• magisterkowalski.blog historia przerwanej miłości, literatura podróżnicza, Stapis

magisterkowalski.blog historia przerwanej miłości

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Stapis
Język: polski
Data wydania: 01-10-2015
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 42,90 

49,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

Z pozoru historia, jakich wiele. Jest dwoje młodych ludzi, których – mimo że się na początku nie znają – łączy podobna pasja do życia, podróży i gór. Ważni w swoim środowisku, o niezwykłych osobowościach, ze sportowymi osiągnięciami, któregoś dnia spotykają się i zakochują w sobie. O takiej miłości mówi się – miłość do grobowej deski. Jak bardzo prawdziwe jest to stwierdzenie, przyjdzie im bardzo szybko się przekonać.
Każdy krok, jaki wcześniej wykonali, każda podjęta przed laty decyzja, wiodła ich do tego spotkania i wybuchu uczucia większego niż mogliby przeczuć. Tomek Kowalski i Agnieszka Korpal byli dla siebie stworzeni.
On przez kilka prowadził blog pod nazwą: Magisterkowalski. Aż do chwili, gdy 6 marca 2013 roku, podczas tragicznej wyprawy na Broad Peak, zginął schodząc ze szczytu. Wspomnienia Agnieszki i ten blog są osią książki – tak jak ich życie – opowiadającej o sile miłości i śmierci trudnej do zaakceptowania. Gdy życie toczy się dalej, nie ma w nim miejsca na rozpacz, pretensje do losu i gorycz, ale na śmiech przez łzy i pamięć o człowieku, którego radość życia, energia i wiara w marzenia nadal uskrzydla tych, co pozostali. Mimo ofiary złożonej Broad Peak.
To piękna opowieść o tym, jak piękne jest życie.

© ArtTravel.pl

Recenzje ArtTravel.pl

„Życie jest po to, żeby spełniać marzenia. Swoje i cudze”. Tak uważał Tomek Kowalski i przez całe swoje życie konsekwentnie realizował tę zasadę. Jednym z jego marzeń był udział w zimowej wyprawie na Broad Peak. Udało mu się je spełnić, choć przypłacił je życiem. 5 marca 2013 roku ekipa czterech polskich wspinaczy dokonała pierwszego wejścia zimowego na ten szczyt. Niestety, dwóch z nich zostało w górach na zawsze: Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. O tragedii tej, ze względu na liczne kontrowersje, jakie jej towarzyszyły, przez dłuższy czas było dość głośno w środowisku alpinistycznym i nie tylko. Dziś, gdy echa tamtych wydarzeń już nieco ucichły, za sprawą wydawnictwa Stapis oraz Agnieszki Korpal – narzeczonej Tomka Kowalskiego dostajemy do rąk wyjątkową książkę: „Magisterkowalski.blog. Historia przerwanej miłości”.

Napisanie książki również było jednym z wielu jego marzeń. Tego, niestety, nie zdążył już zrealizować. Postanowili zrobić to za niego jego najbliżsi. Właśnie dlatego powstała ta książka – oparta głównie na wpisach z prowadzonego przez Tomka Kowalskiego bloga, uzupełniona o wspomnienia Agnieszki Korpal.

Publikacja ta stwarza okazję do tego, by bliżej poznać Tomka, jego charakter, osobowość, priorytety życiowe, dokonania – szczególnie jest to szansa dla tych, którzy nie znali go osobiście, a usłyszeli o nim jedynie w kontekście tragicznej w skutkach wyprawy na Broad Peak.

Przeczytamy tu więc relacje z jego półtorarocznej podróży dookoła świata, w trakcie której odwiedził wiele krajów na różnych kontynentach. Poznamy szczegóły jego różnorodnych wyczynów i dokonań sportowych, do których zaliczyć można udział w licznych maratonach, górskich ultramaratonach, rajdach przygodowych. Tomek Kowalski opisywał te wszystkie doświadczenia dokładnie, z widoczną pasją, dzieląc się z czytelnikami swojego bloga tym wszystkim, co udało mu się zobaczyć, poczuć, przeżyć.

Z tych zapisków, zamieszczonych obecnie w niniejszej książce, wyłania się wyrazisty portret ich autora. Poznajemy Tomka Kowalskiego jako człowieka, który – zgodnie ze wspomnianą dewizą – miał wiele marzeń i nie bał się ich spełniać. Charakteryzowała go ciekawość świata, cechował głód życia. Można powiedzieć, że uważał on, iż nie ma rzeczy niemożliwych, wszystkiego trzeba spróbować dokonać, doświadczyć – i to właśnie czynił. Znał swoje mocne i słabe strony, lecz ograniczenia zawsze starał się pokonywać. Stawiał przed sobą różnorodne wyzwania i robił wszystko, by im sprostać. Doceniał każdy, nawet najmniejszy sukces, zaś z porażek wyciągał naukę i wnioski na przyszłość, wierząc, że kiedyś uda mu się to, co teraz mu nie wyszło. Ze wszystkich dokonań czerpał wielką satysfakcję osobistą. Wszystko, co czynił, robił nie dla rozgłosu i splendorów, lecz dla siebie. Każde swoje osiągnięcie podsumowywał stwierdzeniem, że „odwalił kawał dobrej, nikomu niepotrzebnej roboty”. Miał w sobie ogromną radość życia, którą zarażał otoczenie. Żył bardzo intensywnie, starał się aktywnie wykorzystać każdy dzień swojego życia, każdą jego chwilę - zupełnie jakby gdzieś w podświadomości czuł, że to życie nie będzie długie.

Na osobną uwagę zasługują uzupełniające książkę wspomnienia Agnieszki z okresu, kiedy jeszcze nie znała Tomka, z czasów, gdy byli już razem, a także z tych dni, które nastały po jego odejściu. Są to wspomnienia szczególne, bo dość osobiste. Pozwalają czytelnikom zajrzeć do jej serca i poczuć tę wzajemną miłość dwojga młodych ludzi, której siła potrafiła pokonać ból straty i przywrócić utraconą radość życia.

Książkę Tomka Kowalskiego i Agnieszki Korpal przeczytałam z mieszanymi uczuciami i emocjami. Z jednej strony ujął mnie wielki entuzjazm, a także pozytywna energia i ogromna radość, które wręcz emanują z każdej jej strony i przenikają do serca czytelnika. Z drugiej zaś strony była to dla mnie bardzo poruszająca i siłą rzeczy budząca nieco smutne refleksje lektura.

Jednak dominujący jest tu wydźwięk pozytywny tej opowieści i myślę, że przede wszystkim w taki sposób należy ją odbierać. Książka ta uświadamia, jak można żyć i cieszyć się życiem. Uzmysławia, że wszystkie nasze plany i zamierzenia mogą się urzeczywistnić, trzeba tylko trochę samemu sobie dopomóc. Przypomina, iż „Życie jest po to, żeby spełniać marzenia. Swoje i cudze”. A przy tym ma cudowną moc ocalenia od zapomnienia.

„Magisterkowalski.blog. Historia przerwanej miłości” to według mnie wspaniała, wzruszająca i piękna historia, wzbudzająca wiele różnorodnych emocji, docierająca do głębi serca. Jestem pewna, że jej lektura nikogo nie pozostawi obojętnym. Uważam, że wydanie jej było znakomitym pomysłem i dobrą decyzją. Cieszę się bardzo, że mogłam ją przeczytać i mam nadzieję, że trafi do rąk wielu czytelników. Gorąco polecam i namawiam do jej przeczytania.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Stapis
Autor Agnieszka Korpal, Tomek Kowalski
Język polski
Data wydania 01-10-2015
Wydanie I
Oprawa miękka
Ilość stron 364
Wymiary / mm 161x234
Waga / gr 714
EAN 7883796700865
ISBN 978-83-7967-008-6

Napisz recenzję

Oceniasz: magisterkowalski.blog historia przerwanej miłości

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt