• Dziennik Himalajski i inne pisma Jakuba Bujaka, literatura podróżnicza, Stapis

Dziennik Himalajski i inne pisma Jakuba Bujaka

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Stapis
Język: polski
Data wydania: 2015
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 34,90 

39,95 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni Arttravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Latem 1939 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej, została zorganizowana Pierwsza Polska Wyprawa Himalajska. Celem była święta góra Hindusów – Nanda Devi East. Dnia 2 lipca szczyt zdobyło dwóch członków ekspedycji – Jakub Bujak i Janusz Klarner. W dalszej części wyprawy, podczas zdobywania szczytu Tirsuli, dwóch pozostałych jej uczestników, Adam Karpiński i Stefan Bernadzikiewicz, zginęli przysypani lawiną. Zdobycie Nanda Devi East w 1939 roku było wielkim wyczynem, ówczesnym polskim rekordem wysokości. Książka „Dzienniki himalajskie i inne pisma Jakuba Bujaka” poświęcona jest jednemu z członków wyprawy, wybitnemu taternikowi i alpiniście – Jakubowi Bujakowi. Jej powstanie, począwszy od pomysłu, opracowania życiorysu, aż po wybór i przygotowanie do druku tekstów, zawdzięczamy córce, Magdalenie Bujak-Lenczowskiej.
Jakub Bujak był bardzo płodnym sprawozdawcą z wypraw, w których brał udział. Pozostawił wiele fantastycznych opisów i relacji z odbytych ekspedycji. Niestety, teksty te są rozproszone, niektóre nie były nigdy drukowane i pozostają w zbiorach prywatnych i muzealnych. Dlatego zrodził się pomysł, by najważniejsze i szczególnie interesujące jego relacje zebrać w całość i wydać w formie odrębnej publikacji, tak by Czytelnik z łatwością mógł dotrzeć do najciekawszych treści. Praca składa się w większości z artykułów i tekstów Jakuba Bujaka, publikowanych, a także tych niepublikowanych dotąd, zachowanych jedynie w formie rękopisu lub maszynopisu. Zachowano pełną treść oryginałów, wprowadzono jedynie drobne zmiany edytorskie, w tym uwspółcześnioną ortografię.

Recenzje ArtTravel.pl

Jakub Bujak jest postacią chyba powszechnie niezbyt dobrze znaną, a szkoda. To żyjący w latach 1905-1945 polski taternik i alpinista, posiadający wybitne – jak na czasy, w których żył – osiągnięcia w dziedzinie górskiej wspinaczki. Na szczęście, za sprawą jego córki, Magdaleny Bujak-Lenczowskiej oraz wydawnictwa Stapis, został on „przywrócony do życia”, wyprowadzony z mroków zapomnienia. Dzięki książce „Dziennik himalajski i inne pisma Jakuba Bujaka” mamy okazję bliżej poznać jej bohatera – jako świetnego alpinistę, bardzo dobrze zapowiadającego się inżyniera i po prostu jako człowieka.

Choć to nazwisko Magdaleny Bujak-Lenczowskiej figuruje na okładce tej publikacji, można powiedzieć, iż faktycznym autorem książki jest jej ojciec – Jakub Bujak, jako że w większości składają się na nią jego pisma i artykuły.

Główna część książki dotyczy zorganizowanej w 1939 roku Pierwszej Polskiej Wyprawy Himalajskiej, która zapoczątkowała polski himalaizm, a której celem było wejście na niezdobyte do tej pory szczyty Nanda Devi East oraz Tirsuli. Pierwszy zamiar zakończył się sukcesem, drugi – tragiczną śmiercią dwóch uczestników wyprawy. Przebieg wydarzeń poznać możemy na podstawie prowadzonego w trakcie ekspedycji przez Jakuba Bujaka dziennika wyprawy, ale też i innych pism, a są to: początek niedokończonej, niestety, książki „Nanda Devi”, list wysłany do Klubu Wysokogórskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oraz artykułów, stanowiących sprawozdanie z przebiegu wyprawy oraz przedstawiających ją z osobistego punktu widzenia autora.

Na tym nie kończy się książka. Znajdziemy tu również relacje Jakuba Bujaka z jego wcześniejszych wypraw: do Norwegii (1931), w Alpy (1932) i w Kaukaz (1935), a także opis jego ucieczki przez zieloną granicę ze Lwowa na Węgry w 1939 roku, po powrocie z Himalajów do kraju. Ponadto na publikację tę składają się: życiorys Jakuba Bujaka, opis jego inżynierskiej działalności technicznej oraz zestawienie najważniejszych wypraw górskich.

Przyznam, że sama do tej pory właściwie niewiele wiedziałam na temat osoby i górskich dokonań Jakuba Bujaka. Ponieważ jednak interesuje mnie ta tematyka, zaś literatura górska należy do moich ulubionych gatunków literackich, z przyjemnością sięgnęłam po tę książkę. Była to dla mnie fascynująca i satysfakcjonująca lektura.

Gdy spojrzy się na jej zawartość, widać, iż jest ona pełna różnorodności, a przez to niezwykle ciekawa, oryginalna i cenna pod względem treści. Wszystkie teksty, jakie zostały tu zebrane, wzajemnie się dopełniają i uzupełniają, tworząc spójną całość. Pozwalają nam poznać dość dobrze Jakuba Bujaka – jego charakter, osobowość, uzdolnienia, pasje, marzenia, stosunek do gór, wspinaczki i świata natury. Przenoszą nas w przeszłość, do przedwojennej i częściowo wojennej rzeczywistości. Wprowadzają nas w klimat czasów, kiedy rodził się polski himalaizm.

Czytając tę książkę, przekonałam się, że Jakub Bujak, choć w swojej skromności pisane przez siebie teksty określał mianem nieudolnych opisów, miał duży talent literacki. Narrację prowadził w sposób żywy i barwny, zaś jego opowieści sprawiały, że w trakcie lektury przenosiłam się do miejsc, o których opowiadał, udzielały mi się też jego odczucia i emocje. Można tylko żałować, iż wspomniana książka, którą planował napisać, a której powstał jedynie początek, nie została dokończona. Tym bardziej więc cenne są pozostawione przez niego pisma, które – dotąd rozproszone – dzięki jego córce zostały zebrane w całość i wydane w formie książki. Zamysł ten i jego realizacja zasługują na ogromne uznanie.

„Dziennik himalajski i inne pisma Jakuba Bujaka” to opowieść o nieprzeciętnej osobowości, o spełnianiu marzeń, realizacji pasji. Książkę tę czyta się wspaniale. Jestem nią prawdziwie zachwycona i sądzę, że dla miłośników literatury górskiej, dla pasjonatów gór i osób, które interesują się tą tematyką, będzie to prawdziwa gratka. Według mnie zdecydowanie warto po nią sięgnąć i dokładnie się z nią zapoznać. Gorąco polecam - nie zwlekajcie!

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Stapis
Autor Magdalena Bujak-Lenczowska
Język polski
Data wydania 2015
Wydanie I
Oprawa miękka
Ilość stron 328
Wymiary / mm 161x234
Waga / gr 655
EAN 9788379670147
ISBN 978-83-7967-014-7

Napisz recenzję

Oceniasz: Dziennik Himalajski i inne pisma Jakuba Bujaka

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt