Najdłuższa Podróż, literatura podróżnicza, Wiedza Powszechna
  • Najdłuższa Podróż, literatura podróżnicza, Wiedza Powszechna

Najdłuższa Podróż

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Wiedza Powszechna
Język: polski
Data wydania: 2007
Kategoria
Moje hobby / Motocykl
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 32,90 

40,00 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Na ósme urodziny, matka Emilio Scotto kupiła mu atlas świata. Powiedział wówczas matce, że kiedyś wyruszy w trasę, która będzie biec przez wszystkie kraje świata. Gdy był dorosły, dzięki zbiegowi przeznaczenia, karmy i szczęścia, dostał najbardziej niesamowitą maszynę : motocykl czarną Hondę 1100 Gold Wing. ,, To będzie mój bilet , aby zobaczyć świat "- powiedział do siebie. Bez pieniędzy i kart kredytowych, bez bez doświadczenia w podróżowaniu, Emilio pożegnał się z rodziną, wskoczył na motocykl i skierował w nieznane. W ten sposób rozpoczęła się trwająca dekadę podróż, dzięki której zapisał się w Księdze Guinnesa. Za pomocą relacji z podróży i zdjęć Emilio zabierze Cię w podróż swojego życia - w Najdłuższą Podróż .

Recenzje ArtTravel.pl

„Wstaję z uczuciem wstydu. Chyba bardziej przypominam kupę błota niż człowieka. Wsiadam na motor. Spróbuję jeszcze raz. Włączam silnik. Dodaję gazu. Maszyna nie rusza. Rozglądam się i z przerażeniem spostrzegam, co się stało. Tylne koło nie tylko tkwi w błocie, ale jest kompletnie wypompowane, na płasko. Sytuacja wygląda tak: nie mogę wyciągnąć motoru z błota, nie mam pompki, nie mam narzędzi do naprawy i nie mam pojęcia, jak odkręcić koło. Nigdy wcześniej tego nie robiłem, a gdy robił to mechanik, nie przyglądałem się zbytnio. W dodatku pada. Nie, nie pada – leje. Dżungla znikła w mrokach nocy, za zasłoną wody”.

Powyższe słowa opisują jedną z wielu trudnych i dramatycznych sytuacji, w jakich znajdował się Emilio Scotto podczas swojej podróży dookoła świata. A wszystko zaczęło się od atlasu świata, jaki mały, ośmioletni chłopiec otrzymał od mamy na urodziny. Oglądane w atlasie mapy kontynentów, wysp i krajów, a także odbywane palcem po mapie podróże, obudziły w nim marzenie, by kiedyś odbyć prawdziwą podróż dookoła świata. Kiedy Emilio Scotto dorósł, udało mu się spełnić to marzenie, jednak w tym celu musiał wykazać się ogromną determinacją. Wyruszył na motocyklu na trwającą dziesięć lat eskapadę przez wszystkie kontynenty. Relację z niej przedstawił w książce „Najdłuższa podróż”.

Opisywana wyprawa przez Amerykę Południową i Północną, Europę, Afrykę, Azję i Australię rozpoczęła się 14 stycznia 1985 roku, a zakończyła – 2 kwietnia 1995 roku. Opowieść ta dotyczy więc czasów dla nas nieco odległych, realiów w dużej mierze dziś już nieaktualnych, świata, który już odszedł. Jednak właśnie między innymi z tego powodu książka ta jest tak ciekawa. W wielu przypadkach stanowi bowiem świadectwo minionej epoki, a przy tym zawiera wiele interesujących spostrzeżeń na temat ówczesnych wydarzeń politycznych w poszczególnych krajach (między innymi dotyczących Berlina przedzielonego jeszcze wówczas murem, Polski , w której panował ustrój komunistyczny, czy też spotkania autora w Watykanie z papieżem Janem Pawłem II).

Drugim, nie mniej ważnym, powodem, dla którego uważam tę książkę za ciekawą, są opisane w niej rozmaite przeżycia, dobre i złe, radosne i dramatyczne, fascynujące i niebezpieczne, a wszystkie niezapomniane - układające się w jedną wielką, niesamowitą przygodę.

A co składało się na tę przygodę? Były to pełne trudów przeprawy przez dżunglę, błotniste bagna i pustynię, przez kraje ogarnięte konfliktami zbrojnymi i wojną, różnorodne problemy biurokratyczne, kłopoty z policją, przesłuchania, oskarżenia o szpiegostwo, aresztowanie i rozprawa sądowa, starcie z tornado i z burzą piaskową, choroba – malaria, poważny wypadek na motocyklu i wiele innych zdarzeń i niebezpiecznych sytuacji, w których Emilio Scotto był bliski śmierci, a jego życie było realnie zagrożone. Jednocześnie jego podróż była również pełna pozytywnych wrażeń, ciekawych obserwacji, bogatych doświadczeń kulturowych, spotkań z życzliwymi i pomocnymi ludźmi, a co najważniejsze – była spełnieniem podróżniczych marzeń.

Emilio Scotto tak o sobie napisał: „Jestem tylko człowiekiem, może troszkę szalonym, który głęboko wierzy, że ktokolwiek nie zainwestuje w marzenia, nie przeżywa rzeczywistości”. Rzeczywiście – to szaleństwo, wiara w marzenia i radość podróżowania są bardzo mocno wyczuwalne podczas lektury jego książki. Właśnie dlatego przeczytałam ją z wielką przyjemnością, wnikając w wyobraźni w przedstawiony na jej kartach świat. Zawarta tu opowieść jest tak barwna, że z zafascynowaniem śledziłam kolejne przeżycia i przygody, jakie stały się udziałem autora. Ciekawe dla mnie było spojrzenie jego oczami na ówczesne realia, znalezienie się – za sprawą jego książki – w samym centrum istotnych dla tamtych czasów wydarzeń. Może tylko trochę odczuwałam niedosyt w tych momentach, w których autor nieco skrótowo opisywał pobyt w niektórych krajach i miejscach. Jednak zdaję sobie sprawę z tego, że gdyby chcieć dziesięcioletnią podróż opisać dokładnie, z najdrobniejszymi detalami, musiałaby powstać zapewne kilkutomowa literacka relacja z tej wyprawy. Jak sądzę, Emilio Scotto skupił się przede wszystkim na tych najważniejszych i najciekawszych przeżyciach i te właśnie przygody opisał w książce.

Dodam jeszcze, iż w publikacji tej znajduje się wiele kolorowych zdjęć, które wraz z komentarzami i z głównym tekstem książki stanowią jej integralną i istotną część. Ubarwiają i uzupełniają opowieść, jaką snuje autor, ukazują ciekawe miejsca, ludzi i sytuacje, a przy tym mocno inspirują.

Książka „Najdłuższa podróż” przypomina i uświadamia nam, że warto marzyć i dążyć do urzeczywistnienia swoich marzeń. Przypadek Emilio Scotto, jego podróż, przeżycia, dowodzą, że nie ma rzeczy niemożliwych. Za sprawą silnej woli, determinacji, chęci i pragnień można osiągnąć zamierzony cel, choćby wydawał się bardzo odległy i niedościgły. Sądzę, że lektura tej książki wielu osobom może pomóc uwierzyć w siebie i w swoje – pozornie niemożliwe – marzenia.

Dla Emilio Scotto biletem na podróż dookoła świata był motocykl. Jeżeli chcecie wyruszyć z nim na tę niesamowitą wyprawę jego życia, Waszym biletem będzie książka „Najdłuższa podróż”. Nie wahajcie się, lecz już dziś zarezerwujcie sobie ten bilet – naprawdę warto! Wiem, bo sama z niego skorzystałam.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Wiedza Powszechna
Autor Emilio Scotto
Język polski
Data wydania 2007
Oprawa miękka
Ilość stron 226
Wymiary / mm 200x280
Waga / gr 534
EAN 9788363556464
ISBN 978-83-63556-46-4

Napisz recenzję

Oceniasz: Najdłuższa Podróż

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt