Gaumardżos Opowieści z Gruzji Świat Książki

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Świat Książki
Język: polski
Data wydania: 2011
Kategoria
Azja / Gruzja
Moje hobby / Podróże
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 34,90 

36,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny

Opis

To jest Gruzja! Pełna smaków, zapachów, wyjątkowej muzyki, iście bajkowych krajobrazów, niezwykłych i życzliwych ludzi, niezliczonych anegdot towarzyskich. W tą niezwykłą podróż zabierają nas autorzy Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller. Opowiadają  jak podróżowali od gór po morskie wybrzeża, biesiadowali podczas tradycyjnych uczt, rozmawiali o radościach i kłopotach... Opowiadają o tym skąd w Gruzinach głęboko zakorzeniona duma? Jak radzą sobie kobiety w świecie macho? Na czym polega tamtejszy nienachalny stosunek do punktualności? Gaumardżos jest o „radości życia i sztuce świętowania”, ale mnóstwo w niej gruzińskiej współczesności i historii, naznaczonej m.in. okrutną wojną na Kaukazie. Świetnie się czyta!

Recenzje ArtTravel.pl

Kiedy sięgałam po książkę „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji”, nie do końca wiedziałam, czego się mogę po niej spodziewać. Miałam pewne wyobrażenia co do tego, o czym w książce przeczytam, jednak jej treść i forma zupełnie mnie zaskoczyły. Pozytywnie. We wstępie do książki jej autorzy, Anna Dziewit – Meller i Marcin Meller, zapowiadają, czym ona jest. Porównują ją do szaszłyka – potrawy złożonej z rozmaitych kawałków mięsa i warzyw, nabitych na szpikulec. Po przeczytaniu „Gaumardżos!” stwierdzam, że porównanie to jest nadzwyczaj trafne i udane. Książka ta jest bowiem zbiorem różnorodnych pod względem treści, wymowy i nastroju opowieści i reportaży – humorystycznych i zabawnych, poważnych i smutnych, głęboko poruszających, dramatycznych. Te opowieści przeplatają się ze sobą, wywołując rozmaite, skrajne nieraz odczucia i emocje u czytelnika. Ich klimat podkreśla w pewnym sensie charakter Gruzinów, gdyż – jak piszą autorzy – w gruzińskiej mentalności emocjonalne podejście do świata jest bardzo ważne.
„Gaumardżos!” to opowieść Anny i Marcina Mellerów o ich wielkiej gruzińskiej przygodzie, która zaczęła się wiele lat temu i trwa aż do dzisiaj. To opowieść o Gruzji, która stała się ich drugim domem. A dzięki ich książce mamy okazję poznać różne oblicza tego kraju. W ciekawy, przystępny sposób została tu przedstawiona historia Gruzji – od jej początków do czasów współczesnych; historia, o czym się przekonałam, czytając tę książkę, trudna, nieraz smutna i bolesna, obfitująca w wiele dramatycznych wydarzeń; historia, która pozostawiła po sobie wiele ran, często jeszcze świeżych, niezabliźnionych do końca… Autorzy wskazują przy tym na pewne historyczne podobieństwa między Gruzją a Polską.
W książce „Gaumardżos!” przeczytamy również wspomnienia Marcina Mellera z czasów, gdy w 1992 roku przebywał on w Gruzji jako korespondent wojenny. Te wspomnienia to niezwykłe, niemal niewiarygodne opowieści wojenne prosto z linii frontu. Pełne dramatyzmu, poruszające, a wręcz nawet przerażające opisy niesamowicie działają na wyobraźnię czytelnika, przyprawiając go o szybsze bicie serca. Przykładem może być opowieść o tonącym statku, na którym znajdował się autor wraz z wieloma innymi osobami. Ten koszmar opisuje on słowami: „Do wody lecą szalupy ratunkowe. Są dwie dziesięcioosobowe na 300 ludzi. (…)Nie jesteśmy w tej chwili ludźmi, lecz stadem zwierząt walczących o przeżycie”. Koszmar ów trwał 27 godzin. Jak pisze autor, było to „dwadzieścia siedem godzin nadziei, rozpaczy i znów nadziei”.
Takich dramatycznych, smutnych w swym wyrazie opowieści znajdziemy w książce więcej – są one przedstawione bez upiększeń, ukazują wydarzenia i sytuacje takie, jakimi były w rzeczywistości.
Jednak w książce „Gaumardżos!”, obok pełnego tragizmu i smutku oblicza Gruzji, poznamy też jasne, radosne oblicze tego kraju.
Znajdziemy tu opowieści o ludziach, których Anna i Marcin poznali w Gruzji, a którzy zmienili ich życie, odegrali w nim znaczącą rolę. Poznamy osobiste przeżycia i przygody autorów książki.
„Gaumardżos!” opowiada o Gruzinach – o ich życiu i sposobie na życie. Poznajemy ich zwyczaje i tradycje, święta i uroczystości.
Jednym z takich zwyczajów jest supra, czyli „uczta jako sposób życia”. Mellerowie opisują dokładnie, jak wygląda taka gruzińska uczta (ze stołami uginającymi się wprost pod ciężarem jedzenia). Można śmiało powiedzieć, że „Gaumardżos!” to książka pełna smaków potraw i znakomitych win gruzińskich. Są one opisane w tak obrazowy sposób, że wręcz można poczuć ich smak i aromat. Zdjęcia zaś dodatkowo wzmacniają te wrażenia.
W „Gaumardżos!” czytamy: „Jak wiadomo, w Gruzji gość to prawdziwie święta osoba, nie zabraknie mu niczego, a każde jego życzenie zostanie spełnione, zanim zdąży je wypowiedzieć”. Książka Anny i Marcina Mellerów dowodzi, że słowa te nie są żadną przesadą. Takich przykładów ogromnej, niezwykłej gruzińskiej gościnności znajdziemy tutaj wiele, przy czym autorzy podkreślają, że gościnność ta nie jest absolutnie wymuszona, lecz jej okazywanie sprawia Gruzinom szczerą przyjemność.
Za sprawą „Gaumardżos!” poznamy panujące w Gruzji relacje rodzinne i międzyludzkie. Znajdziemy tu także opisy pięknych, wspaniałych krajobrazów.
Przede wszystkim jednak z książki tej emanuje wielka radość. Gruzini zostali w niej przedstawieni jako ludzie, którzy umieją się bawić i cieszyć życiem, zaś ich ojczyzna - jako piękny, dziki i szalony pod wieloma względami kraj, którego zaskakujące czasem zwyczaje podsumowują przytaczane często w książce słowa: „To jest Gruzja”.
„Gaumardżos!” to książka niezwykła, jedyna w swoim rodzaju, zaskakująca swą różnorodnością, pełna rozmaitości. Autorzy opisują życie w Gruzji z humorem, sympatią, z przymrużeniem oka, czasem też poważnie, z nutka refleksji i smutku. Książka ta przepełniona jest uczuciem do opisywanego w niej kraju. Oddaje ona pasję autorów oraz ich fascynację Gruzją. Pisana jest ona językiem barwnym, żywym, bezpośrednim, czasami dosadnym, dzięki czemu odnosimy wrażenie, jakbyśmy tych opowieści słuchali na żywo.
Emocje w nich zawarte udzielają się czytelnikowi. Sama przekonałam się, że lektura książki „Gaumardżos!” może wywołać zarówno głośny śmiech, jak i łzy. Przekonałam się też, jak łatwo jest się w niej rozsmakować i jak trudno się od niej oderwać.
Gdybym miała zdecydować, która z opowieści zawartych w książce jest wg mnie najlepsza, która najbardziej mi się spodobała, miałabym prawdziwy kłopot. Każda z nich jest wyjątkowa i zapada w pamięć.
„Gaumardżos!” to doskonała lektura dla osób ciekawych świata i pragnących go poznawać. Z całą pewnością zasługuje ona na pozytywną rekomendację. Książka ta zapewni wiele przyjemnych chwil spędzonych na czytaniu oraz dostarczy niezapomnianych wrażeń.
Dodam jeszcze, że jest ona bogato ilustrowana barwnymi zdjęciami, na których uwiecznione zostało oblicze Gruzji w przeróżnych wymiarach – to, co w niej najpiękniejsze, co urzekło autorów książki.
Po przeczytaniu „Gaumardżos!” nie dziwię się, że Anna i Marcin Mellerowie zakochali się w Gruzji. Ja natomiast zakochałam się w ich książce i cieszę się, że ją posiadam i mogę do niej wracać. Stanowić może ona prawdziwą inspirację, wzbudzając marzenia o podróży do opisanych w niej miejsc. „Gaumardżos!” to książka, którą po prostu trzeba przeczytać.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Świat Książki
Autor Anna Dziewit Meller, Marcin Meller
Język polski
Data wydania 2011
Oprawa miękka
Ilość stron 420
Wymiary / mm 145 x 205
EAN 9788324725588
ISBN 978-83-247-2558-8

Napisz recenzję

Oceniasz: Gaumardżos Opowieści z Gruzji Świat Książki

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt