• Irak W Stanie Wojny National Geographic, literatura podróżnicza

Irak W Stanie Wojny National Geographic

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: National Geographic
Język: polski
Data wydania: 01-06-2012
Kategoria
Azja / Irak
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 13,90 

16,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny

Opis

Tak naprawdę większość tych wojen wygrał jeden człowiek. Gdy patrzy się na jego zdjęcie to przemiły starszy pan – Michaił Timofiejewicz Kałasznikow. Ma ponad 90 lat. Jest konstruktorem najbardziej niezawodnego produktu, jaki kiedykolwiek powstał w ZSRR. Znany jest jako AK-47. AK to skrót od Automat Kałasznikowa, a liczba 47 to rok, gdy został zaprojektowany. Po tylu latach wciąż jest doskonały. Widziałem go na fladze Hezbollahu w strefie Gazy i Bejrucie. W Iraku ma swój pomnik. Ogromna dłoń trzymająca karabin. Mali chłopcy, idąc boso przez dżunglę w Kongo i wioski w Rwandzie, przewieszali go sobie przez ramię. Sięgał im do kolan. Ale bardzo sprawnie się nim posługiwali. W ciągu jednego dnia wojny można się więcej dowiedzieć o ludziach niż przez lata znajomości. Dla wielu z nich wojna jest całym życiem. Innego nie znają. Oni zawsze są w stanie wojny.

Opowieść o wojnie w Iraku to wiele różnych historii. O tym, jak ośmioosobowy zespół Bravo Two Zero toczył walkę o przetrwanie z tysiącami żołnierzy Saddama. Kiedy w Iraku wojska koalicji zaczęto uważać za okupantów. Co można poczuć, kiedy na czole stojącego obok człowieka zobaczy się czerwony punkt z laserowego celownika. Jak podróżuje się na dachu samochodu z Kuwejtu do Bagdadu. W jakich warunkach odbywały się nocne patrole polskich żołnierzy. Jak wygląda życie w kamizelce kuloodpornej i hełmie przy 56oC w cieniu.

Recenzje ArtTravel.pl

Raj – to słowo kojarzy się ze spokojnym, pięknym i szczęśliwym miejscem, w którym nie brakuje niczego; miejscem idealnym pod każdym względem.
U zbiegu rzek Tygrys i Eufrat, niedaleko Basry, znajduje się niewielkie miasteczko Al-Kurna. Tu - według badaczy Pisma Świętego – znajdował się niegdyś biblijny raj. Między innymi do tego miejsca zabiera czytelników Piotr Kraśko w swej kolejnej książce. Tyle że raju już tam dawno nie ma. Autor pisze: „Jeśli rzeczywiście był tam kiedyś raj, to od tego czasu wiele się zmieniło”. Zniszczone domy i wraki spalonych samochodów, czołgów i transporterów wojskowych - oto jaki obraz „raju” roztaczał się przed jego oczami, gdy odwiedził to miejsce.
„W stanie wojny” to seria książek z zapisem podróży Piotra Kraśko do krajów, których dotknęły konflikty zbrojne. Choć może słowo „dotknęły” nie jest właściwe. Należałoby powiedzieć: przetoczyły się jak rozszalały huragan, niszcząc wszystko na swej drodze, pozostawiając pustkę, chaos i rozpacz. Tak było również w przypadku Iraku - kraju, o którym dziennikarz opowiada w tej książce.
Gdy po raz pierwszy przyjechał on do Iraku, był sierpień 2003 roku. Mijały właśnie cztery miesiące od chwili, gdy amerykańskie czołgi wjechały do Bagdadu. W mieście co jakiś czas dawały się słyszeć strzały. Jednak on, jak pisze, nawet by wtedy nie pomyślał, że ktoś z jego ekipy mógłby być celem. Pięć lat później, gdy odwiedził Irak w 2008 roku, sprawy miały się zupełnie inaczej: „Oficerowie podawali rękę na powitanie i czym prędzej zakładali nam kamizelki kuloodporne. Cudzoziemcy stali się w Iraku prawdziwym celem. Porywano ich albo zabijano”. Co sprawiło, że sytuacja zmieniła się aż tak bardzo? Na to pytanie autor próbuje odpowiedzieć, cofając się do przeszłości tego kraju.
Przywołuje wydarzenia z lat 632-680, niemające pozornie nic wspólnego z sytuacją współczesną.
Przedstawia dość dokładnie przyczyny i przebieg I wojny w Zatoce Perskiej, rozpoczętej irackim najazdem na Kuwejt w 1990 r., a zakończonej wyzwoleniem tego kraju w 1991 r. w ramach operacji Pustynna Burza.
Opowiada również o konflikcie zbrojnym między armią Iraku a międzynarodowymi siłami koalicji z 2003 r., określanym jako II wojna w Zatoce Perskiej.
Poprzez skupienie się na tych wydarzeniach, autorowi udało się znakomicie wyjaśnić sytuację, jaka obecnie panuje w Iraku, jak też jej przyczyny. O wydarzeniach sprzed lat opowiada w sposób niezwykle przystępny, dzięki czemu nawet osoba, która nie posiada szerszej wiedzy na temat konfliktów w Zatoce Perskiej, zrozumie ich istotę.
Autor przedstawia tu obie strony tych konfliktów: Irak i USA, dokładnie objaśniając motywy, jakimi kierowali się Amerykanie w swoich działaniach, a także sposób, w jaki te działania były odbierane przez Irakijczyków. Czytelnik dostaje więc solidną dawkę informacji, które mogą uporządkować jego wiedzę na poruszony w książce temat.
Choć autor, jako dziennikarz mający na celu przedstawienie faktów, posługuje się językiem raczej pozbawionym emocji, nie oznacza to, że książka tych emocji nie wyzwala. Przeciwnie – obrazowy sposób opowiadania wywołuje u czytelnika wiele uczuć. Na mnie książka Piotra Kraśko wywarła ogromne wrażenie.
Szczególnie poruszające wydają się sceny, zaobserwowane przez autora w miejscu, gdzie kiedyś, według przekazów, był biblijny raj: kompletnie zniszczony, zrujnowany przez wojnę i szabrowników Paradise Hotel; wyglądający na starca 40-letni mężczyzna, chowający swego 6-letniego synka, zmarłego z powodu braku lekarstw; dzieci, których prośby o pieniądze zmieniały się wnet w zwyczajny atak na przybyłych cudzoziemców.
Na uznanie zasługuje rzetelna wiedza autora na temat opisywanych zdarzeń oraz obiektywne podejście do tematu, jak również wysoki poziom warsztatu językowego.
Prosty, precyzyjny język pomaga w zrozumieniu przedstawianych w książce problemów, lecz także podkreśla smutną wymowę książki. Obrazuje ona bowiem starą i jakże znaną powszechnie prawdę – że z powodu zbrojnych konfliktów najbardziej cierpią niewinni ludzie, to ich najmocniej dotyka i rani wojna.
Książka Piotra Kraśko to świetnie napisany reportaż, którego doskonałą konstrukcję można dostrzec wówczas, gdy dojdzie się do ostatniej strony. Wzbogacają go ciekawe i poruszające zdjęcia, które pomagają w uzmysłowieniu sobie potworności opisanych konfliktów i bezsensu wszelkich wojen na świecie. To książka, której nie da się czytać z obojętnością wobec przedstawionych zdarzeń. Zmusza ona do myślenia i do uporządkowania swoich poglądów na temat rzeczywistości, w jakiej przyszło nam żyć. Polecam ją tym, którzy w dobieranych dla siebie lekturach nie stronią od tematów trudnych. Polecam tym, którzy chętnie sięgają do książek, ukazujących prawdziwą stronę życia, w którym rzadko coś jest jednoznacznie czarne lub białe. Zapraszam więc do lektury książki „Irak. W stanie wojny”.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca National Geographic
Autor Piotr Kraśko
Język polski
Data wydania 01-06-2012
Oprawa miękka
Ilość stron 160
Wymiary / mm 107 x 170
Waga / gr 170
EAN 9788375962581
ISBN 978-83-7596-258-1

Napisz recenzję

Oceniasz: Irak W Stanie Wojny National Geographic

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt