Lizbona. Muzyka Moich Ulic National Geographic, literatura podróżnicza

Lizbona. Muzyka Moich Ulic National Geographic

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: National Geographic
Język: polski
Data wydania: 08-05-2013
Kategoria
Moje hobby / Podróże
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Cena: 45,90 

59,90 zł

Chwilowo niedostępne
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Ta książka powstała nie tylko z mojej miłości do jednego z najpiękniejszych miast świata i jego przebogatej muzyki.
W "Sieście" w radiowej Trójce od dwunastu lat sięgam po muzykę krajów języka portugalskiego. Tę, którą zewsząd słychać w Lizbonie. Ta muzyka ma w sobie szczególne światło, czułość, zmysłowość. Jak i miasto, które jest jej domem.
To zatem podwójny portret. Obraz miasta na krawędzi Europy i muzyków, którzy każdego dnia nadają mu ton.
To, spośród niezliczonej ilości, moja wersja historii jednego miejsca na ziemi. Zaledwie chwila jego istnienia: siedemset dni twarzy, smaków, zapachów, dźwięków, nastrojów. Ciekawe, że jeśli dokładnie w tych samych dniach próbowałby portretować Lizbonę ktokolwiek inny, powstała by całkowicie odmienna książeczka.
Jeśli dzięki tym stronicom ktokolwiek z Państwa zechce odwiedzić Białe Miasto, poznać je i rozwinąć parę rozpoczętych przeze mnie wątków, będę szczęśliwy

Recenzje ArtTravel.pl

Każdy zakątek świata można poznawać na różne sposoby, nie tylko poprzez zwiedzanie zabytków i budowli, ale też posmakowanie kuchni danego miejsca czy wczucie się w charakterystyczną dla niego muzykę. Właśnie tak – przede wszystkim poprzez muzykę – poznawał Lizbonę Marcin Kydryński.
Marcin Kydryński to urodzony w 1968 roku dziennikarz muzyczny, kompozytor, autor tekstów, producent, podróżnik i fotograf. Od 1989 roku pracuje w radiowej Trójce. Przez kilka lat prowadził tam nocne audycje jazzowe, zaś obecnie prowadzi audycję „Siesta”. Jest członkiem Akademii Muzycznej Trójki, a także dyrektorem artystycznym Siesta Festiwalu, laureatem nagrody im. Arkadego Fiedlera za książkę „Pod słońce” oraz pierwszym fotografem, który zrobił okładkowy materiał w lokalnej edycji magazynu „National Geographic”. Przez prezydenta Portugalii został odznaczony Orderem Zasługi (Ordem do Mérito) za promowanie kultury tego kraju.
Przez pewien czas mieszkał w Lizbonie, zaś owocem tego pobytu jest właśnie niniejsza książka.
Nie jest to typowy przewodnik po tym mieście. Jeśli więc ktoś szuka o nim informacji turystycznych, tu ich na pewno nie znajdzie. Co nie znaczy, że niczego się o Lizbonie z tej książki nie dowie. Przeciwnie, jej czytelnicy mają niepowtarzalną okazję zdobyć ciekawe, choć nietypowe, wyjątkowe informacje na temat tego miasta.
Autor – można powiedzieć – zabiera nas na długi spacer po Lizbonie, zaczynając od Alfamy, najstarszej dzielnicy miasta, w której właśnie mieszkał, a następnie pokazując nam inne jego zakątki.
Wiodąc nas przez uliczki i place Lizbony, oprowadzając po swoich codziennych szlakach, opisuje mijane po drodze miejsca, choć nie ich wygląd jest tu chyba najważniejszy. Ta przechadzka po stolicy Portugalii jest pretekstem do pokazania przez autora jego ulubionych i z różnych powodów ważnych dla niego miejsc, ale też do zaprezentowania bogatej i różnorodnej pod względem etnicznym kultury, a przede wszystkim muzyki tego kraju i miasta, do przedstawienia żyjących tu ludzi, a także do przeniesienia się myślami do Lizbony minionych czasów. Podczas tego spaceru po mieście Marcin Kydryński snuje opowieść, której motywem przewodnim jest – zgodnie z tytułem książki – muzyka, a w głównej mierze muzyka fado. Autor próbuje wyjaśnić jej istotę, a następnie zabiera nas do działających tu muzycznych klubów, opowiada o żyjących w Lizbonie muzykach, zarówno tych światowej sławy, jak i tych ulicznych, którzy jakby na stałe wpisali się w pejzaż tego miasta i silnie się z nim zespolili. Ponadto opisuje on paradę, stanowiącą punkt kulminacyjny trwającej tu przez cały czerwiec fiesty. Pisze również o innych ludziach, z jednej strony niby zwyczajnych, a jednak w jakiś sposób niezwyczajnych, którzy tu żyją i których można spotkać w lubianych i chętnie odwiedzanych przez autora miejscach.
Towarzysząc w wyobraźni autorowi po jego wędrówce po Lizbonie, wraz z nim zaglądamy nawet do tutejszego sklepu muzycznego, w którym Marcin Kydryński poleca dwadzieścia ważnych dla niego płyt z muzyką najbardziej – według niego – charakterystyczną dla portugalskiej kultury. Opowiada także o swoich poszukiwaniach Lizbony w literaturze.
W tę jego opowieść wplecione zostały fragmenty napisanych przez niego piosenek, co jeszcze bardziej uwydatnia i podkreśla muzyczny charakter tej książki.
Efektem jego wielu rzeczywistych wędrówek po Lizbonie są zdjęcia, które licznie ozdabiają książkę, a na których uwiecznił on miejsca, lecz przede wszystkich ludzi, i tych, o których opowiada, i tych napotkanych przypadkowo, uchwyconych w jakiejś ulotnej chwili.
Jak można przeczytać we wstępie do niniejszej książki, w założeniu autora miała być ona pod względem tekstu i zdjęć całkowicie inna od wszystkich książek, jakie powstały na ten temat. I taka właśnie jest. Jest to książka bardzo osobista, subiektywna, niemal intymna.
Marcin Kydryński pokazuje „swoją” Lizbonę, taką, jaką on ją widzi. „Moja miłość ma już nowy adres: to Lizbona. Moja miłość, wszystko, czego pragnę, to Lizbona” – mówią słowa jednej z napisanych prze niego piosenek. Autor kocha Lizbonę – sam o tym mówi, ale też to się wyraźnie czuje i widać, iż książka ta powstała z jego miłości do tego miasta oraz do tutejszej muzyki. Chciał on pokazać wszystko to, co dla niego jest ważne i piękne, co jest mu drogie. Pragnął utrwalić to w słowie i na fotografii i uważam, że bardzo dobrze mu się to udało. Dodam jeszcze, że książka napisana została bogatym, miejscami niemal poetyckim językiem, co podkreśla czar i urok opisywanych miejsc, a przy tym sprawia, że czyta się ją z przyjemnością.
„Lizbona. Muzyka moich ulic” to nieco nostalgiczna podróż po Lizbonie, pełna zachwytu i radości, ale też refleksji i zamyślenia, a przede wszystkim pełna dźwięków fado. Z pewnością dla miłośników i znawców portugalskiej muzyki książka ta będzie prawdziwą gratką. Ale sądzę, że nie tylko do nich jest ona adresowana. Może zainteresować każdego, kto zechce poznać Lizbonę od nieco innej strony niż ta turystyczna.
Zachęcam więc do jej przeczytania, bo warto, i zapraszam na niezwykły, pełen uroku spacer po Lizbonie wraz z Marcinem Kydryńskim.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Tytuł oryginalny Lizbona. Muzyka moich ulic
Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca National Geographic
Autor Marcin Kydryński
Język polski
Data wydania 08-05-2013
Oprawa twarda
Ilość stron 288
Wymiary / mm 210 x 235
Waga / gr 1112
EAN 9788375965155
ISBN 978-83-7596-515-5

Recenzje i oceny Klientów

Rewelacyjna książka (Piotr)
Oceń produkt
Rewelacyjna książka Lucjana Kydryńskiego. Lubię jego audycje teraz zaczynam lubić jego książki. Wspaniale wydana oraz tutaj w wspaniałej cenie z szybką dostawą za która to też dziękuję.
Pozdrawiam Piotr (19.10.2016)

Napisz recenzję

Oceniasz: Lizbona. Muzyka Moich Ulic National Geographic

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt