Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin, literatura podróżnicza, National Geographic
  • Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin, literatura podróżnicza, National Geographic

Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: National Geographic
Język: polski
Data wydania: 02-05-2015
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 30,90 

39,90 zł

Chwilowo niedostępne
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni Arttravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin. to zbiór zabawnych historii z życia Polki w jednym z największych miast Chin i reportaży z podróży po Państwie Środka. Autorka opisuje chińską codzienność, która czasem nosi znamiona sportu wyczynowego, komedie komunikacyjnych omyłek, kulturowe zawirowania i próby oswajania zupełnie innej, niż znana z rodzinnego kraju, wielkomiejskiej rzeczywistości współczesnych Chin. Książka Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin. to swoisty dziennik zdziwień.

Przeczytamy w nim o obutych psach, podrabianym ryżu, układaniu się z duchami, przemycie mleka w proszku, targach matrymonialnych, słodyczach nadziewanych pastą z czerwonej fasoli i o tym, co powinien zrobić każdy chiński prawdziwy mężczyzna. Autorka opowiada o swoich potyczkach i niuansach chińskiej kultury z humorem i dystansem, zapraszając do wspólnej podróży po "kraju na końcu świata i nie z tego świata". Podróży lokalnym zwyczajem bez trzymanki i czasem pod prąd.

Recenzje ArtTravel.pl

„Życie jest podróżą” – tak brzmi życiowe motto Aleksandry Świstow, dziennikarki i podróżniczki. Nie są to dla niej jedynie puste słowa, bowiem w swoich podróżach po świecie odwiedziła 28 krajów, w tym Chiny, w których spędziła dwa i pół roku. Wrażeniami z pobytu w tym państwie dzieli się w książce „Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin”.

Kiedy tylko zaczęłam ją czytać, od razu wiedziałam, że będzie to świetna książka. Nie pomyliłam się.

„Z dnia na dzień czuję, jak w tę zwariowaną rzeczywistość wsiąkam, głębiej i głębiej”. Tak właśnie stwierdziła Aleksandra Świstow po tym, jak pomieszkała już przez pewien okres w Chinach. Ale zanim przyzwyczaiła się do tej zwariowanej i pełnej absurdów rzeczywistości, z jaką mocno zderzyła się w tym kraju, musiało minąć trochę czasu, zaś ona sama zdobywała coraz to nowsze i bardziej zaskakujące doświadczenia. Należały do nich m.in.: próby pokonania bariery językowej, szukanie odpowiedniego mieszkania, załatwianie potrzebnych dokumentów, robienie zakupów, samodzielna podróż pociągiem, praca w szkole, w przedszkolu oraz na planie filmowym.

Równie zaskakujące, a nawet szokujące były dla niej panujące w Chinach „zasady” ruchu drogowego, zetknięcie się z tamtejszą kuchnią, a w szczególności z niektórymi potrawami, a także pomysłowość Chińczyków w kwestii podrabiania rozmaitych produktów.

O wszystkich swoich perypetiach, związanych z tymi doświadczeniami, Aleksandra Świstow opowiada żywo, z werwą i żartobliwie. Właściwie mogę powiedzieć, że jej opowieść aż skrzy się od humoru, który udzielał mi się podczas lektury, wywołując u mnie wesołość i pobudzając do głośnego śmiechu.

Ten humor to ogromny atut książki, ale nie jedyny. Autorka równie ciekawie opowiada o swoim podróżowaniu po Chinach i o odwiedzanych miejscach, takich jak Hongkong, Pekin, Szanghaj, Kanton, Makau, Datong, Kaiping czy Zhangjiajie, barwnie i malowniczo je opisując i oddając ich klimat.

Wszystkie te zapiski i opowieści zawarte w książce pokazują różnorodne oblicza Chin, prezentując to, co w nich jest interesujące, warte uwagi, piękne, ale też i to, co kiczowate, irytujące, absurdalne.

Całość uzupełniają przepiękne, wysokiej jakości wielobarwne zdjęcia, których w książce znajduje się bardzo dużo, a na których autorka utrwaliła ludzi, miejsca, krajobrazy, sytuacje – to wszystko, co charakterystyczne jest dla kraju, o którym tu opowiada.

Tak więc, powracając do moich początkowych słów, książka Aleksandry Świstow okazała się dla mnie znakomitą lekturą, dzięki której wspaniale spędziłam czas, łącząc przyjemne z pożytecznym, bawiąc się podczas czytania, a przy okazji nabywając sporo wiadomości na temat Państwa Środka.

Podsumowując, mogę powiedzieć, iż „Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin” to świetna książka, która z jednej strony bawi, z drugiej – skłania do refleksji. Uświadamia na nowo, że świat jest pełen różnorodności i nie wszystko, z czym zetkniemy się w innym kraju, musi nam się podobać. Jednak do tego, co inne i nieznane, należy podejść z akceptacją i tolerancją, okazując szacunek wobec odmiennych zwyczajów i kultury.

Jestem pewna, że publikacja ta spodoba się wielu czytelnikom – jak i mnie się spodobała. Polecam i zachęcam do lektury.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca National Geographic
Autor Aleksandra Świstow
Język polski
Data wydania 02-05-2015
Wydanie I
Oprawa twarda
Ilość stron 208
Wymiary / mm 165x215
Waga / gr 625
EAN 9788375967098
ISBN 978-83-7596-709-8

Napisz recenzję

Oceniasz: Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt