Etiopia ale czat!

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: National Geographic
Język: polski
Kategoria
Afryka / Etiopia
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 26,90 

35,00 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

CO TO JEST CZAT?
A. Pogawędka w cyberprzestrzani?
B. Państwo położone w centralnej Afryce?
C. Tlenek węgla?
D. Roślina pobudzająca? Jeżeli, nie umiecie odpowiedzieć na to pytanie, nie wiecie, co to jest misłak, yndżera i tedż, powinniście koniecznie przeczytać subiektywny przewodnik po Etiopii autorstwa Martyny Wojciechowskiej. Obecna redaktor naczelna magazynu National Geographic, zwiedziła niemal całą kulę ziemską i dziś przedstawia czytelnikom pierwszą książkę z podróżniczej serii dokumentującej jej przygody. Ze wszystkich, 61 krajów, do których dotarła to właśnie Etiopia zrobiła na niej największe wrażenie. Nowe dzieło Martyny Wojciechowskiej to wartka i dowcipna relacja z jej licznych perypetii, przeplatana wieloma praktycznymi informacjami i spostrzeżeniami na temat realiów tego afrykańskiego kraju, życia jego mieszkańców i bogatej historii. Począwszy od komicznych opisów nieustannych spotkań z "etiopską władzą", po mrożące krew w żyłach wizyty w wioskach dzikich plemion. Podróż przez Abisynię miała miejsce w trakcie realizacji programu "Misja Martyna" dla stacji TVN, stąd szansa poznania zaplecza produkcji tego popularnego programu podróżniczego. Tę książkę czyta się jednak jak powieść więc...

Recenzje ArtTravel.pl

Jeśli ktoś marzy o wielkiej, wspaniałej przygodzie, powinien koniecznie sięgnąć po książkę autorstwa Martyny Wojciechowskiej „Etiopia. Ale czat!”. Powstała ona jako relacja z przygotowywania jednego z odcinków cyklu programu pt. „Misja Martyna”.
Autorka wraz ze swoją ekipą zabiera nas w podróż do kraju, który szczególnie sobie upodobała. Zaznacza też, że Afryka, którą chce pokazać, nie będzie tą Afryką z pocztówek; nie będzie to Afryka, jaką znają ci, którzy spędzali wakacje w Tunezji czy Egipcie. Mówi: „Ta Afryka, o której tu myślę, jest słodko-gorzka, czarno-biała, klasycznie prosta, ale też totalnie zakręcona. Jest bezwzględna i sprytna jak hiena”.
Martyna Wojciechowska stwierdza również, że mottem tego wyjazdu do Etiopii mogłoby być powiedzenie: „Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej”. I rzeczywiście: w czasie tej wyprawy przed Martyną i jej ekipą piętrzyły się rozmaite trudności i nieprzewidziane sytuacje, od „niezameldowanej ekipy” dodatkowych „lokatorów” w pokoju hotelowym, poprzez potencjalne zagrożenie ze strony hien, po liczne, czasem nawet dość poważne zatargi z policją. Jednak ona wszystkie te „niedogodności” traktuje z humorem, a nieraz i ze stoickim spokojem.
Martyna Wojciechowska pokazuje nam Etiopię jako kraj o wielkim bogactwie kulturowym i o bardzo różnych obliczach. Pokazuje Etiopię piękną, kolorową, zachwycającą i fascynującą, ale także tę, w której panuje ogromny głód i nędza. Dzięki tej książce mamy możliwość przyjrzeć się realizacji tego typu programu telewizyjnego „od kuchni”. Widać, że jest on realizowany bez ustalonego wcześniej przebiegu, bez konkretnego planu. Jego twórcy bardzo często idą „na żywioł”. Zresztą Martyna przyznaje, że w Etiopii nie da się niczego zaplanować – tak nieprzewidywalny jest ten kraj, w którym czas jest pojęciem względnym.
Wraz z Martyną Wojciechowską zaglądamy w różne miejsca Etiopii: zwiedzamy jej stolicę, Addis Abebę, oglądamy tzw. najbardziej na świecie skrywany ósmy cud świata, wstępujemy do etiopskiej szkoły, chaty, na targowisko, poznajemy organizację charytatywną Hope Enterprises. Nawet na bardzo krótki moment wchodzimy z Martyną do pijalni tedżu (miejscowego alkoholu) oraz mamy okazję, by obejrzeć największy chyba skarb Etiopii – liczący sobie ok. 3,2 mln lat szkielet hominida Lucy, będący dowodem na to, że gatunek ludzki narodził się na Czarnym Lądzie.
Moje niekłamane zainteresowanie wzbudziła nie tylko sama relacja z wyprawy i opis realizacji programu, ale także liczne ciekawostki zawarte w tej książce, np. o tym, jakiego podstępu użył król Salomon, by zdobyć królową Saby, Makedę; jakie jest źródło tak popularnej dziś muzyki reggae; czym jest tytułowy etiopski czat (i bynajmniej nie chodzi tu o pogawędki mieszkańców Etiopii w cyberprzestrzeni).
O wszystkich swoich przeżyciach Autorka opowiada z humorem (zgodnie z mottem, jakie przyświecało tej wyprawie), który udziela się także czytelnikowi książki. A jednocześnie są tutaj także takie momenty, które skłaniają do refleksji i wywołują uczucie smutku.
Martyna Wojciechowska w czasie swojej wyprawy dostrzega między Europejczykami i mieszkańcami Afryki różnice w sposobie pojmowania świata i wspaniale udało jej się to pokazać.
W książce „Etiopia. Ale czat!” oprócz stron zwykłych z tekstem znajdują się też strony kolorowe, na których oprócz fotografii (wykonanych w różnych ujęciach, od tych zrobionych z lotu ptaka, po zbliżenia) są też komentarze uściślające wiedzę na temat Etiopii, dotyczące faktów z jej historii oraz zwyczajów. Jest to według mnie bardzo dobry pomysł, gdyż owe komentarze nie rozbijają toku głównej narracji, możemy je doczytać w dowolnym momencie.
Na samym zaś końcu książki znajduje się mini informator z najważniejszymi wiadomościami na temat Etiopii, przydatnymi turystom. Znaleźć tu można m.in. wiadomości o dojeździe, komunikacji, wizach, noclegach, tradycyjnych potrawach, świętach etiopskich, a także kilkanaście zwrotów w języku amharskim.
Wspomniałam na początku, że czytanie tej książki to wielka przygoda i rzeczywiście w moim przypadku taką była. Jeżeli coś mi się nie podobało w czasie tej lektury, to świadomość, że z każdą kolejną stroną nieuchronnie zbliżam się do jej końca. Ale jedno jest pewne: taką przygodę polecam każdemu!

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca National Geographic
Autor Martyna Wojciechowska
Język polski
Oprawa miękka
Ilość stron 228
Wymiary / mm 165 x 215
EAN 9788375960648
ISBN 978-83-7596-064-8

Napisz recenzję

Oceniasz: Etiopia ale czat!

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt