Kategoria trudności, literatura podróżnicza, Stapis
  • Kategoria trudności, literatura podróżnicza, Stapis

Kategoria trudności

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Stapis
Język: polski
Data wydania: 01-10-2015
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 25,90 

29,99 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Niezwykła opowieść, w której Włodzimierz Szatajew, wybitny rosyjski alpinista i działacz sportowy, o analitycznym, wnikliwym podejściu do ukochanej dyscypliny, dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi drogi, jaką wybrał.
Rosyjski alpinizm rozwijał się trochę obok światowego, kreując własne ścieżki i sposób podejścia do wyzwań, mając też swoje gwiazdy. Kładąc nacisk na odmienne niż gdzie indziej metody szkoleniowe, zwracając uwagę na perfekcyjną technikę zdobywania szczytów, przyczynił się do jej niezwykłego rozwoju, którego efektem były spektakularne wejścia w górach Kaukazu i Ałtaju, Pamiru i Tienszanu. Jaka wiązała się z tym cena można wyczytać na kartach tej książki, gdzie jest miejsce na opis niezapomnianych sukcesów, ale i piekła porażek, okupionych nieraz zdrowiem, a nawet życiem. Nie każdy umie i chce ponosić takie ryzyko, jak alpiniści.

© ArtTravel.pl

„Gdy byłem młody, książka Włodzimierza Szatajewa skłoniła mnie do przemyślenia wielu spraw. Pomogła mi zorientować się, czym jest alpinizm, ponieważ zawiera pytania i odpowiedzi - to jej ogromna wartość. Czytając ją, nie tylko podążamy za historią, lecz oceniamy samych siebie, naszą moralność, to, co uważamy za dobre i złe, dociekamy przyczyn naszych zachowań. Dzieło staje się lustrem, w którym każdy może się przejrzeć. Razem autorem przeżywamy ważne chwile jego życia - trudne i radosne, gorzkie i natchnione. Zostajemy wciągnięci w świat człowieka balansującego na ostrzu kontrastów i emocji. To nie pamiętnik, nie, wszystko jest o wiele bardziej złożone. I cenniejsze, ponieważ książka Szatajewa odnosi się do aktualnych w tamtych czasach problemów, które wcale aktualne być nie przestały.”

Fragment wstępu Denisa Urubko

Recenzje ArtTravel.pl

Władimir Szatajew to urodzony w 1937 roku rosyjski alpinista, wspinacz skałko

wy, ratownik górski, instruktor i zasłużony trener alpinizmu. Do jego osiągnięć wspinaczkowych zaliczyć należy między innymi: pierwsze zimowe wejście na Uszbę, wejście nowymi, trudnymi drogami na Dałar i Pik Prawdy w górach ZSRR, zdobycie Mount Everestu, Sziszapangmy i Annapurny Południowej w Himalajach oraz szczytu Mount McKinley na Alasce. W 1981 roku Władimir Szatajew otrzymał tytuł Śnieżnej Pantery za wejście na cztery radzieckie siedmiotysięczniki. Nieco bliżej jego postać mamy okazję poznać dzięki opublikowanej w naszym kraju nakładem wydawnictwa Stapis książce „Kategoria trudności”.

Jak mogłam się przekonać, jest to niezwykle interesująca książka, bo wielowymiarowa. Z jednej strony autor zawarł w niej swoje wspomnienia dotyczące głównie jego kolejnych kroków na drodze do alpinizmu. Opowiada tu on o swych początkach w zakresie wspinaczki, o stopniowym rozwoju i dojrzewaniu do alpinizmu, o naukach, jakie czerpał od swoich mentorów, a także ze zdobywanych doświadczeń, o kolejnych osiągnięciach na tej drodze. W jego opowieściach nie brak niebezpiecznych, dramatycznych sytuacji, jakich był świadkiem w górach (wspomina także osobistą tragedię), ale jest tu też humor i błyskotliwość.

Ponadto poprzez lekturę tej książki dość dokładnie poznajemy odmalowane w niej ówczesne realia. Czasy, o których opowiada Władimir Szatajew, to lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte dwudziestego wieku, określane jako złota era rosyjskiego alpinizmu. Przyznam, że z zaciekawieniem czytałam o tym, jak w ZSRR jak wyglądała droga alpinistów do sukcesu i jak w ogóle organizowano górskie wyprawy w tamtych czasach.

Jednak jeśli naprawdę uważnie i głęboko wczytamy się w tę opowieść, przekonamy się, że przede wszystkim jest to książka o alpinizmie; książka o uniwersalnej i wciąż aktualnej wymowie i problematyce.

Przywołanie przez Władimira Szatajewa konkretnych wydarzeń i sytuacji z jego życia jest tu bowiem jakby pretekstem do podjęcia rozważań na temat istoty alpinizmu – rozważań nieraz wyrażonych wprost, a niekiedy dających się odczytać pomiędzy wierszami.

Autor prezentuje rozmaite postawy ludzkie w górach – te właściwe i te niestosowne. Porusza kwestie etyki i moralności w alpinizmie, partnerstwa i braterstwa między alpinistami. Pisze o odwadze i strachu w górach, o podejmowaniu ryzyka i zwątpieniu, jakiego może doświadczyć każdy alpinista, wreszcie o walce, jaką alpinista musi stoczyć – nie tylko z wysokością, mrozem, wiatrem, chorobą, ale z przeszkodami o wiele większymi – z samym sobą, z tym, co tkwi w jego głowie. Zwraca też uwagę na ważną umiejętność zachowania pokory wobec gór.

Te wszystkie poruszone sprawy składają się na kwintesencję alpinizmu, są próbą wyjaśnienia tego, co daje człowiekowi alpinizm i dlaczego ludzie się wspinają; są próbą odpowiedzi na wiele pytań związanych ze wspinaczką górską. Pokazują, czym jest, a przede wszystkim czym powinien być prawdziwy alpinizm.

Władimir Szatajew – jak się przekonałam – poza niewątpliwym talentem alpinistycznym posiada również zdolności pisarskie. Bardzo sprawnie radzi sobie z warsztatem literackim, dzięki czemu jego książkę czyta się lekko, a jednocześnie w trakcie lektury przykuwa ona całą uwagę odbiorcy. W zawartych tu opowieściach autor wspaniale oddał swoją pasję i miłość do gór, ich piękno, majestat i mistycyzm, trud wspinaczki i niebezpieczeństwo. Bez żadnej przesady można powiedzieć, iż góry w jego książce wręcz żyją – i to się mocno czuje.

Polecam tę książkę głównie miłośnikom gór i literatury górskiej. Sądzę, iż lektura ta będzie dla nich źródłem przyjemności, satysfakcji i zadowolenia.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Stapis
Autor Władimir Szatajew
Język polski
Data wydania 01-10-2015
Wydanie I
Oprawa miękka
Ilość stron 224
Wymiary / mm 161x234
Waga / gr 327
EAN 9788379670185
ISBN 978-83-7967-018-5

Napisz recenzję

Oceniasz: Kategoria trudności

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt