• Majubaju, czyli żyrafy wychodzą z szafy, literatura podróżnicza, Pascal

Majubaju, czyli żyrafy wychodzą z szafy

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Pascal
Język: polski
Data wydania: 02-04-2014
Kategoria
Świat / Świat
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Cena: 35,90 

44,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Każdy rodzaj podróżowania jest dobry, ważne żeby odpowiadał tobie, skrojony był na twoje potrzeby, przewidywał element ryzyka, ale dawał poczucie komfortu. Majubaju jest takie i nie inne, śmieszne, promienne, ujmująco szalone. Czasami hostel, czasami plebania wuja, trafia się kurort, bywa i chmurka. Majubaju przejawia się z wszechogarniającym zachwytem w nowo odwiedzanych miejscach. W chwilach, gdy ogarnia cię poczucie radości, gdy chwytasz się za głowę i chłoniesz cuda na kiju.

To marzenia o spełnianiu marzeń, takich z rozmachem, o skokach ze stratosfery, o niebieskich migdałach...
Majubaju to filozofia życia realizowana w podróżach. Stan świadomości, wrażliwej otwartości oraz ciekawości.

No, dobra, a teraz do roboty. Wstań i idź, bierz i jedź! Ta książka to świetna zabawa dla tych, którzy podróżują na kanapie. Otwierasz książkę i zwiedzasz świat na plecach Mai. Jest dowcipnie i mądrze. Daj się wziąć Mai na barana!

Szymon Majewski

Czytam zapiski z podróży Mai i już po kilku zdaniach przemierzam odważnie świat razem z nią. Uwiedziona lekkim stylem, celnością obserwacji i wyrafinowanym poczuciem humoru autorki odbywam podróż życia. Nieważne, co czai się za rogiem, przecież Ziemia jest okrągła, więc nie ma kantów. Żaden „przeczytany” film nie zbliżył mnie do opisywanych miejsc tak jak wędrówka z Mają po kartkach jej książki. Ta podróż mogłaby się dla mnie nie kończyć.

Krystyna Czubówna

Po przeczytaniu tej książki będą mieli Państwo tylko jedno marzenie: być jak Maja Sontag. Człowiekiem odważnym, inteligentnym, ale także szalonym, pokręconym i szybkim jak strzała. Taka też jest jej książka o wyprawie dookoła świata. Podobno Mike Patton zamierza napisać o tym wszystkim piosenkę. Oczywiście, że miłosną.

Michał Nogaś, Program Trzeci Polskiego Radia

Czyta się jednym tchem. Świetny język, dystans do siebie i idealna dawka humoru sprawią, że czytelnik będzie marzył, aby ta fantastyczna podróż dookoła świata nigdy się nie skończyła.

Joanna Składanek, redaktor naczelna portalu podróżniczego Monoloco

Recenzje ArtTravel.pl

Powszechnie uważa się – i słusznie – że nie ocenia się książki po okładce, bowiem najważniejsza jest jej treść. Jednak lubię, gdy książka jest ładnie pod względem graficznym wydana. Bardzo często to właśnie okładka zwraca moją uwagę i wywołuje zainteresowanie daną pozycją literacką. Tak było też w przypadku książki Mai Sontag „Majubaju, czyli żyrafy wychodzą z szafy”. Ciekawa, barwna, nietuzinkowa okładka oraz intrygujący tytuł (w pełni zrozumiały po lekturze) zainteresowały mnie i sprawiły, iż zapragnęłam poznać ukrytą za nimi opowieść. Miałam nadzieję, że jej treść będzie z nimi współgrała.

Są książki, które czyta się szybko, przysłowiowym „jednym tchem”. Ale są również takie, które warto czytać niespiesznie, powoli smakując zawarte tam treści i delektując się nimi. Do tych drugich – moim zdaniem – zaliczyć można książkę „Majubaju, czyli żyrafy wychodzą z szafy”. I tak właśnie ją czytałam, bowiem jej treść zafascynowała mnie, więc chociaż byłam ciekawa, o czym przeczytam na kolejnych stronach, jednocześnie nie chciałam zbyt szybko dotrzeć do końca tej opowieści.

Autorka opisuje tu swoją podróż dookoła świata, opowiadając o zdobytych doświadczeniach, poczynionych obserwacjach, o wrażeniach, jakie wyniosła z tej, trwającej półtora roku, wyprawy. W tym czasie odwiedziła dwadzieścia cztery kraje w Ameryce Południowej i Środkowej, w Azji i Australii. Nic dziwnego, iż różnorodnych przygód przeżyła co niemiara. Właśnie na nich i na subiektywnych odczuciach skupia się ona w swej opowieści. Na pewno nie należy traktować tej książki jako przewodnik, który podpowie nam, co zwiedzić, gdzie zatrzymać się na posiłek czy nocleg. Dla Mai o wiele ważniejsze było obserwowanie zwykłego, codziennego życia mieszkańców odwiedzanych miejsc, poznawanie nowych osób, kontakt z nimi, napawanie się typowo lokalnymi klimatami. O tym też opowiada w książce.

Co składa się na te klimaty, na atmosferę niecodziennej wyprawy dookoła świata? To podróże autostopem, ale i lokalnymi środkami transportu, noclegi w hostelach i u mieszkańców poszczególnych krajów, w ramach couchsurfingu, zwiedzanie niektórych popularnych atrakcji turystycznych, ale przede wszystkim docieranie do miejsc leżących z dala od powszechnie uczęszczanych przez turystów szlaków. To przedzieranie się przez dżunglę, przecieranie trudno dostępnych dróg i bezdroży, górskie wędrówki, wizyty w miastach i wioskach, przekraczanie kolejnych granic państwowych i pokonywanie różnorodnych trudności i formalności. To walka ze zmęczeniem, pluskwami czy wreszcie chorobą, ale też ciekawość świata i radość z jego poznawania.

Maja Sontag podróżowała sama, nie znaczy to jednak, że była w podróży samotna. Na różnych etapach wyprawy docierali do niej przyjaciele czy członkowie rodziny, napotykała na swojej drodze innych, podobnych sobie, pasjonatów podróżowania, zewsząd zaś była otoczona „lokalsami”, dla których niejednokrotnie była ona taką samą atrakcją, jak oni dla niej. To wszystko sprawiało, że podczas tej podróży Maja z pewnością na nudę nie mogła narzekać. I taka sama jest jej książka – niezwykle ciekawa i pełna rozmaitości. Choć liczy ona 480 stron (a więc jest dość obszerna), podczas czytania nie nudziłam się ani przez chwilę, nie odczuwałam przesytu (powiedziałabym nawet, iż było na odwrót, po skończonej lekturze czułam niedosyt i żal, że to już koniec wspaniałej, fascynującej literackiej przygody), bowiem w tej opowieści cały czas coś się dzieje. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego (co często podkreślają podróżnicy), że nie każdy dzień podróżowania przynosi rewelacyjne, niewiarygodne przygody i doznania. Zdarzają się dni zwyczajne, a nawet monotonne. Z pewnością tak było także w przypadku wyprawy Mai Sontag. Jednak w trakcie czytania odniosłam wrażenie, iż starała się ona ze swojej podróży „wyciągnąć” tyle, ile maksymalnie się da, przeżyć ją w pełni, na tyle, na ile jest to możliwe. I tym wszystkim dzieli się w książce. A wspomnieć należy, iż ma ona w tym zakresie prawdziwy talent. O swoich przygodach i przeżyciach opowiada z lekkością i łatwością, żywo i barwnie, z energią i humorem. Każda strona jej książki emanuje niesamowitym optymizmem, radością i pozytywnymi emocjami, które udzielają się podczas lektury. Właśnie ze względu na to wszystko tak wspaniale czyta się tę książkę. Dla mnie była ona niczym egzotyczny, wielosmakowy, energetyzujący, ożywczy i odświeżający napój, w którym wciąż chciałam się rozsmakowywać, a jednocześnie starałam się go sobie dawkować, by zbyt szybko się nie skończył.

„Majubaju, czyli żyrafy wychodzą z szafy” to w moim odczuciu świetna, inspirująca lektura, znakomita na poprawę nastroju, na oderwanie się od rzeczywistości. Polecić ją mogę zarówno tym, którzy mają okazję i możliwości podróżowania po świecie, ale również tym, którzy, jak na razie, pozwolić sobie mogą jedynie na takie literackie podróże. Opowieść ta idealnie nadaje się do tego, by wraz z jej autorką w wyobraźni wyruszyć w świat, poznać nieznane, zachwycić się, zadziwić, zafascynować. Myślę, że „Majubaju…” to książka, do której warto wracać, ale mam też nadzieję, że nie jest to ostatnia książka tej autorki – czekam na kolejne! A tych, którzy jeszcze nie poznali książki Mai Sontag, zachęcam do lektury.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Pascal
Autor Maja Sontag
Język polski
Data wydania 02-04-2014
Oprawa twarda
Ilość stron 480
Wymiary / mm 144x208
Waga / gr 698
EAN 9788376424316
ISBN 978-83-7642-431-6

Recenzje i oceny Klientów

Polecam (Robert)
Oceń produkt
świetnie się czyta, świetna zabawa (14.09.2016)

Napisz recenzję

Oceniasz: Majubaju, czyli żyrafy wychodzą z szafy

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt