• Motocyklem nad Bajkał Sorus, literatura podróżnicza

Motocyklem nad Bajkał Sorus

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Sorus
Język: polski
Data wydania: 29-04-2013
Kategoria
Moje hobby / Motocykl
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 27,90 

33,60 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

Motocyklem nad Bajkał to przykład realizacji marzenia, a jednocześnie praktyczna relacja z wyprawy, która – dla osób planujących odbyć podobną podróż po Rosji – może być nieocenionym poradnikiem. Zawiera również sporo interesujących obserwacji z „życia bikera” na trasie we współczesnej, postkomunistycznej Rosji. Autor opisuje wiele mankamentów w funkcjonowaniu infrastruktury turystycznej, rekompensowanych do pewnego stopnia życzliwością ze strony spotykanych ludzi, którzy bezinteresownie i chętnie służą pomocą obcokrajowcom w różnych, trudnych do przewidzenia, sytuacjach. Żywo napisany tekst i liczne fotografie dokumentują doświadczenia z podróży z punktu widzenia kierowcy motocykla.   Mirosław Stachowski jest z wykształcenia technikiem mechanikiem i magistrem melioracji wodnych. Nie zawsze pracował w wyuczonych zawodach. Był górnikiem na ścianie przy bezpośrednim wydobyciu węgla, sygnalistą szybowym, ratownikiem wodnym, operatorem koparki, kierowcą samochodu ciężarowego, robotnikiem budowlanym, instruktorem tenisa, kierownikiem budowy, inspektorem nadzoru, przedsiębiorcą. Zawsze szuka czegoś nowego. Od dzieciństwa pragnął podróżować. W wieku 16 lat pojechał rowerem do Berlina. Późniejsze podróżował po Europie samochodem, samolotem lub statkiem (Gruzja, Abchazja). Najbardziej spontanicznym wyjazdem była wyprawa do Bakczysaraju (Krym). Propozycja padła przy kolacji, a już nazajutrz rano był w trasie razem z córką. Najdłuższą podróż odbył samochodem po Stanach Zjednoczonych w 2001 roku. Zwiedził z dziećmi kraj od Atlantyku po Pacyfik i od granicy z Kanadą do Meksyku. Podziwiał panoramę Nowego Jorku na platformie widokowej jednego z wieżowców World Trade Center (które dwa tygodnie później przestały istnieć na skutek zamachu), był świadkiem zabójstwa w Nowym Jorku, zwiedził hydroelektrownię Hoovera, cudem przeżył próbę zejścia na dno kanionu Kolorado. W wieku 54 lat rozpoczął przygodę ze skuterem (honda Silver Wing). Zwiedził na nim Bałkany, Grecję, kraje nadbałtyckie, Helsinki, kraje Beneluksu, Półwysep Iberyjski (Lizbona), Gibraltar, Andorę, San Marino i Liechtenstein oraz duże kraje – Niemcy, Francję i Włochy. Szwajcarię i Austrię poznawał zimą, udając się tam na snowboard, na którym nauczył się jeździć w wieku 50 lat. Wyspy na Morzu Śródziemnym poznał dzięki zamiłowaniu do windsurfingu. Motocyklową podróż życia, czyli liczącą 17 000 km wyprawę nad Bajkał, odbył w wieku 59 lat.

Recenzje ArtTravel.pl

Urodzony w 1953 r. Mirosław Stachowski z wykształcenia jest technikiem mechanikiem i magistrem melioracji wodnych. Nie zawsze pracował w wyuczonych zawodach, był bowiem górnikiem, sygnalistą szybowym, ratownikiem wodnym, operatorem koparki, kierowcą samochodu ciężarowego, robotnikiem budowlanym, instruktorem tenisa, kierownikiem budowy, inspektorem nadzoru, przedsiębiorcą.
Jak można dowiedzieć się z krótkiej informacji zawartej w jego książce „Motocyklem nad Bajkał”, swoją pierwszą podróż odbył on mając półtora roku. Korzystając z niedomkniętych drzwi, wyszedł z domu boso, ubrany jedynie w krótką koszulkę, i wyruszył z książeczką pod pachą w kierunku szkoły. Niestety, wyprawa ta nie trwała długo, szybko bowiem został zawrócony z drogi przez idącą ulicą kobietę. Jednak już wtedy musiał się obudzić w nim duch podróżnika, skoro będąc nastolatkiem jeździł na coraz dłuższe trasy rowerowe, nie tylko w kraju, ale i za granicą. Pasję podróżowania kontynuował w dorosłym życiu, zwiedzając m.in.. Stany Zjednoczone, Bałkany, Grecję, kraje nadbałtyckie, kraje Beneluksu, Półwysep Iberyjski, Gibraltar, Andorę, Liechtenstein, San Marino, Niemcy, Francję, Włochy, Austrię i Szwajcarię.
Prawdziwą podróżą życia była dla niego licząca 17000 km wyprawa motocyklowa nad Bajkał, którą odbył w 2012 r. Właśnie o niej opowiada w swojej książce.
Bardzo lubię czytać książki o tego typu wyprawach, dlatego z chęcią i nadzieją na ciekawą lekturę sięgnęłam po relację z tej eskapady.
Podróż ta, prowadząca przez Litwę, Łotwę, a później drogami i bezdrożami Rosji, trwała prawie miesiąc. Opowieść Mirosława Stachowskiego dowodzi, iż nie była ona łatwa. Już same przygotowania (trwające prawie rok) nastręczały wielu trudności, wynikających przede wszystkim z braku konkretnych i sprawdzonych informacji na temat wypraw motocyklowych do Rosji. Jak można się przekonać, czytając książkę, z jazdą także wiązało się wiele niedogodności. Fatalne, nieoznakowane i pełne dziur drogi, nieprzystosowane do poruszania się po nich motocyklem, były właściwie na porządku dziennym. Noclegi i posiłki odbywały się nieraz w spartańskich warunkach, do których należało się przyzwyczaić.
Do tego dochodziły niebezpieczeństwa i zagrożenia, wiążące się z możliwością napadu czy też płynące ze strony dzikich zwierząt żyjących w tajdze.
Mirosława Stachowskiego czekały w czasie drogi rozmaite przejścia, takie jak spotkania z rosyjską policją, która „nie bierze łapówek”, choroba, przebita opona, długie oczekiwania na przejściach granicznych czy nieporozumienia ze współtowarzyszem podróży.
Ale czekały go także przyjemne doświadczenia, do których należy z pewnością życzliwość ze strony rosyjskich motocyklistów, którzy nieraz, wykazując się solidarnością „braci motocyklowej”, wyciągali pomocną dłoń w potrzebie.
Mirosław Stachowski opisuje w książce swoją drogę nad Bajkał dość dokładnie, przytaczając nazwy mijanych i odwiedzanych miejscowości. Wymienia przy tym hotele i motele, w których zatrzymywał się na nocleg, dodając informacje o ich standardzie oraz cenach.
Ponadto, oprócz opisanych przez autora wrażeń z pobytu w mijanych po drodze miastach i wsiach, znajdziemy tu krótkie, wyróżnione innym drukiem, notki, zawierające historyczno-geograficzne wiadomości o poszczególnych miejscowościach, jak też praktyczne ciekawostki i informacje.
Autor o swojej eskapadzie pisze żywo i zajmująco. Świetnie oddaje atmosferę, towarzyszącą wyprawie, jak też klimat postkomunistycznej Rosji. Obrazowo opisuje oglądane rozmaite krajobrazy: wielkie miasta i wyludnione wsie, ogromne, bezkresne równiny, łąki i tajgę. Szczególnie interesująco opowiada o Ogólnosyberyjskim Zlocie Motocyklowym, w którym miał okazję uczestniczyć. Książka jest bogato ilustrowana bardzo ciekawymi zdjęciami. Można na nich zobaczyć nie tylko zabytki i budowle, znajdujące się w poszczególnych miejscowościach, ale też ciekawostki takie jak: przydrożne sauny ze zbiorników po paliwie, most pontonowy, bar w wagonie kolejowym czy typowe dla przydrożnych barów ubikacje.
Książka „Motocyklem nad Bajkał” bardzo mnie zainteresowała i – jak się spodziewałam – przypadła mi do gustu. Dzięki niej przeniosłam się na jakiś czas w wyobraźni na bezdroża Europy i rosyjskiej Syberii. Mimo że nie jest bardzo obszerna, sporo się z niej dowiedziałam na temat rosyjskich miast, miasteczek i wsi, a także ludzi tam żyjących.
Sądzę, że szczególnie przydatna może okazać się dla osób, które planowałyby w przyszłości podobną wyprawę w tym kierunku. Zresztą taka idea przyświecała autorowi – z powodu wspomnianego braku informacji, chciał w książce podzielić się praktycznym doświadczeniem ze swojej podróży i myślę, że mu się to udało. A przy okazji stworzył ciekawą opowieść, którą bardzo przyjemnie się czyta.
Mirosław Stachowski wspomniał, iż wyprawa nad Bajkał była jego marzeniem z młodzieńczych lat. Udało mu się je zrealizować, czym dowodzi, że jeśli człowiek ma silną wolę i determinację, może pokonać najrozmaitsze przeszkody i poradzić sobie z trudnościami.
„Motocyklem nad Bajkał” to książka, którą moim zdaniem warto przeczytać, toteż polecam ją wszystkim miłośnikom literatury podróżniczej, nie tylko tym, którzy planują podobną wyprawę. Może to właśnie opowieść Mirosława Stachowskiego zainspiruje kogoś i skłoni do podjęcia wyzwania? Sądzę, że także i inni czytelnicy z przyjemnością poznają historię spełnionego marzenia i być może uwierzą, że ich marzenia także mogą się spełnić.
Zachęcam więc do sięgnięcia po książkę „Motocyklem nad Bajkał”, życząc miłej lektury.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Sorus
Autor Mirosław Stachowski
Język polski
Data wydania 29-04-2013
Oprawa miękka
Ilość stron 140
Wymiary / mm 145 x 205
Waga / gr 260
EAN 9788363768133
ISBN 978-83-63768-13-3

Napisz recenzję

Oceniasz: Motocyklem nad Bajkał Sorus

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt