• Georgialiki Książka pakosińsko-gruzińska Pascal, literatura podróżnicza
  • Georgialiki Książka pakosińsko-gruzińska Pascal, literatura podróżnicza

Georgialiki Książka pakosińsko-gruzińska Pascal

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Pascal
Język: polski
Data wydania: 07-11-2012
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 31,90 

39,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

Georgialiki. Książka pakosińsko-gruzińska – opowieść bardzo kulturalna z satyrycznym zacięciem – wzięła się z miłości Autorki do jednego z najpiękniejszych zakątków na świecie - Gruzji. Decyzja o jej napisaniu zapadła równo dwadzieścia pięć lat po tym, jak po raz pierwszy „tanecznie” tam zawitała…

W pierwszej, bardzo osobistej części spoglądamy na Gruzję oczami zauroczonej nią Autorki. Znajdziemy tu wzruszającą historię jej pierwszej miłości, magię tańca kartuli i przygody związane z realizacją filmu Tańcząca z Gruzją.

Część druga to wielka biesiada - supra, na którą Kasia Pakosińska zaprosiła Gruzinów. Przy stole zastawionym gruzińskimi przysmakami toczą się rozmowy, przeplatane toastami, anegdotami i wspomnieniami.

Napisana niepowtarzalnym językiem, wzruszająca, dowcipna, szczera i mądra – taka właśnie jest Książka pakosińsko-gruzińska.

Recenzje ArtTravel.pl

Katarzyna Pakosińska to znana polska artystka kabaretowa, konferansjerka i dziennikarka. Współpracowała z Kabaretem Moralnego Niepokoju. Jest także autorką serialu dokumentalnego produkcji polsko-gruzińskiej „Tańcząca z Gruzją” z 2009 r. Katarzyna Pakosińska była w nim prezenterką oraz jego główną bohaterką, a także współautorką scenariusza (wraz z reżyserem serialu, Sergim Gvarjaladzem). W każdym z sześciu odcinków serialu odwiedzała ona inny region Gruzji, zapoznając widzów z jego tradycjami, historią, zabytkami oraz przepisami na gruzińskie przysmaki. Program „Tańcząca z Gruzją” powstał z fascynacji i zauroczenia Katarzyny Pakosińskiej tym krajem. Te uczucia, jakimi go obdarzyła, przelała także na karty swojej książki „Georgialiki. Książka pakosińsko-gruzińska”.
Książka podzielona została na dwie części. Pierwsza z nich jest dość osobista. Katarzyna Pakosińska opowiada w niej historię swojej pierwszej miłości – historię, która swój finał znalazła po dwudziestu latach, gdy po długoletnim braku kontaktu autorce udało się odnaleźć w Gruzji ukochanego z młodzieńczych lat.
Ta część książki to również historia i świadectwo miłości autorki do Gruzji. Czytelnik ma okazję poznać kulisy powstawania wspomnianego programu telewizyjnego „Tańcząca z Gruzją” oraz przedstawiony w nim kraj, widziany oczami Katarzyny Pakosińskiej. Autorka w ciekawy sposób prezentuje odwiedzane przez siebie regiony Gruzji: Swanetię, Tuszetię, Adżarię, Imeretię, Samcche-Dżawachetię i Kachetię, a także stolicę kraju – Tbilisi. Krótko charakteryzuje te miejsca, przybliżając je czytelnikowi, a także opowiada o rozmaitych, często zabawnych przygodach, jakie stały się jej udziałem podczas realizacji kolejnych odcinków „Tańczącej z Gruzją”.
A jakie to przygody? Poszukiwanie złota, konna gonitwa, taniec z ogniem, spływ pontonem po rwącej rzece, szukanie śladów dinozaurów, kąpiel w lodowatej górskiej rzece, konna przejażdżka po Tuszetii i rowerowa po Batumi, lekcja garncarstwa, przyrządzanie gruzińskich potraw, udział w tradycyjnej produkcji wina – to tylko niektóre z nich, a o wszystkich przeczytać można w książce „Georgialiki”.
Te wspomnienia autorki przeplatają się w książce z licznymi dygresjami na temat Gruzji. Należą do nich historyczne wzmianki, ciekawostki, anegdoty, legendy, opisy miejsc, zabytków i krajobrazów, przepisy na regionalne przysmaki oraz różnorodne opowieści o mieszkających tu ludziach.
Druga część książki ma nieco inny charakter, już nie tak osobisty. Katarzyna Pakosińska opisuje w niej wyimaginowaną suprę (gruzińską ucztę), na którą zaprasza znane w Gruzji osoby. Są to: Gela Kendelaki (reżyser), Dawid Turaszwili (pisarz i scenarzysta), Margarita Antidze (dziennikarka), Naniko Chazaradze (gwiazda telewizyjna), Natia Sartania (kompozytorka), Dato Maczawariani (artysta), Zakro Zalikaszwili (producent i właściciel firmy reklamowej), Nika Erkomaiszwili (podróżnik).
Autorka prezentuje rozmowy, jakie z nimi przeprowadziła na temat Gruzji, pokazując ten kraj widziany z kolei ich oczami – oczami ludzi, którzy na co dzień tu żyją i mieszkają.
Znajdziemy tu informacje o kulturze i historii Gruzji, jej mieszkańcach, o polityce, muzyce i potrawach, pełne mądrości gruzińskie przysłowia, a także anegdoty i dowcipy.
„Goście” Katarzyny Pakosińskiej dzielą się z nią, a przy tym z czytelnikami jej książki, ciekawymi spostrzeżeniami. Opowiadają o tym, co według nich mieszkańcy innych krajów powinni wiedzieć o Gruzji, wskazują na swoje ulubione miejsca w tym kraju. Mówią o mentalności i typowych cechach Gruzinów, o gruzińskim poczuciu humoru, o tym, co najbardziej lubią i czego nie lubią w swojej ojczyźnie. Opowiadają o swojej pracy, zdradzają swoje marzenia. Prezentują swoje spojrzenie na samych siebie, na przeszłość i przyszłość Gruzji. Dodatkową ciekawostką są przywołane w tych rozmowach akcenty polskie.
Gruzja to kraj, który już od dawna mnie interesował, dlatego z chęcią sięgnęłam po książkę Katarzyny Pakosińskiej. Nie mogłam się już doczekać, kiedy ją przeczytam. Czy spełniła ona moje oczekiwania? Po stokroć tak!
Już sam język, jakim została napisana książka „Georgialiki”, sprawił, że czytało mi się ją znakomicie. Autorka w swej opowieści zwraca się do czytelnika bezpośrednio. Ponadto zastosowała w niej ciekawy zabieg literacki, polegający na wywoływaniu u niego wrażenia, iż czytana przez niego książka powstaje właśnie teraz, w tej chwili, na żywo. Wszystko to razem daje oryginalny, niepowtarzalny efekt.
Autorka opowiada o swych przeżyciach żartobliwie, z dużym poczuciem humoru, z przymrużeniem oka, ale potrafi też mówić niezwykle ciepło i wzruszająco – szczególnie gdy wspomina dzieje swej pierwszej miłości, gdy nazywa Gruzję swoim drugim domem, a poznanych tam ludzi przyjaciółmi i rodziną, gdy pisze o wydarzeniach, które sprawiły, że chwilowo musiała opuścić tych przyjaciół – mowa o wybuchu zbrojnego konfliktu rosyjsko – gruzińskiego w 2008 r.
Już dużo wcześniej słyszałam i czytałam sporo na temat wielkiej gościnności mieszkańców Gruzji. Książka Katarzyny Pakosińskiej stanowi potwierdzenie tego faktu. Gruzini zostali przez autorkę przedstawieni jako ludzie otwarci, serdeczni, gościnni i przyjaźni. Aż ciepło robi się na sercu, gdy się o tym czyta.
Wspomniałam wcześniej, że opowieść Katarzyny Pakosińskiej pełna jest rozmaitych dygresji. Dodam, iż absolutnie nie rozbijają one toku tej opowieści, przeciwnie – ubarwiają ją i ożywiają, uatrakcyjniają i wprowadzają element zaciekawienia. Sprawiają, iż Gruzja jawi się jako kraj pełen różnorodności.
Dzięki tym opowiastkom, historiom, anegdotom, ciekawostkom autorka chciała pokazać najpiękniejsze strony Gruzji, jej tradycje i egzotykę. Starała się oddać charakter tego miejsca i tę magię, która sprawia, że niemal każdy, kto tu przyjeżdża, ulega urokowi tego kraju. Uważam, że całkowicie jej się to udało. Moim zdaniem stworzyła fascynującą opowieść o Gruzji – kraju wyjątkowym, pięknym, ciekawym, na pewno wartym odwiedzenia. Opowieść tę wzbogacają wspaniałe, barwne, ciekawe zdjęcia, przedstawiające niezwykłe gruzińskie krajobrazy oraz ludzi, w tym samą autorkę.
Książka Katarzyny Pakosińskiej pokazuje Gruzję z różnych stron, widzianą nie tylko oczami jej autorki, ale i oczami innych ludzi. Dzięki temu uzyskujemy tu pełny i obiektywny, moim zdaniem, obraz tego kraju. Jego mieszkańcy szczerze opowiadają bowiem o nim, wskazują na jego zalety i wady. Kochając go, nadmiernie go nie idealizują.
Książka „Georgialiki” pozwala poznać lepiej nie tylko Gruzję, ale i samą autorkę. Wcześniej znałam Katarzynę Pakosińską głównie z występów w kabarecie. Teraz poznałam ją z nieco innej strony, sporo dowiedziałam się o niej jako pisarce i kobiecie. Przyznam, że nie miałam wcześniej okazji oglądać zrealizowanego z jej udziałem programu „Tańcząca z Gruzją”. Książka ta mnie do tego zachęciła i na pewno go obejrzę. Sądzę, że dla osób, które znają ten program, książka będzie wspaniałym uzupełnieniem, jako że pokazuje kulisy nagrywania poszczególnych odcinków, zawiera też sceny, których nie ma w serialu (jak przyznała autorka w jednym z wywiadów).
Katarzyna Pakosińska wiele razy podkreśla w swej opowieści, że zakochała się w Gruzji. Jednak nie musiałaby nawet tego podkreślać, gdyż uczucie to wprost emanuje z kart tej książki. Fascynacja tym krajem udziela się czytelnikowi. Lektura książki „Georgialiki” wywołuje nieodparte pragnienie odwiedzenia Gruzji. Tak przynajmniej było w moim przypadku. W czasie czytania rozmarzyłam się, widząc w wyobraźni samą siebie w opisywanych w książce pięknych zakątkach.
„Georgialiki” to wspaniała, pełna słońca i radości życia książka, która mnie zachwyciła i zauroczyła. To książka różnorodna pod względem treści niczym barwna, urzekająca mozaika. To książka, którą powinno się strona po stronie delektować i upajać, smakując ją powoli i z przyjemnością. To książka, którą z czystym sumieniem polecam nie tylko tym, których fascynuje Gruzja, ale i wszystkim miłośnikom literatury podróżniczej. Zapraszam do lektury!

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Pascal
Autor Katarzyna Pakosińska
Język polski
Data wydania 07-11-2012
Oprawa twarda
Ilość stron 352
Wymiary / mm 140 x 208
Waga / gr 755
EAN 9788376420554
ISBN 9788376420554

Napisz recenzję

Oceniasz: Georgialiki Książka pakosińsko-gruzińska Pascal

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt