Góry z duszą 2, literatura podróżnicza, National Geographic
  • Góry z duszą 2, literatura podróżnicza, National Geographic

Góry z duszą 2

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: National Geographic
Język: polski
Data wydania: 01-08-2016
Kategoria
Świat / Świat
Moje hobby / Podróże
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 37,90 

49,90 zł

Chwilowo niedostępne
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni Arttravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Góry z duszą to pozycja uniwersalna: zarówno dla tych, którzy po górach chodzą, albo nawet się w nich wspinają, jak i tych, których górskie zainteresowania ograniczają się tylko do książek. Na treść poszczególnych rozdziałów składają się relacje z wypraw autorki, uzupełnione wieloma ciekawostkami, legendami, informacjami przyrodniczymi, historycznymi, etnograficznymi, a ponadto radami praktycznymi dla tych, którzy opisane góry też może zapragną zdobyć. To już drugi tom serii Gór z duszą, ale jeśli ktoś nie zna pierwszego, to nie szkodzi – kolejność czytania jest dowolna!

Tym razem dowiemy się m.in.:
- Czy wspinacze rzeczywiście boją się widma Brockenu i co wróży czarny motyl?
- Jak wyglądały kulisy pierwszego wejścia na Matterhorn, kiedy to z siedmiu wspinaczy wróciło tylko trzech?
- Jak historia nieszczęśliwej miłości przesądziła o nazwaniu najwyższej góry Australii Górą Kościuszki?
- Jak alkoholowa libacja wpłynęła na uratowanie zabytkowej kaplicy na szczycie Śnieżki?
- Na jakiej postawie twierdzi się, że bliżej do gwiazd jest wcale nie z Everestu, tylko z Chimborazo, najwyższej góry Ekwadoru?
- Dlaczego w górach Ruwenzori przed wyjściem na lodowiec mężczyźni nie powinni uprawiać seksu?
- Co ma Snowdon, najwyższy szczyt Walii, do brody króla Artura?
- O co chodziło z pianinem zakopanym na najwyższej górze Wielkiej Brytanii – Ben Nevisie?
- Jak legenda Indian Alaski tłumaczy powstanie Denali, najwyższej góry w Ameryce Północnej, i dlaczego dla Polaków dobrze, że zrezygnowano z dawnej nazwy – Mount McKinley?

Recenzje ArtTravel.pl

Monika Witkowska „Góry z duszą 2. Pasja i przygoda”

Niniejsza publikacja to druga już książka Moniki Witkowskiej z serii „Góry z duszą”. Do licznych zainteresowań i pasji autorki, obok podróżowania, nurkowania i żeglarstwa, należą właśnie góry – górskie wędrówki i wspinaczka. Mając w tej dziedzinie niemałe doświadczenie, dzieli się nim w swoich książkach, opowiada o zdobytych górskich szczytach, zarówno tych najwyższych (ma bowiem na swoim koncie zrealizowaną Koronę Ziemi), jak i niższych, niemniej jednak pięknych, godnych uwagi i interesujących pod wieloma względami. Uważa ona, że nie wysokość jest najważniejsza w górach, nie stopień trudności zdobywania górskich szczytów, ale przede wszystkim to wszystko, co określa „duszą gór”. Takiego jest właśnie zdania – że każda góra ma swoją duszę. A co dokładnie stanowi tę „duszę gór”? Mówiąc w największym skrócie – to wszystko, o czym Monika Witkowska opowiada między innymi w tej właśnie książce: „Góry z duszą 2. Pasja i przygoda”.

Pod względem gatunku i formy jest to publikacja bardzo różnorodna. Znajdziemy tu krótkie relacje z wejść Moniki Witkowskiej na opisane w tej części szczyty, a są to: Matterhorn, Góra Kościuszki, Góra Strzeleckiego, Chimborazo, Cotopaxi, Śnieżka, Ben Nevis, Snowdon, Szczyt Małgorzaty (Ruwenzori) oraz Denali. Jak widać, autorka w swojej książce zabiera nas na różne kontynenty i do rozmaitych krajów: do Szwajcarii i Włoch, do Australii, Ekwadoru, Wielkiej Brytanii i Szkocji, do Polski, Ugandy i Republiki Demokratycznej Konga, a także do Stanów Zjednoczonych (na Alaskę).

Jako że relacje te opierają się na prowadzonych przez nią w czasie wypraw zapisków, czytając książkę Moniki Witkowskiej, można odnieść wrażenie, iż na żywo śledzimy jej podróże, górskie wędrówki i wspinaczkę, a nawet wnich uczestniczymy, towarzysząc autorce. Dodam, że wyprawy te niejednokrotnie obfitowały w ekscytujące, nieraz niebezpieczne, a nawet dramatyczne wydarzenia i sytuacje, tak więc i lekturze tej książki również towarzyszą emocje i nieustające zaciekawienie opowieściami autorki.

Jednak na treść książki składają się nie tylko relacje z podróży i ekspedycji, których Monika Witowska się podjęła. Autorka uzupełnia je opisami i omówieniami tego wszystkiego, co – według niej – stanowi właśnie ową „duszę gór”. Sięga więc do ważnych i interesujących faktów z historii eksploracji i zdobywania poszczególnych szczytów, opowiada o napotkanych na górskich szlakach ludziach oraz o postaciach historycznych związanych w jakiś sposób z górami, przytacza ciekawe legendy, opisuje faunę i florę odwiedzanych przez siebie zakątków świata oraz miejscowe zwyczaje, a nade wszystko zaznajamia nas z wieloma ciekawostkami związanymi z konkretnymi górami, często powszechnie nieznanymi, nawet tym, którzy w tych górach byli i to niejeden raz.

Przeczytamy tu więc o kocie, który został alpinistą, o pochodzeniu nazwy pocztówki, odprawianych w Himalajach ceremoniach pudży czy też o wniesieniu na szczyt pewnej góry pianina. Dowiemy się, co ma wspólnego kaptur mnicha z trzewiczkiem Matki Boskiej, czym jest Widmo Brockenu i co oznacza jego widok, jak wygląda akcja ratunkowa po afrykańsku i co zrobić, kiedy spotka się na swojej drodze niedźwiedzia. Przekonamy się, dlaczego nie każdy kangur jest kangurem, gdzie znajduje się Miejsce Spodni i skąd pochodzi ta nazwa, co – według mieszkańców Ekwadoru - podczas ostatniej wieczerzy jadł Chrystus i która góra jest najbliższa gwiazdom. Zyskamy informacje na temat karkonoskiego Ducha Gór, mistrzostw świata w nurkowaniu w błocie, siedzibie świętego Mikołaja oraz powstania i symboliki flagi Alaski. To tylko niektóre ciekawostki, z jakimi zapoznaje nas Monika Witkowska w swojej książce „Góry z duszą 2. Pasja i przygoda”.

Publikacja ta nie jest pierwszą przeczytaną przeze mnie książką Moniki Witkowskiej. Miałam okazję zapoznać się zarówno z poprzednią częścią tego cyklu („Góry z duszą”), jak i z innymi podróżniczo-reportażowymi książkami tej autorki. Każdą z nich przeczytałam z ogromną przyjemnością. Tak było również w tym przypadku.

Niezmiennie podziwiam niewątpliwy talent tej pisarki do opowiadania. Czyni to ona z niebywałą lekkością i żywością, barwnie i zajmująco, z werwą i humorem. Czytając o poszczególnych wyprawach, naprawdę czułam się, jakbym sama zdobywała górskie szczyty, zaś po skończonej lekturze niełatwo mi było tak od razu powrócić do rzeczywistości – tak bardzo pochłonęła moją uwagę ta książka.

Sporo dowiedziałam się z niej o prezentowanych tu górach, poznałam wiele nowych, nieznanych mi do tej pory faktów, które okazały się dla mnie niezwykle ciekawe. Dodam, iż nie zabrakło tu także praktycznych informacji dotyczących wędrówek po górach i wspinaczki, z pewnością przydatnych tym, którzy chodzą po górach lub być może planują górskie wyprawy.

Wszystkie zawarte tu opowieści ujęły mnie i zafascynowały, dodatkowo zaś zachwyciły mnie piękne, niesamowite, kolorowe zdjęcia, które licznie ilustrują tę publikację.

Wart podkreślenia jest też przejrzysty i wygodny w użyciu układ treści: wszelkie ciekawostki i dodatkowe informacje oddzielone są od tekstu głównego i zamieszczone w osobnych ramkach tematycznych.

Czy warto sięgnąć po książkę Moniki Witkowskiej „Góry z duszą 2. Pasja i przygoda”? Warto – to zdecydowanie za mało powiedziane. Uważam, że tę książkę po prostu trzeba przeczytać, a już dla miłośników gór (zarówno tych aktywnie je poznających, jak i podziwiających je z daleka i lubiących literaturę górską) jest to lektura obowiązkowa.

Dzięki niej poczułam niezwykły klimat i przekonałam się, że góry naprawdę mają duszę. Z niecierpliwością czekam na trzecią część „Gór z duszą”, a wszystkich gorąco zachęcam do lektury zarówno tej, jak i poprzedniej książki z tej serii. Gwarantuję, że na ich kartach odkryjecie duszę gór.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Tytuł oryginalny Góry z duszą 2 Pasja i przygoda
Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca National Geographic
Autor Monika Witkowska
Język polski
Data wydania 01-08-2016
Oprawa twarda
Ilość stron 456
Wymiary / mm 165x215
Wysokość / mm 28
Waga / gr 993
EAN 9788375966381
ISBN 978-83-7596-638-1

Napisz recenzję

Oceniasz: Góry z duszą 2

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt