• Mongolia wyprawy w tajgę i step Bernardinum, literatura podróżnicza

Mongolia wyprawy w tajgę i step Bernardinum

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bernardinum
Język: polski
Kategoria
Azja / Mongolia
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 34,90 

42,00 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Książkę Mongolia wyprawy w tajgę i step konsumuje się z apetytem, jak najlepszy "hultajski bigos". Relacje z dramatycznych przygód Autora, przeplatane są najsmakowitszymi kąskami - opisem takiego, jak przed stuleciami, życia w jurtach. Wszystko to "pławi się" we wspaniałych opisach przyrody i dodatkowo okraszone jest pięknymi zdjęciami. Pełne emocji przeżycia w skrajnie niedostępnych miejscach, spływy kanu, polowania i wędkowania przeplatają się z nieznaną i do niedawna skrzętnie skrywaną przed światem wiedzą o Mongolii. Książka ta odkrywa przed czytelnikiem tajemnice i ciekawostki czasów Czyngis-chana, religii lamajskiej i szamanizmu, często kultywowanych do naszych czasów. Czytelnik z zapartym tchem przeżywa wraz z Autorem niesamowite przygody, nabierając ochoty do odwiedzenia świata białych jurt i kumysu... ałmasów i tajmieni, Gobi, rybnych rzek i górskiej tajgi... koni. Jaków, renów i wielbłądów... Rarytas! Książka jest, jak dotąd, jedyną tak ciekawą i obszerną publikacją o Mongolii. Bawi, uczy, informuje... Ambasador Mongolii w Polsce drTugalkhuu Baasansuren

Recenzje ArtTravel.pl

Bolesław A. Uryn „Mongolia. Wyprawy w tajgę i step”

Bolesław A. Uryn to ichtiolog, fotografik, podróżnik, reporter i pisarz. Swoje teksty i zdjęcia publikuje w czasopismach geograficznych, turystycznych, wędkarskich, przyrodniczych, survivalowych i wojskowych. Organizuje ponadto w kraju i za granicą liczne wystawy swoich fotografii. Jest autorem prac z zakresu rybactwa oraz książek podróżniczo-przygodowych. Jednym z ulubionych celów jego podróży jest Mongolia, do której jeździ od kilkunastu lat. Swoje wrażenia i wspomnienia z dotychczasowych podróży do tego kraju opisał w książce „Mongolia. Wyprawy w tajgę i step”.

Mongolia jest krajem powszechnie niezbyt dobrze znanym, a przez to dla wielu osób interesującym, egzotycznym, tajemniczym. Również i dla mnie jest to ciekawy i wart bliższego poznania zakątek świata. Nie mając możliwości wyruszenia w podróż do Mongolii, z zainteresowaniem zabrałam się do lektury książki Bolesława Uryna, mając nadzieję, że dzięki niej chociaż w myślach i wyobraźni przeniosę się do tego kraju.

Książka ta nie stanowi ciągłej, chronologicznej relacji z wypraw autora do Mongolii. Składają się na nią tematyczne opowieści, ukazujące to wszystko, co jest najbardziej charakterystyczne dla tego kraju i co stanowi jego istotę, prezentujące zwyczaje i codzienne życie żyjących tam ludzi, przedstawiające osobliwości i piękno tamtejszej przyrody. Ponadto pisarz uchyla nieco rąbka niejednej tajemnicy związanej z miejscami, w których bywał podczas swoich wypraw.

Dzięki tej publikacji poznamy więc tamtejsze zwyczaje, takie jak: mongolskie uczty, szamańskie obrzędy, polowania czy igrzyska sportowe Naadam. Dowiemy się, jak wyglądają jurty, w których mieszkają Mongołowie, a także z czym wiąże się prowadzony przez nich koczowniczy styl życia. Książka ta przybliży nam też nieco historię Mongolii i mongolskiego wodza Czyngis-chana. Autor opowie także o swoich pełnych prawdziwych niebezpieczeństw przygodach, przeżywanych podczas rozmaitych wypraw po tym kraju, które odbywał konno, pieszo, łódką, samochodem, w niezwykle trudnych okolicznościach pogodowych, udając się do rozmaitych miejsc - ciekawych i tajemniczych.

Gdzie może znajdować się grobowiec Czyngis-chana? Czy w Mongolii żyją ałmasy, będące endemicznym, nieznanym gatunkiem zwierzęcia? Jaki sekret kryje jezioro Chubsuguł? Z czego jest znane plemię Caatanów? Odpowiedzi na te i inne pytania, jakie mogą nasuwać się w związku z Mongolią, znaleźć można w świetnej, bardzo ciekawej książce Bolesława Uryna, który wszystko, o czym opowiada, opiera na swoich własnych doświadczeniach i obserwacjach, na tym, co widział na własne oczy, w czym uczestniczył, czego był świadkiem. Właśnie z tego powodu ta opowieść o Mongolii jest z jednej strony tak interesująca, z drugiej – wiarygodna.

Dodam, iż w trakcie lektury przekonałam się, że autor posiada widoczne zdolności pisarskie, które przekładają się na literacką wartość książki. Snując swoją opowieść, robi to bardzo obrazowo i sugestywnie, można powiedzieć, że wręcz maluje przed oczami czytelnika plastyczne obrazy. Stąd bez trudu mogłam uczynić to, co planowałam – przenieść się w wyobraźni do dalekiej i nieznanej mi Mongolii.

Znacznie pomagały mi w tym zresztą piękne, kolorowe zdjęcia, które licznie ozdabiają tę publikację, uzupełniając i wzbogacając jej treść. Każdy, kto już zetknął się z serią „Poznaj Świat”, do której należy ta książka, wie, iż wszystkie pozycje z tej serii są pięknie i starannie wydawane. „Mongolia” Bolesława Uryna nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Oczywiście głównym walorem tej książki jest jej treść, pełna informacji, wiadomości, ciekawostek na temat Mongolii i jej mieszkańców. Myślę, że bez żadnej przesady można powiedzieć, iż jest to wspaniałe kompendium wiedzy o tym kraju – wiedzy przekazanej w sposób barwny, interesujący, żywy. Zdobywamy ją, niejako uczestnicząc w wyobraźni w przeżyciach i przygodach autora, co jest tym prostsze, że zawarte tu opowieści są pełne dynamiki i żywiołowości.

„Mongolia. Wyprawy w tajgę i step” to znakomita pozycja literacka dla osób ciekawych świata. Uświadamia nam, jak różnorodny i zmienny jest świat. Pomaga dostrzegać piękno przyrody. Uczy szacunku i zrozumienia dla odmiennych kultur.

Sądzę, że miłośnicy literatury podróżniczej nie zawiodą się na tej książce. Ja mogę powiedzieć, że spełniła ona moje oczekiwania, dlatego z czystym sumieniem polecam ją każdemu.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bernardinum
Autor Bolesław A. Uryn
Język polski
Oprawa twarda
Ilość stron 304
Wymiary / mm 145 x 210
Waga / gr 650
EAN 9788373804531
ISBN 978-83-7380-453-1

Napisz recenzję

Oceniasz: Mongolia wyprawy w tajgę i step Bernardinum

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt