• Krew bacy, czyli relacja z samotnej szarży na Mont Blanc, literatura podróżnicza, Stapis

Krew bacy, czyli relacja z samotnej szarży na Mont Blanc

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Stapis
Język: polski
Data wydania: 01-10-2014
Kategoria
Moje hobby / Górskie wycieczki
Moje hobby / Wspinaczka
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 17,90 

19,99 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni Arttravel
0,00 zł
- Polecona. Poczta Polska
4,90 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Krew Bacy powstała na kanwie wydarzeń, które naprawdę miały miejsce. Autor opowiada o swojej nieporadnej, samotnej, czterodniowej wyprawie w Alpy, podczas której w desperackim stylu mozolnie zdobywał Mont Blanc. Wspinanie nie jest tu przyjemnością, to mordercza mitręga, w której nie ma ani odrobiny poezji i heroizmu. Jest za to walka o przetrwanie - opisana nie bez czarnego humoru. Są też spotykani na szlaku ludzie - ze swoimi dramatami, radościami i przywarami.

Recenzje ArtTravel.pl

Literatura górska jest jednym z moich ulubionych gatunków literackich. Dlatego chętnie sięgnęłam po należącą do tego nurtu książkę Marka Ratajczaka „Krew Bacy, czyli zakrapiana relacja z samotnej szarży na Mont Blanc”.
Książka ta powstała w oparciu o prawdziwe wydarzenia – rzeczywistą wyprawę autora w Alpy połączoną z wejściem na najwyższy szczyt Europy.
Czytelnik bardzo szybko, już od pierwszych słów książki, wnika do świata wykreowanego przez autora – świata, jak można się w dalszym ciągu przekonać, bardzo osobistego.
Minęły trzy dni od powrotu z wyprawy. Za oknem zapada zmrok. Marek Ratajczak siada w swoim mieszkaniu i zaczyna wspominać. A my, czytelnicy, wraz z nim. Zagłębiając się w te wspomnienia, przenosząc się w wyobraźni w czasie i w przestrzeni, towarzyszymy autorowi niemal krok po kroku w jego wędrówce na szczyt Mont Blanc…
Z racji swoich zainteresowań czytelniczych miałam okazję przeczytać już sporo książek o tematyce górskiej. Za każdym razem wciąż zadziwia mnie fakt, że każda z nich, choć porusza podobne zagadnienia, jest inna; że można o tym samym pisać na różne sposoby. Tak też było w przypadku mojego spotkania z książką Marka Ratajczaka. „Krew Bacy” zaskoczyła mnie pewną oryginalnością, widoczną w stylu oraz w podejściu do tematu.
Czytając tę relację z wejścia na Mont Blanc, można odnieść silne wrażenie, iż dla jej autora była to istna droga przez mękę – droga pełna trudu, fizycznego cierpienia, ekstremalnego zmęczenia, przeciwności losu, walki z naturą i z samym sobą, walki o przetrwanie. Brak tu jakiejkolwiek radości, przyjemności, triumfu, uniesienia. A do tego jeszcze autor opowiada o tym wszystkim w sposób bardzo dosadny, używając często dość bezpośredniego języka, ubarwiając swoje myśli czarnym humorem.
Gdyby patrzeć na tę relację w sposób powierzchowny, można by zadać sobie pytanie o sens tej wyprawy, o to, po co właściwie ten człowiek pchał się w góry, skoro górska wspinaczka jest dla niego jedynie źródłem męki. Jednak opowieść ta ma drugie dno, a żeby je dostrzec, trzeba przeczytać całą tę książkę, trzeba przemierzyć w wyobraźni drogę na szczyt Mont Blanc, wsłuchać się dokładnie w słowa i myśli narratora, zaznajomić się ze spotkanymi przez niego na górskim szlaku ludźmi i poznać zakończenie tej historii…
Dopiero wówczas wszystko to układa się w zrozumiałą całość i można dostrzec właściwy sens i wymiar tej historii, jej rzeczywistą wymowę. Dopiero wówczas można przekonać się, że pokazuje ona jakże ludzkie oblicze wspinaczki i tego wszystkiego, co się z nią wiąże. Ludzkie – a przez to tak prawdziwe.
„Krew Bacy” to opowieść – dzięki owemu zabarwieniu czarnym humorem – pozornie wesoła, w rzeczywistości zaś skłaniająca do refleksji, do zastanowienia się nad zawartą tu treścią. Na mnie wywarła ona duże wrażenie.
Polecam tę książkę przede wszystkim miłośnikom literatury górskiej. Jestem pewna, że przeczytają ją z zainteresowaniem i zadumą – jak ja.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Stapis
Autor Marek Ratajczak
Język polski
Data wydania 01-10-2014
Wydanie I
Oprawa miękka
Ilość stron 94
Wymiary / mm 160 x 240
Waga / gr 152
EAN 9788379670055
ISBN 978-83-7967-005-5

Napisz recenzję

Oceniasz: Krew bacy, czyli relacja z samotnej szarży na Mont Blanc

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt