• Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość, reportaż, Czarne

Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość

Rodzaj produktu: reportaż
Producent: Czarne
Język: polski
Data wydania: 09-09-2015
Kategoria
Ameryka Pn / USA / USA
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Cena: 30,90 

39,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Choć trudno w to uwierzyć, organizacja, którą kojarzymy z najbardziej dramatycznym czasem rasizmu i ksenofobii, działa w USA do dzisiaj i to absolutnie legalnie. I choć nie wszyscy są z tego zadowoleni, Ku Klux Klan dzięki umiejętnie stosowanym strategiom PR i unikaniu konfliktów z prawem swój mroczny, krwawy wizerunek potrafił zamienić na inny, zdecydowanie bardziej niewinny. Cierpliwie i wytrwale prowadzi indoktrynację, prezentując opinii publicznej sztandary z tradycyjnymi, chrześcijańskimi wartościami, z rodziną, którą spaja wiara w Boga, naród i przyrodzony ład społeczny. Wierząc, iż nieuchronnie zbliża się czas konfrontacji ras i kultur, przygotowują się do walki, często – dosłownie.
Katarzyna Surmiak-Domańska gości na Krajowym Zjeździe Partii Rycerzy KKK w Arkansas i z bliska obserwuje ich obrady, zadając pytania i dociekając, próbując zrozumieć i nie oceniać, bo tak widzi swoją rolę dziennikarki.
Nadal są tam obecne spiczaste kaptury i płonące krzyże, duma z cywilizacji białego człowieka i niechęć do Północy, która zwyciężając w wojnie secesyjnej dopuściła czarnych niewolników do głosu. Południowe stany Pasa Biblijnego nigdy się z tym nie pogodziły. Ku Klux Klan czuje się obrońcą tradycji i orężem w walce o dominację białych, jakkolwiek groteskowo by to nie wyglądało.

© ArtTravel.pl

Uwielbiam tę książkę. Jest wciągająca, naprawdę dobrze i intrygująco napisana, fascynująca, ociekająca klimatem amerykańskiego Południa i przede wszystkim świetnie pokazująca mechanizmy działania jednej z najbardziej złowrogich (i groteskowych) organizacji na zachodniej półkuli.
Ziemowit Szczerek

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu reportaż
Wydawca Czarne
Autor Katarzyna Surmiak-Domańska
Język polski
Data wydania 09-09-2015
Wydanie I
Oprawa twarda
Ilość stron 296
Wymiary / mm 133x215
Waga / gr 455
EAN 9788380491434
ISBN 978-83-8049-143-4

Recenzje i oceny Klientów

Uniwersalna i aktualna (Pozycje Obowiązkowe)
Oceń produkt
Uniwersalna i bardzo aktualna pozycja http://www.pozycjeobowiazkowe.pl/2016/07/nienawisc-nie-ma-koloru-skory.html (23.07.2016)
Bardzo dobry, wciągający reportaż (Leśna czytelnia)
Oceń produkt
Współczesny Ku Klux Klan ma twarz Thomasa Robba, pastora, który od ponad dwudziestu pięciu lat stoi na czele organizacji. Wraz z rodziną organizuje pikniki, uczestniczy w życiu społeczności, a jego wnuk, Andrew Pendergraft prowadzi The Andrew Show, program dla białych dzieci. Dołączenie do organizacji jest bardzo proste, a poznanie jej członków może utrudnić jedynie długa podróż.
Katarzyna Surmiak-Domańska postanowiła przyjrzeć się działalności Thomasa Robba i wybrała się na Doroczny Krajowy Zjazd Ku Klux Klanu, na którym miała okazję poznać członków organizacji i przeprowadzić rozmowy, których efektem jest książka "Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość".
Reportaż Surmiak-Domańskiej to nie tylko opowieść o Ku Klux Klanie, to również przekrój historii niewolnictwa, walki Północy z Południem, bogatych z biednymi, białych z czarnymi. Autorka konfrontuje wyobrażenia o KKK z rzeczywistą działalnością organizacji, wysłuchuje racji i argumentacji członków. Walka w czystość rasową, konieczność segregacji, eliminacja ludzi gorszego sortu, czy to ze względu na kolor skóry, orientację seksualną, pochodzenie czy wiarę, wszystko to według nich znajduje uzasadnienie w Biblii. Wszyscy członkowie Ku Klux Klanu wierzą w ideę Stuprocentowego Amerykanizmu, której dewizą są hasła: Bóg, Ojczyzna, Dom, Praca, Rodzina, Kobieca Cześć i Biała Supremacja. Nic nie jest w stanie ich przekonać, że w dzisiejszych czasach, równość powinna być jednym z najważniejszych ideałów.
"Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość" to merytoryczny, dobrze napisany, intrygujący reportaż, który z jednej strony odziera organizację z jej mitycznej tajemniczości, z drugiej strony stawia pytania, które w odniesieniu do obecnej sytuacji na świecie, zatrważają. Warto przeczytać, zdecydowanie. (29.01.2016)

Napisz recenzję

Oceniasz: Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt