• I znowu kusząca Kanada Bernardinum, literatura podróżnicza

I znowu kusząca Kanada Bernardinum

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bernardinum
Język: polski
Data wydania: 30-01-2014
Kategoria
Ameryka Pn / Kanada
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 25,90 

29,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

I znowu kusząca Kanada to plon podróży Arkadego Fiedlera do Kraju Klonowego Liścia w 1961 roku. To nie jedyna wyprawa – było ich sześć! Po pierwszej – w 1935 roku – powstała bestsellerowa Kanada pachnąca żywicą, a ostatnią odbył 86-letni wówczas Autor w 1980 roku. Nie ulega wątpliwości – Kanada kusiła Arkadego Fiedlera swym żywicznym aromatem przez 45 lat!
Fascynacja tym północnoamerykańskim krajem odczuwalna jest w książce niemal na każdej karcie, zarówno w opisach przyrody, jak i spotkań z ludźmi. Pretekstem jest wyprawa wędkarska, która pozwala ukazać Czytelnikowi piękno dzikiej natury, w interesujący sposób przedstawić historię i kulturę Indian kanadyjskich oraz ich adaptację do dominującej cywilizacji europejskiej. Są oczywiście Polonusi – jak w każdym zakątku świata – oczarowani północno-zachodnią Kanadą, z wielką serdecznością goszczący przybyszów z ojczyzny.
Niezaprzeczalnym walorem tej reportażowej opowieści jest, jak zawsze u Fiedlera, język: bogaty, plastyczny, skrzący się porównaniami, epitetami, ale i lapidarny, gdy trzeba.
I znowu kusząca Kanada warta więc jest uwagi zarówno ze względu na treść, jak i formę.

Recenzje ArtTravel.pl

Arkady Fiedler podczas swoich licznych podróży odwiedzał wiele krajów i zakątków świata, z pasją odkrywając ich faunę i florę, poznając zwyczaje ich mieszkańców. Nabytymi podczas tych wypraw doświadczeniami i zrodzonymi fascynacjami dzielił się w pisanych przez siebie książkach. Jak można się przekonać, niektóre części świata upodobał on sobie szczególnie, powracając do nich niejednokrotnie. Z pewnością wymienić tu należałoby Kanadę, do której pisarz podróżował aż sześć razy. Książka „I znowu kusząca Kanada” stanowi owoc jego trzeciej wyprawy do tego kraju, którą odbył on w 1961 roku. Zawarta tu opowieść jest niezwykle różnorodna i bogata tematycznie. Czasy współczesne splatają się tu z dawno minioną przeszłością. Opowieści o swoich własnych przeżyciach i przygodach autor uzupełnia wydarzeniami z historii Kanady i jej mieszkańców.
Dzięki lekturze książki mamy więc okazję poznać dzieje mieszkających na terenie Kanady Indian, ich sytuację w tym kraju na przestrzeni lat i zmiany, jakie zaszły w ich życiu wraz z wkroczeniem do niego cywilizacji. Autor dzieli się z nami swoimi obserwacjami na temat ich zachowań w różnych sytuacjach, przybliża nam ich zwyczaje i mentalność, przytacza różne historie z ich życia, przedstawia sylwetki wywodzących się z indiańskich plemion ciekawych, oryginalnych osobistości.
Bardzo zajmujące są jego relacje z przebiegu uroczystości, w których miał sposobność uczestniczyć podczas podróży po Kanadzie (Calgary Stampede i Banff Indians Days), wzbogacone opisami składających się na obchody tych imprez defilad, pochodów, zawodów i rywalizacji.
Sięgając raz po raz do historii, Arkady Fiedler prezentuje sylwetki i dokonania kanadyjskich odkrywców: Aleksandra Mackenziego i Simona Frasera. Nawiązując zaś do swojego pobytu w Kanadzie, przedstawia mieszkających w tym kraju Polaków, których poznał podczas opisywanej wyprawy, a którzy stali się jego przewodnikami i towarzyszami w kanadyjskich eksploracjach.
Jednym z większych atutów tej książki jest uwiecznione na jej kartach piękno kanadyjskiej puszczy oraz tamtejszej dzikiej przyrody. Podróżnik w interesujący sposób opisuje zwyczaje oraz charakterystyczne cechy i zachowania żyjących tam zwierząt, m.in. niedźwiedzi, dzikich kaczek, jarząbków, marmotów, pstrągów, szczupaków, jeleni, a także bizonów, wspominając przy tym niechlubne czasy, kiedy to te ostatnie z winy człowieka zagrożone były wyginięciem. Nie zabraknie tu również opisów zabawnych wydarzeń i przygód, jakie stały się udziałem pisarza w trakcie jego podróży po zakątkach Kanady.
Zawsze, gdy zagłębiam się w treść książek Arkadego Fiedlera, niezmiennie zachwycona jestem bogatym językiem i pięknym stylem, jakimi posługuje się autor. Tak było i tym razem. Żywa, obrazowa narracja sprawiła, iż w trakcie lektury tej książki przeniosłam się w wyobraźni wprost do opisywanych tu miejsc. Mogłam niemal podziwiać wspaniałą przyrodę Kanady, doświadczyć żywiołowej, gorącej atmosfery panującej podczas wspomnianych wcześniej uroczystości, poczuć radość i uniesienie tych, którzy brali udział w ich obchodach, przekonać się, jak wygląda życie kanadyjskich Indian, przenieść się choć na krótko do dawno minionych czasów. Przy tym wszystkim bardzo wzbogaciłam swoją wiedzę na temat Kanady, jej historii i mieszkańców – zarówno ludzi, jak i zwierząt.
Opowieść Arkadego Fiedlera przepełniona jest wyraźnie wyczuwalną fascynacją tym krajem, a także umiłowaniem natury. Podziw wzbudza jego imponująca wiedza z zakresu historii, przyrody i kultury. Nie bez znaczenia dla odbioru książki jest wnikliwość, skrupulatność i rzetelność pisarska autora oraz widoczny zmysł humoru.
Mogę szczerze przyznać, iż lektura znakomitej według mnie książki „I znowu kusząca Kanada” była dla mnie ogromną przyjemnością. Nie zawaham się porównać ją do wybornego, sporządzonego ze staranie dobranych i wzajemnie się dopełniających składników koktajlu, w którym prawdziwie się rozsmakowałam – do tego stopnia, iż wiem, że w przyszłości z ochotą jeszcze nieraz go skosztuję. Wierzę, że podobne odczucia i wrażenia czekają tych, którzy zdecydują się na zapoznanie się z tą pełną pasji i uroku opowieścią. Dzięki niej kusząca Kanada stoi przed Wami otworem – warto ulec tej pokusie i skorzystać z okazji!

Author: Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bernardinum
Autor Arkady Fiedler
Język polski
Data wydania 30-01-2014
Oprawa twarda
Ilość stron 304
Wymiary / mm 145 x 205
Waga / gr 380
EAN 9788378232674
ISBN 978-83-7823-267-4

Napisz recenzję

Oceniasz: I znowu kusząca Kanada Bernardinum

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt