• Francuskie zauroczenie Czarująca opowieść o kupnie domu i życiu w krainie wina sera i słoneczników Pascal, przewodnik

Francuskie zauroczenie Czarująca opowieść o kupnie domu i życiu w krainie wina sera i słoneczników Pascal

Rodzaj produktu: przewodnik
Producent: Pascal
Język: polski
Data wydania: 10-09-2012
Kategoria
Europa / Francja
Moje hobby / Podróże
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 29,90 

39,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni Arttravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Kto z nas nie marzył o uroczym domku na południu Francji, śniadaniach na tarasie, wykwintnych winach do obiadu czy delektowaniu się smakowitymi francuskimi serami?

Podobne marzenia miał brytyjski dziennikarz, Richard, i jego żona, Al. Podczas jednej z wizyt we Francji ich marzenie stanie się realne, a mało zachęcający anons w lokalnej prasie całkowicie odmieni ich życie...

Swoje upragnione miejsce na ziemi Richard i Al odnajdują w centralnej Francji, regionie słynącym z porcelany z Limoges i wód termalnych w Vichy. Posiadłość jest w stanie kompletnego zaniedbania, jednak Richard i Al – wbrew rozsądkowi - ulegają urokowi kilkusetletniej farmy i hektarów ziemi wokół niej.

Ich życie nabiera odtąd niesamowitego tempa i smaku. Poznają uroki życia we Francji, zaprzyjaźniają się z francuskimi sąsiadami, podziwiają niezapomniane krajobrazy podczas lotów balonem, a przede wszystkim zamieniają wiejską ruinę w przepiękną, stylową posiadłość.

Francuskie zauroczenie to idealna lektura dla wszystkich, którzy chcą porzucić życie w mieście i podążać za marzeniami!

Recenzje ArtTravel.pl

„Myszy, którym nie wystarczało już podgryzanie karimaty w naszym schronieniu i podkradanie zapasów czekolady, kiedy wyrzucaliśmy nawóz z sąsiedniej stajni, zaczęły się zanadto spoufalać. W świetle słabego promyka latarki widziałem niewyraźne rozbiegane sylwetki wstrętnych gryzoni ustawiających się rządkiem na szczycie masztu pod tropikiem i niecierpliwie oczekujących swojej kolejki na zjazd po płóciennych ścianach naszego namiotu, jakby był on wielkim parkiem rozrywki”.
Tak rozpoczyna się książka „Francuskie zauroczenie”, której autor, Richard Wiles, opowiada o niełatwej drodze do spełnienia marzenia swojego życia. Mieć we Francji, na wsi, dom z dużym ogrodem, położony w spokojnej okolicy, z dala od turystycznych szlaków – właśnie takie marzenie mieli Richard i jego ukochana Al. Richarda Wilesa, brytyjskiego dziennikarza, zawsze fascynowały domy i ich wnętrza. Spędzając urlop we Francji, chętnie zaglądał na wystawy pośredników nieruchomości. Właśnie przy takiej okazji narodziło się w jego głowie pragnienie, by kupić w tym kraju dom, ale taki, który można by urządzić wedle własnego gustu.
Razem z Al rozpoczynają poszukiwania i wreszcie po jakimś czasie natrafiają na farmę, która wydaje się jakby stworzona dla nich. Choć jest ona bardzo mocno zaniedbana, oboje ulegają jej urokowi i decydują się na kupno. Stan posiadłości ich nie zniechęca, szczególnie że mogą przekształcić ją w dom swoich marzeń.
Zanim dojdzie do ostatecznego sfinalizowania zakupu, muszą jeszcze trochę poczekać, gdyż związane z tym formalności dosyć się przedłużają. Jednak, jak się później okaże, to tylko początek długiej, pełnej trudności i rozmaitych perypetii drogi, na którą wkroczyli.
Przede wszystkim samo uporządkowanie farmy, której stan można by porównać do mitologicznej stajni Augiasza, a także jej remont, wymagały od naszych bohaterów mnóstwo poświęcenia, uporu, hartu ducha i samozaparcia, jak również sporych środków finansowych. Wiele przeszkód, jakie musieli oni pokonać, wynikało z dość specyficznego prawa francuskiego i wiązało się z koniecznością pozałatwiania rozlicznych formalności urzędowych. To wszystko powodowało, iż prace przy wymarzonej posiadłości ciągnęły się bardzo długo, a pozostając przy mitologicznych nawiązaniach, spokojnie i bez żadnej przesady można by je określić jako syzyfową pracę.
Jednak Richard i Al nie poddają się tak łatwo. Podejmują wyzwanie i nawet walka ze szczurami i myszami, surowe warunki życia oraz niewygody, jakie przez długi czas muszą znosić, nie są w stanie ich zniechęcić. Wzajemne wsparcie, miłość i determinacja pozwalają im w końcu na spełnienie marzenia i na kolejne plany na przyszłość.
Już od samego początku, gdy tylko zaczęłam czytać książkę „Francuskie zauroczenie”, polubiłam jej głównych bohaterów. Z ciekawością i dużą przyjemnością śledziłam ich losy i poczynania.
Richard Wiles żartobliwie, z ogromnym poczuciem humoru i leciutką autoironią opowiada o wszelkich przygodach i perypetiach, jakie towarzyszyły im niemal na każdym kroku podczas przekształcania starej, zaniedbanej farmy w dom ich marzeń. Liczne zabawne sytuacje wywoływały niejednokrotnie uśmiech na mojej twarzy.
Autorowi świetnie udało się ponadto sportretować inne osoby, które pojawiają się w jego opowieści, a które odegrały w niej niebagatelną rolę. Są to przede wszystkim: nieustannie kpiący z umiejętności budowniczych i językowych Richarda były właściciel farmy Monsieur Jérôme; jowialny i obdarzony niesamowitą energią specjalista od elektryki – Monsieur Laborde; lubiący pociągać z piersiówki fachowiec od kanalizacji – Monsieur Fugère; obdarzony wspaniałymi, bujnymi wąsami i niebywale pomocny w rozwiązaniu pewnych problemów architekt – Monsieur Bordes; gburowaty sąsiad, który przysporzył Richardowi i Al sporo kłopotów – Monsieur André; dokarmiająca ich maślanymi ciasteczkami i warzywami dobrotliwa Madame Véronique; hodowca i znawca lam – Bernard; ekspertka od warunków klimatycznych regionu Jolanda, zwana Madame Météo czy wreszcie pocieszny przyjaciel Richarda – Duży John Budowniczy.
Ten kalejdoskop postaci, zaprezentowanych w sposób żywy i barwny, stanowi, obok humoru emanującego z książki, kolejną jej zaletę.
Do atutów książki zaliczyć można również przezabawne dialogi oraz wplatane do nich francuskie zwroty, które pozwalają czytelnikowi lepiej wczuć się w klimat opowieści.
Ponadto Richard Wiles stara się oddać atmosferę życia na francuskiej wsi. Malowniczo opisuje okolicę, krajobrazy i całe tamtejsze bogactwo przyrody, przybliża nieco historię regionu, w którym zdecydował się zamieszkać, opowiada o mentalności i stylu życia tutejszych mieszkańców, przedstawia realia życia francuskich rolników. W bardzo ciekawy sposób opisuje też lokalne uroczystości obchodzone tu w okresie między Wielkanocą a Zielonymi Świątkami. Całą opowieść zaś owiana jest delikatnymi, subtelnymi zapachami francuskich potraw. Dzięki temu czytelnikowi łatwiej jest poczuć owo zauroczenie, jakie zawładnęło sercami Richarda i Al i skłoniło ich do związania swojego życia z tym właśnie miejscem.
„Francuskie zauroczenie” to przyjemna w lekturze i pełna optymizmu książka, przy której można świetnie się zrelaksować, przenosząc się w wyobraźni do niewielkiego zakątka na południu Francji. Historia, którą opisuje Richard Wiles, może czytelników sporo nauczyć, przede wszystkim tego, że nie należy zrażać się trudnościami i przeciwnościami losu, choćby nawet wydawały się nie do pokonania. Opowieść ta dowodzi, iż warto czasem podjąć ryzyko, by osiągnąć upragniony cel. Myślę, że miłośnicy klimatów francuskich przeczytają ją z przyjemnością i zainteresowaniem. Jednak nie tylko im poleciłabym tę książkę, lecz także tym wszystkim, którzy szukają lekkiej i dobrej lektury, dającej chwilę wytchnienia od codzienności i wprawiającej w wyśmienity nastrój. Zapraszam więc do sięgnięcia po „Francuskie zauroczenie” – kto wie, może ta książka Was zauroczy?

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu przewodnik
Wydawca Pascal
Autor Richard Wiles
Język polski
Data wydania 10-09-2012
Oprawa miękka
Ilość stron 448
Wymiary / mm 130 x 200
Waga / gr 385
EAN 9788376420585
ISBN 9788376420585

Napisz recenzję

Oceniasz: Francuskie zauroczenie Czarująca opowieść o kupnie domu i życiu w krainie wina sera i słoneczników Pascal

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt