• Dotknięcie pustki Stapis, literatura podróżnicza

Dotknięcie pustki Stapis

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Stapis
Język: polski
Data wydania: 24-04-2013
Kategoria
Moje hobby / Wspinaczka
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 34,90 

39,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

"Nieprawdopodobna, wstrząsająca historia Joe i Simona została opowiedziana obiektywnie i precyzyjnie, jak przystało na prawdziwą literaturę faktu." - Tomasz Łubieński. Joe Simpson - światowej sławy brytyjski alpinista i pisarz. W "Dotknięciu pustki" dzieli się tym, co sam przeżył w bezlitosnym świecie górskiej przyrody. Trzymająca w napięciu akcja, chwilami wręcz niewiarygodna opowieść człowieka walczącego o przetrwanie, niezwykła szczerość wypowiedzi, a także duży talent literacki uczyniły z jego książki ŚWIATOWY BESTSELLER.

Recenzje ArtTravel.pl

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie to uczucie patrzeć śmierci prosto w twarz, nie mając obok siebie zupełnie nikogo? Jak to jest mieć świadomość tego, że to już, właśnie teraz, nadszedł kres i nie ma już żadnego ratunku, a jedyne, co można zrobić, to czekać na śmierć lub co najwyżej samemu ją przyspieszyć? Najpełniej doświadczyli tego ci, którzy zazwyczaj już nie mogą się podzielić z innymi swoimi odczuciami. Choć zdarzają się wyjątki. Jednym z nich jest Joe Simpson – brytyjski pisarz i alpinista.
Urodził się on 13 sierpnia 1960 r. w Kuala Lumpur (Malezja), gdzie stacjonował jego ojciec – brytyjski żołnierz. Mając 14 lat, Joe Simpson przeczytał książkę Heinricha Harrera „Biały Pająk”. Wywarła ona na nim ogromne wrażenie i to od niej przede wszystkim wzięło początek jego zainteresowanie górami i wspinaczką.
Książka „Dotknięcie pustki” jest jego debiutem literackim. Została przetłumaczona na kilkanaście języków i stała się światowym bestsellerem. Otrzymała m.in. Nagrodę im. Boardmana-Taskera dla najlepszej książki o tematyce górskiej oraz brytyjską nagrodę NCR jako najlepszy utwór literatury non-fiction. Co przyczyniło się do tak wielkiej popularności? W 1985 r. Joe Simpson wraz z Simonem Yatesem wyruszyli w Andy. Ich celem było zdobycie szczytu Siula Grande, liczącego 6344 m n.p.m. Wydawało się, że wszystko zostało doskonale zaplanowane. Wyjście z bazy, dotarcie na szczyt i powrót miały im zająć 4-5 dni. Początkowo wszystko idzie dobrze. Obaj wspinacze docierają na wierzchołek Siula Grande. Jednak droga powrotna okazuje się trudniejsza, niż przypuszczali. Podczas zejścia Joe Simpson ulega wypadkowi. Najpierw doznaje poważnego złamania nogi, a następnie wpada do głębokiej lodowej szczeliny, znajdując się w sytuacji, w której można już tylko właściwie czekać na śmierć.
Historię tej właśnie tragedii, jaka rozegrała się podczas zejścia z Siula Grande, opisuje w swojej książce Joe Simpson.
Każda książka w jakiś sposób wpływa na czytelnika, wzbudzając w nim określone odczucia. Ale tylko nadzwyczajna historia, przedstawiona w mistrzowski sposób może wyzwolić prawdziwą burzę kłębiących się w głowie myśli i emocji, wprawić w drżenie ciało, wywołać ucisk strachu w żołądku, sprawić, że czytelnik przeżyje w wyobraźni i w umyśle opisane zdarzenia. Tak było w moim przypadku, gdy czytałam „Dotknięcie pustki”.
Rzadko trafia się, moim zdaniem, książka, w której nagromadzonych byłoby tak wiele emocji i uczuć. Mamy tu obawę, niepokój, lęk przed wejściem na szczyt, napięcie i stres towarzyszące wspinaczce, a także radość, entuzjazm, zachwyt, poczucie wolności i swobody, gdy cel udaje się zrealizować.
Jednak szczególnie mocno i boleśnie uderzają w czytelnika te odczucia, które pojawiają się w dalszej części opowieści: dławiący strach, niewyobrażalne przerażenie, obezwładniająca panika, bezdenna rozpacz, bezsilność i bezradność, bezsensowny bunt, pojawiająca się i zanikająca na przemian nadzieja, przejmujące poczucie samotności i nicości, świadomość bliskości śmierci i pogodzenie się z nią.
Wszystkie te emocje, oddane tak niezwykle sugestywnie, wpływają na czytelnika, sprawiając, że przestaje on już tylko czytać historię Joego Simpsona; on staje się nim, przeżywając dokładnie to, co przeżywał Joe Simpson:
„(…)w miarę jak dokoła gęstnieje mrok, zaczynam się coraz bardziej bać. Ogarnia mnie strach. W końcu przestaję nad nim panować, nie potrafię już dłużej… Stop – przerywam zjazd.
Chce mi się krzyczeć, lecz nie mogę wydobyć głosu. Jestem jak sparaliżowany, niezdolny do myślenia, zalewają mnie fale panicznego strachu. Oczekiwanie na coś niewiadomego, co przeraża, zmienia się w okrutną torturę. Z zaciśniętymi mocno powiekami, dygocząc, przyciskając hełm do ściany, wiszę bezradnie na linie, sam nie wiem, jak długo”.
Autor bardzo dokładnie opisuje nie tylko swoje odczucia, ale również całą długą drogę, jaką przebył, wyrywając się śmierci i powracając do świata żywych: skacząc na jednej nodze i czołgając się w niewyobrażalnym bólu. Czytając jego relację, mamy okazję towarzyszyć mu w tej drodze, w której każdy metr wydaje się odległością nie do przebycia, a każda minuta – wiecznością. Dzięki temu łatwiej można zrozumieć, jaki ogrom trudności musiał on pokonać, ile bólu i cierpienia, fizycznego i psychicznego, musiał znieść.
Stoczył rozpaczliwą walkę o życie i choć wydawała się ona z góry przegrana – zwyciężył. Tylko ogromna siła woli i pragnienie życia pozwoliły mu przetrwać w sytuacji, w której niejeden człowiek by się poddał. Można powiedzieć, że znalazł się na samym dnie lodowego piekła, z którego udało mu się wydostać. To, co nierealne, w jego wykonaniu stało się realnym. Dokonał czynu przekraczającego ludzkie możliwości.
„Dotknięcie pustki” to niesamowita, niezwykła i porywająca książka. Przedstawiona w niej dramatyczna, wręcz niewiarygodna historia trzyma przez cały czas w napięciu, wzrastającym z każdą kolejną przeczytaną stroną. Porusza do głębi, sprawiając, że trudno jest się oderwać od lektury.
Sugestywny, wyrazisty sposób opowiadania oraz umiejętność wywołania tak wielkiego wpływu na czytelnika świadczą o niewątpliwym talencie pisarskim autora. Trzeba bowiem czegoś więcej, niż dobry warsztat literacki, by z powodzeniem przelać na papier tak wstrząsające zdarzenia i wewnętrzne przeżycia człowieka, skazanego na niemal pewną śmierć. Joe Simpson to coś właśnie ma. I chociaż sam mówi, że pisząc tę książkę, nie potrafił nawet znaleźć słów odpowiednich do tego, by w pełni wyrazić to, co czuł podczas tych straszliwych dni, stwierdzenie to dowodzi raczej tego, iż jest znakomitym pisarzem. Nie dziwi więc fakt, że książka „Dotknięcie pustki” odniosła tak wielki sukces na całym świecie. Warto jeszcze dodać, iż na jej podstawie nakręcony został w 2003 r. film pt. „Czekając na Joe”.
Są książki, które po przeczytaniu szybko się zapomina. Są też takie, które nie pozwalają o sobie zapomnieć jeszcze przez dłuższy czas, pozostawiając w pamięci i duszy ludzkiej niezatarty ślad. Do tej drugiej kategorii bez żadnych wątpliwości zaliczam „Dotknięcie pustki” – opowieść o niezwykłej, nadludzkiej wręcz sile tkwiącej w człowieku, pozwalającej dokonać czynów heroicznych, o pełnej determinacji walce człowieka ze sobą i ze swoimi słabościami, o pokonaniu samego siebie, o zwycięstwie życia nad śmiercią. Tę wspaniałą książkę polecam nie tylko osobom, których fascynuje literatura górska. Jestem pewna, że opowiedziana w niej historia nikogo nie pozostawi obojętnym.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Stapis
Autor Joe Simpson
Język polski
Data wydania 24-04-2013
Oprawa miękka
Ilość stron 216
Wymiary / mm 160 x 235
Waga / gr 360
EAN 9788361050858
ISBN 9788361050858

Napisz recenzję

Oceniasz: Dotknięcie pustki Stapis

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt