Madagaskar Tomek na Czerwonej Wyspie

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bernardinum
Język: polski
Data wydania: 01-06-2014
Kategoria
Afryka / Madagaskar
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 37,90 

44,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Tytuł „Tomek na Czerwonej Wyspie” nawiązuje do serii Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego. Ale nie jest to typowa książka podróżnicza ani reportaż. To opowieść o byciu na miejscu. Oto młody filolog i tłumacz jakimś zrządzeniem losu ląduje w katolickiej misji gdzieś w madagaskarskiej głuszy, gdzie ma uczyć języka francuskiego. Pracuje zatem, podróżuje, a przede wszystkim wrasta w lokalną społeczność, poznając malgaskie realia pełne sprzeczności: piękno przyrody w sąsiedztwie smrodu i brudu, bogactwo ziemi i nędza jej mieszkańców, prosta mądrość oraz niewiarygodne absurdy. Przygląda się, obserwuje i jest obserwowany, a jego świadomość białego człowieka powoli ulega przeobrażeniu. Jak sam zauważa, początek książki mówi o pierwszych próbach odnalezienia się w fascynującym, cudacznym i przytłaczającym wszechobecną innością świecie, o próbie ustalenia, co jest normalnością. Końcowy rozdział opowiada o samotnej wyprawie na wschód kraju, już oswojonego, zaprzyjaźnionego, bardziej „swojego” niż ciasna, plastikowa i jakoś bardzo odległa Europa… Jest to zatem książka o odkrywaniu Madagaskaru. O nowych pejzażach, zapachach, impresjach i twarzach. O kompleksach miejscowych, o łapówkarstwie, o kontraście dwóch światów, o języku malgaskim i o „żywej wodzie z cycka”. O niespokojnym śnie i przenikaniu natury, o muzyce i o miękkości lemurzych łapek. O podejściu do śmierci, o sile plotek i o prowincjonalnej moralności. O wyjątkowości bycia nauczycielem. O długiej drodze na północ z kozami na dachu, o nienawiści do psów i o kopalniach szafirów. O klątwach, czarownicach i olbrzymach, o docenianiu drobiazgów, o traktowaniu kobiet, chciwości oraz o tym, jak dyrektor gimnazjum został sprzedawcą nawozu. O wspaniałościach pierwotnego lasu i o wiosce poszukiwaczy złota. O urzędowym piśmie z prośbą o pożyczenie pary nożyczek. O tym, że łatwiej wykopać migdałecznik niż wyrwać własne korzenie…

Recenzje ArtTravel.pl

Madagaskar to wyspa położona na Oceanie Indyjskim, u wybrzeży Afryki. Jeżeli ktoś chciałby poznać ją bliżej, może to uczynić, sięgając po książkę Tomasza Owsianego „Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie”.

Tomasz Owsiany to absolwent filologii romańskiej, pracuje jako asystent w pracowni konserwacji zabytków, a także tłumacz konferencyjny. Prywatnie jest miłośnikiem przyrody i podróży. Właśnie z tego powodu, kiedy nadarzyła się okazja dołączenia do misji katolickiej na Madagaskarze i pracy w tamtejszej szkole w charakterze nauczyciela języka francuskiego, nie wahał się, lecz skorzystał z szansy na poznanie tego odległego zakątka świata. Spędził tam dziewięć miesięcy, pracując, podróżując po wyspie, obserwując mieszkańców i ich codzienne życie.

Jak sam mówi już na samym wstępie, nie jest to książka o nim, lecz o Madagaskarze. Sam siebie określa mianem „soczewki” skupiającej w sobie wydarzenia, sceny i impresje, tworzące obraz Czerwonej Wyspy. Czytając tę opowieść, można przekonać się, iż rzeczywiście tak właśnie jest. Autor nie koncentruje się w niej na sobie, lecz poprzez to, co widział, czego był świadkiem, co się wydarzyło, poprzez własne próby przystosowania się do zadziwiającej go niejeden raz rzeczywistości, stara się tu ukazać Madagaskar z różnych stron. Jak dla mnie – jest to obraz bardzo ciekawy, niejednorodny i nieco zaskakujący.

Z jednej strony znalazłam tu to, czego się spodziewałam: smaki, zapachy i dźwięki wyspy, które wyraźnie emanują ze stron książki, zwierzęta charakterystyczne dla tego miejsca, a także wspaniała przyroda, różnorodna fauna i flora oraz piękne krajobrazy, widoczne zresztą na barwnych fotografiach, licznie ilustrujących tę publikację.

Ale w czasie lektury zobaczyłam też inne oblicze Madagaskaru – trochę mniej zachwycające. Składa się na nie mentalność mieszkańców wyspy oraz ich podejście do różnych aspektów życia, sprawy, które nas – mieszkańców kraju europejskiego – mogą bulwersować, z którymi trudno jest się pogodzić, które mogą budzić sprzeciw, oburzenie, niechęć, żal czy smutek. Właśnie takie

emocje niejednokrotnie towarzyszyły mi podczas czytania tej książki. Autor opisuje tu żenująco niski poziom tamtejszego szkolnictwa, zarówno jeśli chodzi o wykształcenie uczniów, jak i samych nauczycieli. Podaje liczne przykłady częstego wśród Malgaszów lenistwa, liczenia na łatwy zysk, kradzieży, łapówkarstwa, krętactwa, oszustw, nieuczciwości, braku myślenia przyszłościowego i jakiegokolwiek poczucia obowiązku. Przedstawia powszechny na wyspie model rodziny oraz rolę mężczyzn, kobiet i dzieci w malgaskim społeczeństwie.

To wszystko sprawia, że obraz Madagaskaru, ukazany w książce Tomasza Owsianego, nie jest wyidealizowany, lecz szczery, rzetelny i prawdziwy. Autor spędził na wyspie na tyle dużo czasu, że z pewnością zdążył dogłębnie poznać tamtejsze problemy i bolączki.

Czy należałoby zatem przyjąć, że chciałby zniechęcić swoich odbiorców do podróży na Madagaskar? Jestem pewna, że absolutnie nie. Świadczy o tym sposób, w jaki pisze o poruszonych sprawach i o mieszkańcach wyspy – nie ocenia ich jednoznacznie negatywnie, lecz traktuje jakby z przymrużeniem oka. Dowodzi tego również smutek odczuwany przez niego, gdy opuszczał on wyspę, a także wnioski wyciągnięte z pobytu w tym zakątku świata. Sądzę raczej, że chciał ukazać opartą na kontrastach i sprzecznościach różnorodność Madagaskaru, przypominającego mozaikę składającą się zarówno z pięknych, jak i tych mniej urokliwych elementów.

„Świat to ogrom pełen bezcennej inności. Rezygnując z jej poznania, człowiek godzi się spędzić życie w ciasnej celi, nie poznając nigdy widoków zza okna”. Warto przemyśleć tę jakże cenną uwagę, sięgając wcześniej po wyjątkowo interesującą książkę Tomasza Owsianego „Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie”. Zachęcam do lektury!

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bernardinum
Autor Tomasz Owsiany
Język polski
Data wydania 01-06-2014
Wydanie I
Oprawa twarda
Ilość stron 352
Wymiary / mm 142 x 204
EAN 9788378233756
ISBN 978-83-7823-375-6

Napisz recenzję

Oceniasz: Madagaskar Tomek na Czerwonej Wyspie

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt