Kurs Czukotka Monika Witkowska National Geographic, literatura podróżnicza
  • Kurs Czukotka Monika Witkowska National Geographic, literatura podróżnicza

Kurs Czukotka Monika Witkowska National Geographic

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: National Geographic
Język: polski
Data wydania: 01-03-2013
Kategoria
Moje hobby / Podróże
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 30,90 

39,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni Arttravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Jeden jacht („Anna”), dwie osoby załogi (Polka i Szwed), trzy miesiące żeglugi i cztery arktyczne morza (Beauforta, Czukockie, Wschodniosyberyjskie i Beringa). Pierwsze w świecie pokonanie tej trasy, lody, sztormy, wiele przygód i zaskakujące sytuacje, jak choćby dwukrotne zatrzymanie załogi przez Rosjan zakończone postawieniem przed sądem za… no właśnie w sumie nie wiadomo.  „Kurs Czukotka” to blogowy opis pierwszego w świecie rejsu na tej trasie, chociaż polecamy tę lekturę nie tylko żeglarzom. Przeczytaj, a dowiesz się:  - jak się bronić przed niedźwiedziami polarnymi  - co się robi z penisów morsów  - co Czukcze myślą o opowiadanych o nich kawałach  - jak wygląda eskimoskie polowanie na wieloryby  - w jaki sposób szuka się na Alasce złota i na czym polegają wyścigi wanien  - co lepiej smakuje – mięso karibu czy foki  - gdzie na Aleutach chronić się w razie tsunami  - jak się odbywają połowy krabów na Morzu Beringa   Jedno jest pewne - kto uważa, że Arktyka jest nudna, po tej książce zmieni zdanie    

Recenzje ArtTravel.pl

Coraz mniej jest na naszej planecie zakątków nieskażonych cywilizacją, takich, o których można powiedzieć, że niewielu ludzi tam dotarło, takich, w których można poczuć się jak odkrywca. Jednym z nich jest Arktyka – wciąż jeszcze prawie nieznana, otaczająca biegun północny polarna kraina o surowym klimacie. Właśnie ze względu na trudne warunki klimatyczne w tym miejscu człowiek nabiera respektu i szacunku dla natury , która potrafi być bezwzględna i bezlitosna, ale również oferuje niezwykłe przeżycia i niezapomniane widoki.
Tak uważa Monika Witkowska – dziennikarka i podróżniczka, prawdziwa miłośniczka Arktyki. Żeglarstwo, którym zaczęła interesować się od najmłodszych lat, jest jedną z jej licznych pasji, ale - jak twierdzi - najważniejszą. W tej dziedzinie ma znaczące osiągnięcia. Wymienić tu można m.in. opłynięcie przylądka Horn (2003 r.) czy też pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego (2010 r.). Tę ostatnią wyprawę zrelacjonowała w książce „Kurs Arktyka”. Właśnie podczas tego rejsu poznała Szweda Börje Ivarssona - kapitana jachtu „Anna”, z którym wyruszyła na kolejną ekspedycję poprzez cztery arktyczne morza (Beauforta, Czukockie, Wschodniosyberyjskie i Beringa). Było to pierwsze na świecie pokonanie tej trasy. Monika Witkowska i Börje Ivarsson za rejs ten otrzymali nagrodę za „Wyprawę Roku z kategorii Extreme” na Festiwalu Mediatravel, wyróżnienie w kategorii „Żeglarstwo” na prestiżowym konkursie „Kolosy” oraz nominację w kategorii „Wyprawa Roku” w plebiscycie „Trevelerów” National Geographic.
Książka „Kurs Czukotka” stanowi zapis prowadzonego przez jej autorkę w czasie trzymiesięcznego rejsu bloga, uzupełniona ponadto została o rozmaite ciekawostki na temat Arktyki.
Będąc pod dużym wrażeniem, jakie wywarła na mnie lektura poprzedniej książki Moniki Witkowskiej„Kurs Arktyka”, z radością i nadzieją na kolejną ciekawą relację z podróży zagłębiłam się w wydarzenia opisane w książce „Kurs Czukotka”.
Od razu muszę powiedzieć, że nie zawiodła ona moich oczekiwań, dostarczając mi wielu wspaniałych czytelniczych doznań.
Jak mogłam się przekonać w trakcie lektury, rejs jachtem „Anna” był bardzo trudną, ale też i niezwykle ciekawą wyprawą. Morze nie rozpieszczało obojga podróżników, niejeden raz dając im odczuć swoją moc. Silne sztormy, fale zalewające pokład i smagające twarze, przenikliwe zimno, deszcz, śnieg, mgły utrudniające widoczność, niebezpieczne mielizny – to rzeczywistość, jaka stała się ich udziałem.
Oprócz „zwyczajnych atrakcji”, jakich dostarczały załodze „Anny” siły natury, wyprawa ta obfitowała w nieoczekiwane, wręcz sensacyjne zdarzenia, niespodziewanie bowiem Monika Witkowska i Börje Ivarsson zostali postawieni przed rosyjskim sądem. Co było tego przyczyną, o co oskarżeni zostali podróżnicy, jak zakończyła się dla nich ta stresująca przygoda – tego dowiedzieć się można, sięgając po książkę „Kurs Czukotka”. Przeczytamy w niej także o tym, jak niewiele brakowało, by zostali oni „Robinsonami”. Nie będę zdradzać szczegółów tych wszystkich wydarzeń, jednak zapewniam, że przysporzyły one załodze „Anny”, a także mnie, jako czytelniczce, wielu naprawdę mocnych wrażeń.
Jednak ta arktyczna wyprawa to nie tylko trudne, niebezpieczne i stresujące sytuacje - to także piękne widoki i zjawiska przyrody, o których również pisze Monika Witkowska, to spotkania z ciekawymi ludźmi i możliwość poznania ich kultury, to zdobyte różnorakie doświadczenia oraz satysfakcja z dokonania niecodziennego wyczynu. Bardzo miłym i ciepłym akcentem tej opowieści są częste wzmianki o wielkiej gościnności mieszkańców Arktyki, jakiej niejednokrotnie doświadczali podróżnicy.
Książka „Kurs Czukotka” ma formę dziennika wyprawy, z wyszczególnionymi zapiskami z kolejnych dni ekspedycji. W połączeniu z niezwykle żywym i obrazowym sposobem relacjonowania zdarzeń daje to świetny efekt, polegający na tym, iż czytelnik ma wrażenie, jakby opisywane wydarzenia rozgrywały się na bieżąco przed jego oczami.
Skoro mowa o języku, jakim została napisana książka, dodam jeszcze, iż nasycona jest ona humorem, co również pozytywnie wpływa na jej odbiór przez czytelnika. A gdyby ktoś chciał wzbogacić swoje słownictwo i wiedzę o terminologię żeglarską, na końcu książki znajdzie słowniczek wyjaśniający najważniejsze pojęcia z tej dziedziny, z pewnością przydatny dla bardziej dociekliwych osób.
Nie jest to jedyna okazja do wzbogacenia wiedzy podczas lektury tej książki. Jak zaznaczyłam na początku, oprócz relacji z samej wyprawy znajduje się tu wiele informacji na temat Arktyki – jej przyrody (roślinności i zwierząt) oraz mieszkańców i ich tradycyjnych strojów, stylu życia, mentalności i kultury.
Ponadto znajdziemy tu sporo innych ciekawostek, np. o pochodzeniu nazw niektórych wysp, przylądków, mórz i miejscowości, o znanych postaciach związanych w jakiś sposób z Arktyką, o rosyjskich łagrach działających niegdyś na Czukotce czy też o technice budowania igloo.
Poza tym mamy okazję dowiedzieć się, jak można wydłużyć sobie życie o dobę, co ma wspólnego wieloryb z biustonoszem, jakie zajęcie uważane jest za najbardziej niebezpieczny zawód świata oraz jak w praktyczny sposób rozpoznawać różne gatunki niedźwiedzi.
Książkę uzupełniają przytoczone przez autorkę bardzo ciekawe legendy ludów Arktyki, prawdziwe historie z dawnych czasów, dowcipy o Czukczach, a także zamieszczone tu liczne kolorowe zdjęcia, ukazujące zarówno Arktykę, jak i życie na jachcie podczas rejsu.
Bogactwo i różnorodność treści oraz ciekawa forma książki „Kurs Czukotka” sprawiły, że przeczytałam ją z ogromną przyjemnością. Autorce udało się w niej dowieść, że Arktyka – ta zimna i niezbyt popularna pod względem turystycznym kraina – jest miejscem naprawdę fascynującym. A ponieważ jest obszarem wciąż jeszcze szerzej nieznanym, książka Moniki Witkowskiej stanowi w moim odczuciu cenne i – co ważne – rzetelne źródło wiedzy o tym regionie, jej lektura zaś jest dla wielu osób jedyną okazją do poznania tego zakątka świata.
Książka „Kurs Czukotka” prawdziwie mnie zachwyciła. Dzięki niej z łatwością przeniosłam się w wyobraźni na pokład jachtu „Anny”, przeżywając wraz z jej załogą pełne emocji wydarzenia.
Monika Witkowska pisze o swojej wyprawie i zauroczeniu Arktyką z ogromną pasją, która jest wyczuwalna i udziela się czytelnikowi. Opowiada o rejsie w tak ciekawy sposób, iż zrozumiała staje się jej fascynacja żeglarstwem. Lektura jej książki pobudza wyobraźnię i wywołuje pragnienie, by móc samemu doświadczyć żeglarskich przygód.
Książka „Kurs Czukotka” bardzo przypadła mi do gustu – ze względu na ciekawy styl pisania, lekkie pióro, przystępny język, interesującą treść oraz emanujące z jej kart humor i optymizm. Patrząc na dokonania autorki, szczerze podziwiam Monikę Witkowską –podróżniczkę i mam nadzieję, że nie jest to moje ostatnie spotkanie z Moniką Witkowską-pisarką. Z całego serca i z czystym sumieniem polecam tę książkę wszystkim miłośnikom przygód – naprawdę warto przeczytać!

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca National Geographic
Autor Monika Witkowska
Język polski
Data wydania 01-03-2013
Oprawa miękka
Ilość stron 384
Wymiary / mm 156 x 208
Waga / gr 722
EAN 9788375965025
ISBN 978-83-7596-502-5

Napisz recenzję

Oceniasz: Kurs Czukotka Monika Witkowska National Geographic

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt