• Japonia Tokio Kobieta na krańcu świata. Martyna Wojciechowska, literatura podróżnicza

Japonia Tokio Kobieta na krańcu świata. Martyna Wojciechowska

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: National Geographic
Język: polski
Data wydania: 01-01-2013
Kategoria
Azja / Japonia
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 12,90 

15,99 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny

Opis

Tokio jest najdziwniejszym miastem, w jakim się kiedykolwiek znalazłam. To najbardziej naszpikowane technologią miejsce na świecie, gdzie mieszkańcy podróżują pociągami mknącymi z prędkością 300 km/godz., nocują w hotelach przypominających kapsuły, piją fluorescencyjne drinki, a potem do rana grają na automatach, których jest tu więcej niż w Las Vegas. I więcej niż mieszkańców. Z drugiej strony wśród tych wszystkich udogodnień wydają się najbardziej samotnymi i zagubionymi ludźmi jakich kiedykolwiek spotkałam. Ale może w tym tkwi właśnie magia Tokio i dlatego chcemy to miasto zobaczyć? Może tak właśnie będzie wyglądała nasza przyszłość, a któż z nas nie jest jej ciekawy.

Recenzje ArtTravel.pl

Japonia to kraj ciekawy, a także nieco tajemniczy, ze względu na egzotykę i ogromną odmienność kulturową. Stąd też jest wymarzonym celem podróży dla wielu osób. Trzeba jednak wiedzieć, iż przed udaniem się w podróż do jakiegoś miejsca, warto wcześniej poznać je choć trochę, korzystając z rozmaitych źródeł, takich jak filmy, książki, relacje z wypraw innych podróżników.
Poznać bliżej Japonię mamy okazję dzięki Martynie Wojciechowskiej – bowiem właśnie do tego kraju, a ściślej do jego stolicy – Tokio, zabiera nas w swojej książce znana podróżniczka.
Na początku, tradycyjnie, jak w każdej książce wchodzącej w skład mini serii „Kobieta na krańcu świata”, autorka pokrótce przedstawia historię Tokio, a następnie dzieli się informacjami, które mogą być ważne i przydatne dla osób chcących odwiedzić to miasto, takimi jak: powierzchnia stolicy, jej mieszkańcy, panujący tu klimat oraz obowiązująca waluta.
Martyna Wojciechowska doradza również, czym i za ile można wybrać się do Tokio, a także kiedy, biorąc pod uwagę odbywające się tam, rozmaite ciekawe imprezy i uroczystości, najlepiej odwiedzić to miasto.
Ponadto udziela wskazówek związanych z wizą, lokalnym transportem i noclegami. Podaje też adresy ambasad oraz stron internetowych na temat Japonii. Przybliża także nieco upodobania kulinarne mieszkańców stolicy.
Dlaczego, będąc w Japonii, nie powinno się wbijać pałeczek w ryż? Czego nie należy tam podczas wizyty wręczać pani domu? Z jakiego powodu cyfra 4 nie jest lubiana w tym kraju i jakie są tego konsekwencje? Jakie znane filmy hollywoodzkie nakręcono w Tokio? Te i inne ciekawostki również znajdziemy w tej książce.
Autorka, poprzez barwne zdjęcia i krótkie opisy, rekomenduje w niej miejsca, które według niej trzeba zobaczyć w Tokio – miejsca piękne, ciekawe i zaskakujące, zabytkowe i całkiem nowoczesne, popularne i mniej znane.
Tradycją jest także to, iż Martyna Wojciechowska, odwiedzając różne miejsca na całym świecie, prezentuje w swoich reportażach kobiety, które z jednej strony stanowią jakąś indywidualność, z drugiej zaś – często są przedstawicielkami panującej w danym kraju kultury.
Bohaterką tej opowieści jest 25-letnia modelka Kanae, należąca do subkultury gyaru, najlepiej jej zdaniem realizującej popularny w Japonii trend kulturowy kawaii.
Dzięki rozmowom, jakie przeprowadziła z nią autorka książki, możemy dokładniej dowiedzieć się, czym charakteryzuje się ów styl gyaru, widoczny w sposobie ubierania się i zachowania. Przekonamy się, jak wygląda urządzone w tym stylu mieszkanie Kanae, ile czasu zajmuje jej przygotowanie się do wyjścia z domu, jak spędza ona wolny czas oraz jaki jest według niej ideał japońskiej urody.
Ponadto Martyna Wojciechowska zabiera nas do rozmaitych ciekawych i oryginalnych miejsc w Tokio, takich jak: zwierzęcy dom pogrzebowy, charakteryzujące się nietypowymi zwyczajami i wystrojem restauracja i kawiarnia czy tokijska dzielnica, będąca królestwem zbuntowanej japońskiej młodzieży. Opowiada też o tamtejszych zwyczajach, o szybkim tempie życia, hermetycznym świecie, w jakim żyją Japończycy, porusza też problem wysokiego współczynnika samobójstw w tym kraju. Wszystko to, o czym można przeczytać w jej reportażu i co można zobaczyć na dołączonych zdjęciach, składa się na ciekawy obraz Japonii.
Książkę tę przeczytałam ze sporym zainteresowaniem. Moją uwagę szczególnie zwróciła ta jej część, która opowiada o popularnych w Japonii trendach kulturowych. Przyznam, iż są mi one całkowicie obce i nieco dla mnie dziwaczne. Ale właśnie dlatego lektura książki była dla mnie zajmująca, wzbogacając moją wiedzę na temat tego kraju i będąc świetną odskocznią od rutyny i codzienności.
Uważam, że jest to znakomita książka dla osób ciekawych świata, pragnących go poznawać, chcących dowiedzieć się o nim i jego mieszkańcach jak najwięcej. Prezentuje różnorodność występujących na całym świecie kultur i zwyczajów. Uczy tolerancji i zrozumienia dla tego, co inne, nieznane. Podkreśla, że właśnie dzięki tej różnorodności, dzięki temu, co odróżnia od siebie kraje i ich mieszkańców, świat jest ciekawy i piękny i warto go poznawać – choćby przez lekturę takich książek jak ta. Dlatego zachęcam do sięgnięcia po nią i do odbycia za jej pomocą w wyobraźni podróży do Tokio.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca National Geographic
Autor Martyna Wojciechowska
Język polski
Data wydania 01-01-2013
Oprawa miękka
Ilość stron 125
Wymiary / mm 105 x 170
Waga / gr 130
EAN 9788375964028
ISBN 978-83-7596-402-8

Napisz recenzję

Oceniasz: Japonia Tokio Kobieta na krańcu świata. Martyna Wojciechowska

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt