• KOCHANA MARYŚ! Listy z Afryki. Tom I, Libia – Egipt – Sudan Sorus, literatura podróżnicza, Sorus

KOCHANA MARYŚ! Listy z Afryki. Tom I, Libia – Egipt – Sudan Sorus

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Sorus
Język: polski
Data wydania: 2014
Kategoria
Afryka / Afryka
Moje hobby / Rower
Menu / Literatura podróżnicza
Menu / Oferta specjalna / Oferta dla podróżników / Książki dla podróżników
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 43,90 

54,00 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Książka zawiera komplet nigdy wcześniej niepublikowanych listów Kazimierza Nowaka do żony Marii napisanych w okresie od 4 listopada 1931 do 13 stycznia 1933 roku, a obejmujących jego podróż przez Libię, Egipt i Sudan.

Rowerowa wyprawa Kazimierza Nowaka przez Afrykę, którą podróżnik odbył w latach 1931-1936, została na nowo odkryta dla współczesnych dzięki książce Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Zebrane w niej i opracowane przez Łukasza Wierzbickiego reportaże podróżnika od kilkunastu lat fascynują wciąż nowych czytelników, a historia tej niezwykłej w skali świata podróży stała się inspiracją dla wielu inicjatyw upamiętniających postać przedwojennego reportera. Systematycznie, przez wszystkie pięć lat podróży, Nowak prowadził korespondencję ze swoją żoną – Marią. Choć zachowały się tylko listy Kazimierza, to jest to niemal kompletny ich zbiór, liczący 1242 listy. Ich zawartość stanowi nie tylko dobitne potwierdzenie heroizmu, którego wymagała wyprawa, ale daleko wykracza poza samą podróż, a nawet poza Afrykę.

Recenzje ArtTravel.pl

Kazimierz Nowak to polski podróżnik, który zasłynął przede wszystkim tym, iż w latach 1931-1936 samotnie przebył afrykański kontynent z północy na południe i z powrotem – inną trasą. Przemierzył 40 tysięcy kilometrów, poruszając się głównie rowerem lub pieszo, nieraz konno, czółnem lub w szczególnych przypadkach pociągiem. Jego podróż podyktowana była względami zarobkowymi. Podczas swojej wyprawy pisał on bowiem reportaże z Afryki, które wraz z wykonywanymi przez niego zdjęciami na bieżąco ukazywały się w prasie.

Przez wiele lat Kazimierz Nowak jako eksplorator był zapomniany, zaś jego znaczące, jak na tamte czasy, dokonania - niedoceniane. Pamięć o nim pomógł przywrócić Łukasz Wierzbicki, który pisane przez niego w czasie podróży relacje i artykuły prasowe zebrał, opracował i wydał w książce „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. Do rozpropagowania informacji na temat osoby, życia i działalności polskiego podróżnika przyczyniła się także książka Jacka Y. Łuczaka „Polska Kazimierza Nowaka”. Obie te publikacje ukazały się nakładem wydawnictwa Sorus.

Dla osób zafascynowanych postacią Kazimierza Nowaka prawdziwą gratką są wydane w formie książki listy, które podczas pięcioletniej podróży po Afryce pisał on do swojej żony, Marii. Niniejsza publikacja to pierwszy tom planowanej całości. Obejmuje okres od 4 listopada 1931 roku do 13 stycznia 1933 roku. Zawarte tu listy pisane były w początkowym stadium wyprawy we Włoszech, a następnie już w Afryce - w Libii, Egipcie i Sudanie.

Jako że miałam okazję i przyjemność przeczytać wspomniane wcześniej książki dotyczące Kazimierza Nowaka, zaś jego osoba i podróżnicze osiągnięcia bardzo mnie zaciekawiły, z radością przyjęłam wiadomość o planach dotyczących wydania wszystkich jego listów, mając nadzieję, że ich lektura pozwoli mi jeszcze lepiej, bliżej i od innej strony poznać postać tego podróżnika.

Książka ta okazała się ciekawa pod wieloma względami. Przede wszystkim zwraca uwagę częstotliwość, z jaką Kazimierz Nowak pisał do Marii – wyjąwszy szczególne przypadki, czynił to zazwyczaj codziennie, a przy tym w ciągu dnia parokrotnie uzupełniał zapiski. Co charakterystyczne jest dla tych listów, każdy z nich opatrzony jest pełnymi uczucia, pieszczotliwymi zwrotami, skierowanymi do ukochanej żony.

W swoich listach pisał właściwie o wszystkim, co dotyczyło jego podróży. Dość drobiazgowo opisywał podejmowane przez siebie działania i starania o to, by móc coś zarobić. Właściwie dopiero te listy dokładnie unaoczniają fakt, który nie wynika aż tak jasno z lektury jego prasowych relacji z podróży – jak trudna, wręcz tragiczna była sytuacja materialna jego rodziny. Szczególnie, że – jak listy jasno dowodzą – o zarobek wcale nie było tak łatwo. Można bez żadnej przesady powiedzieć, iż afrykańska podróż Kazimierza Nowaka to była ciągła walka o każdy grosz, który przeznaczał on dla żony i dzieci.

To właśnie kolejna cecha, która mocno rzuca się w oczy podczas lektury książki – ogromna troska Kazimierza Nowaka o losy Marii, córeczki Elżbiety i synka Romualda. Choć sam wiele razy głoduje i cierpi biedę, znosi wszelkie trudy podróży, naraża zdrowie i życie, znosi przykrości i upokorzenia - jego największym zmartwieniem jest nędza, w której żyć musi jego rodzina. Niemal każdy list, jaki pisze, jest tego dowodem, a jednocześnie wyrazem nadziei i wiary w to, że Bóg dopomoże mu osiągnąć cel i nie opuści ich wszystkich w potrzebie.

Listy pisane przez Kazimierza Nowaka pełne są również bardzo szczerych i dość gorzkich słów na temat obserwowanej rzeczywistości. Wyzysk biednych przez bogatych, niesprawiedliwość społeczna, fałsz i obłuda tych, którzy głoszą szumne hasła patriotyczne i religijne, brak chęci pomocy ze strony rodaków, niedotrzymywanie obietnic przez wydawców gazet, do których wysyła swoje reportaże i zdjęcia – o tym wszystkim Kazimierz wielokrotnie wspomina w zapiskach, co jeszcze bardziej uzmysławia czytelnikowi ciężką sytuację, w jakiej była rodzina Nowaków.

Choć w książce tej zawarte są tylko listy Kazimierza do Marii, uważny odbiorca może wyczytać z nich również to, o czym Maria pisała do męża, co – poza problemami finansowymi – trapiło ją, jakie przykrości ją spotykały, z jakimi trudnościami musiała się zmierzyć. Poznajemy też nieocenioną rolę, jaką spełniała ona, pośrednicząc między mężem a ludźmi, którzy mogli im pomóc w zdobyciu środków do życia.

Ze względu na formę i częstotliwość prowadzonej przez Kazimierza Nowaka korespondencji, a także jej bogatą treść, listy polskiego podróżnika układają się w swoisty pamiętnik z afrykańskiej wyprawy. Jest to pamiętnik szczególny, bo bardzo osobisty, nawet intymny, a do tego wypełniony rozmaitymi uczuciami i emocjami. Jest to pamiętnik z jednej strony piękny, z drugiej zaś – smutny, ale niezwykle interesujący. Pełen jest ogromnej miłości do żony i dzieci, troski o ich los, tęsknoty, poczucia samotności, smutku, żalu, cierpienia, a nawet rozpaczy i gniewu. Chociaż listy te powstawały tak dawno, te wszystkie emocje i uczucia są wciąż żywe i mocno emanują z kart książki, pozwalając czytelnikowi na stworzenie w wyobraźni jakże bardzo ludzkiego portretu Kazimierza Nowaka – człowieka pełnego zalet, ale niepozbawionego słabości; człowieka prawego, uczciwego, kochającego Boga i rodzinę, silnego duchem, ale też nieraz upadającego pod brzemieniem trosk.

Ten obraz będzie pełny, jeśli zestawi się go z tym, czego można dowiedzieć się o polskim podróżniku ze wspomnianych przeze mnie wcześniej książek: „Polska Kazimierza Nowaka” oraz „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” – do czego z całego serca zachęcam. Uważam, że Kazimierz Nowak jest postacią, którą warto bliżej poznać, zaś niniejsza książka – „Kochana Maryś! Listy z Afryki” – to pozycja bardzo ciekawa i godna najwyższej uwagi. Czyta się ją znakomicie. Lektura zawartych tu listów w niemal magiczny sposób przenosi nas do Afryki lat trzydziestych XX wieku, dzięki czemu mamy szansę odbyć literacką podróż w stylu retro, poznać tamtejsze realia, a przy tym wniknąć głęboko w otwartą tu duszę autora tych zapisków.

Cieszę się, że ta okazja mnie nie ominęła i mam nadzieję, że kolejne tomy listów Kazimierza Nowaka okażą się równie interesującą i wzbudzającą emocje lekturą. A na razie wszystkim szczerze polecam tę książkę.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Tytuł oryginalny KOCHANA MARYŚ! Listy z Afryki. Tom I, Libia – Egipt – Sudan
Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Sorus
Autor Kazimierz Nowak
Język polski
Data wydania 2014
Wydanie I
Oprawa twarda
Ilość stron 498
Wymiary / mm 150 x 210
Waga / gr 350
EAN 9788363768508
ISBN 978-83-6376-850-8

Napisz recenzję

Oceniasz: KOCHANA MARYŚ! Listy z Afryki. Tom I, Libia – Egipt – Sudan Sorus

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt