• Jakuck, reportaż, Czarne

Jakuck

Rodzaj produktu: reportaż
Producent: Czarne
Język: polski
Data wydania: 28-08-2013
Kategoria
Europa / Rosja
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 30,90 

39,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Biała pustynia, gdzie Polska ze swoją powierzchnią zmieściłaby się dziewięć razy, zamieszkiwana przez zaledwie milion osób. Zima gości tu przez większą część roku, nic więc dziwnego, że w jakuckim słowniku jest mnóstwo określeń mrozu, zimna, śniegu. Nawet radzieckiego Dziadka Mroza zamieniono tu w Byka Zimy.
Michał Książek wiele lat po Wacławie Sieroszewskim, którego monografia „Dwanaście lat w kraju Jakutów” ufundowała początek badań etnograficznych nad tym narodem, postanowił przemierzyć tę niezbyt przyjazną ludziom krainę raz jeszcze. Jego fascynacja Jakucją, jej przestrzenią, spokojem, pustką, ale i ludźmi, językiem, zwyczajami zaowocowała opowieścią, w której egzotyka splata się ze zwykłym życiem. A w tym idzie głównie o przetrwanie, gdy na Syberii temperatura spada poniżej -50° Celsjusza. Jak to się udaje – opowiada książka.
© ArtTravel.pl

Wróble chowają się do przewodów ciepłowniczych, gołębie są za głupie, żeby przeżyć. Bezpańskie psy nie są głupie, a i tak nic im to nie pomoże. Bo miały pecha i żyć przyszło im w Jakucku. Mieście na skraju ekumeny. Brzmi dobrze, prawda? Pięćdziesięciostopniowe mrozy już gorzej, tak jak i ciemności, pluskwy, karaluchy, krowy kruszejące na balkonach, źrebaki na talerzach, smog, mgła i brak rozkładów jazdy. Mimo to autor zachowuje życiowy i stylistyczny spokój. Spokój wobec bieli, wobec grozy przestrzeni, wobec własnej ogromnej wiedzy o języku i stolicy Jakutów. Wiedzy, która zamiast z niego eksplodować jakimś porażającym gejzerem, jest dawkowana z umiarem. Nigdy nie wiedziałem, że Wacław Sieroszewski miał córkę Jakutkę i że do Polski z zesłania wrócił sam. A słyszeliście o skopcach? A o dwóch facetach stojących z opuszczonymi spodniami nad psem, któremu na ulicy język przymarzł do pomyj? Przeczytajcie, usłyszycie dużo więcej.
Andrzej Dybczak

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu reportaż
Wydawca Czarne
Autor Michał Książek
Język polski
Data wydania 28-08-2013
Wydanie I
Oprawa twarda
Ilość stron 248
Wymiary / mm 133x215
Waga / gr 389
EAN 9788375364989
ISBN 978-83-7536-498-9

Napisz recenzję

Oceniasz: Jakuck

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt