• Niemiecka jesień. Reportaż z podróży po Niemczech, reportaż, Czarne

Niemiecka jesień. Reportaż z podróży po Niemczech

Rodzaj produktu: reportaż
Producent: Czarne
Język: polski
Data wydania: 24-01-2012
Kategoria
Europa / Niemcy
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 22,90 

29,50 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Reporterska opowieść sprzed lat, ze światowego kanonu, o czasach, których nie chcemy pamiętać i przegranych, pokutujących za nie zawsze swoje winy. O niemieckiej jesieni 1946 roku w Hamburgu i Kolonii, połaciach ziemi zniszczonej prze aliancką ofensywę, zrujnowanych nalotami miastach. I o cierpiących zimno, głód i choroby, poszukujących jakiegokolwiek schronienia w zalanych piwnicach i ruinach kamienic, ludziach.
Zadanie szwedzkiego korespondenta, Stiga Dagermana, było opisanie krajobrazu po upadku Trzeciej Rzeszy, kiedy kwestie winy i kary, odpowiedzialności za zbrodnie, sprawiedliwości dziejowej, zaprzątały wszystkich. Pytanie, jakie wtedy postawił brzmiało — czy cierpienia Niemców to normalny rachunek, jaki muszą zapłacić za wojnę i czy nie za wysoki?
Miliony na granicy fizycznego przetrwania, kiedy ziemniaki mogły kosztować życie, o pochodzenie mięsa lepiej było nie pytać, żeby przeżyć, trzeba było kraść lub oddawać się alianckim żołnierzom za konserwy, jeśli wiek i uroda jeszcze na to pozwalały, a zdobycie okruchów węgla lub suchych gałęzi na opał mogło stanowić o życiu lub śmierci.
Autor nie feruje wyroków, nie podważa też odpowiedzialności za zbrodnie, stara się tylko zrozumieć. Warto odrobić tę samą lekcję, bo historia lubi się powtarzać.

© ArtTravel.pl

Po ponad sześćdziesięciu latach do polskiego czytelnika dociera klasyk światowego reportażu, którego w 1947 roku nie mielibyśmy chyba siły, a kilka lat później już prawa przeczytać, bo za dużo w nim prawdy o Niemcach, tej historycznej i tej ludzkiej. To pierwszy powód, dla którego Niemiecka jesień winna stać się lekturą obowiązkową. A drugi — to jej niesamowitość. Jak to możliwe, że młodziutki szwedzki pisarz na kilkudziesięciu stronach reportażu pisanego prawie na żywo opowiedział więcej i sensowniej o stanie ducha zwyciężonych Niemców niż opasłe tomy historyków?
Maciej Zaremba

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu reportaż
Wydawca Czarne
Autor Stig Dagerman
Język polski
Data wydania 24-01-2012
Wydanie I
Oprawa miękka
Ilość stron 120
Wymiary / mm 125x195
Waga / gr 139
EAN 9788375363449
ISBN 978-83-7536-344-9

Napisz recenzję

Oceniasz: Niemiecka jesień. Reportaż z podróży po Niemczech

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt