wyobraźni i zmysłach podróż będzie wspaniałym wstępem do przyszłej, rzeczywistej już wyprawy do opisanych tu miejsc.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bezdroża
Autor Agata Błachnio
Język polski
Data wydania 19-10-2015
Wydanie I
Oprawa miękka
Ilość stron 232
Wymiary / mm 150x210
Waga / gr 400
EAN 9788328317765
ISBN 978-83-283-1776-5

Napisz recenzję

Oceniasz: Obrazy spod powiek

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt