• Dookoła świata na raty. Azja, literatura podróżnicza, Wydawnictwo CM

Dookoła świata na raty. Azja

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Wydawnictwo CM
Język: polski
Data wydania: 10-04-2014
Kategoria
Azja / Azja
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 29,90 

35,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Pierwsza część podróży Piotra Ruty dookoła świata poświęcona Azji. Barwna relacja z Indii, Wietnamu, Tajlandii, Chin, Birmy i innych krajów.

Piotr Ruta (vel tarip) – z zamiłowania podróżnik. Od dzieciństwa przemierza świat. Pierwsze podróże odbył czytając z zapartym tchem przygody Tomka Wilmowskiego autorstwa Alfreda Szklarskiego. Później ruszył w świat. Podróżowanie w backpackerskim stylu rozpoczął od Europy. A z biegiem lat zwiedził coraz dalsze i bardziej egzotyczne zakątki świata. Zwolennik podróżowania na raty, czyli kilkutygodniowych wypraw, w czasie których można delektować się każdą z wypraw. Od kilkunastu lat prowadzi stronę internetową dla podróżników: www.tarip.net. W ręce czytelników oddaje pierwszą książkę poświęconą wyprawom do Azji.

Recenzje ArtTravel.pl

Często można spotkać się ze stwierdzeniami, że mimo chęci podróżowania po świecie, nie jest łatwo zrealizować to pragnienie ze względu na różne przeszkody, wśród których zazwyczaj wymieniane są: brak odpowiednich funduszy, praca, rozmaite zobowiązania, brak czasu. Tymczasem nie są to trudności, które uniemożliwiałyby realizację marzeń związanych z podróżowaniem – tak uważa Piotr Ruta, który swoje podróże rozpoczął w dzieciństwie od lektury powieści Alfreda Szklarskiego, obecnie zaś ma za sobą wyprawy po Europie i innych, bardziej egzotycznych zakątkach świata. Podkreśla on, że marzeń o podróżowaniu nie powinno odkładać się na później, lecz starać się dzięki własnej determinacji pokonać wszelkie przeszkody. Podaje przy tym znakomitą receptę na podróżowanie po świecie mimo braku czasu czy pieniędzy. On sam jest bowiem zwolennikiem podróżowania „na raty”, czyli organizowania pojedynczych, stosunkowo niedługich wypraw. Uważa, że w ten sposób można doskonale zwiedzać świat, czego dowodem jest on sam oraz napisana przez niego książka „Dookoła świata na raty. Azja”. Właśnie na ten kontynent, zwiedzany „na raty”, zaprasza w niej swoich czytelników.

Lektura książki Piotra Ruty przekonała mnie, iż rzeczywiście wybrany przez niego sposób zwiedzania świata świetnie zdaje egzamin, gdyż udało mu się dość dobrze poznać wymienione kraje, o czym świadczą jego podróżnicze relacje.

W publikacji tej znalazłam opisy miejsc i obiektów, które warto, a nawet trzeba zobaczyć, uzupełnione rysem historycznym oraz ciekawostkami na ich temat. Czytając książkę Piotra Ruty, mogłam „zwiedzić” m.in. Świątynię Małp w Nepalu, Taj Mahal, Świątynię Szczurów i Różowe Miasto w Indiach, Wulkan Bromo w Indonezji, Ogród Botaniczny w Singapurze, Zatokę Ha Long oraz Deltę Mekongu w Wietnamie, kompleks świątynny Angkor w Kambodży, Wesołe Miasteczko i 55-metrowy posąg Buddy w Birmie, Pałac Królewski w Tajlandii czy zakazane Miasto, Świątynię Nieba i Klasztor Shaolin w Chinach.

Opisy tych miejsc były tak barwne i zajmujące, iż bez trudu mogłam przenieść się do nich w wyobraźni.

Ponadto autor w interesujący sposób prezentuje również rozmaite zwyczaje, tradycje, obyczaje i obrzędy, które obserwował lub też w nich nawet uczestniczył. Opowiada o ceremoniach połączonych z paleniem zwłok, kojarzeniu małżeństw za pomocą horoskopu, kąpieli w świętej rzece Ganges, oglądanym przedstawieniu opartym na dziele „Ramajana”, karmieniu krokodyli, ćwiczeniach tai chi czy tez robieniu zakupów i targowaniu się.

Warto dodać, że Piotr Ruta prowadzi też stronę internetową dla podróżników, dzieląc się w ten sposób swoim podróżniczym doświadczeniem. W swojej książce natomiast zamieścił linki do nakręconych przez siebie podczas zwiedzania Azji filmików, dzięki którym możemy obejrzeć ten kontynent oczami autora.

Piotr Ruta dzieli się w swojej opowieści swoimi osobistymi, subiektywnymi odczuciami z podróży, a także wrażeniami smakowymi, będącymi efektem spożywania różnorodnych lokalnych potraw, charakterystycznych dla danego kraju. Relacjonuje on też swoje spotkania z innymi podróżnikami i płynące z nich obserwacje, jak również spotkania i rozmowy z mieszkańcami odwiedzanych krajów, w interesujący sposób charakteryzując ich sposób bycia i mentalność.

Książka Piotra Ruty, choć niezbyt obszerna, jest moim zdaniem godną uwagi publikacją. Można ją potraktować jako ciekawie napisany przewodnik i poradnik, z którego dowiemy się, co warto wiedzieć o zaprezentowanych tu krajach, co warto zobaczyć i zwiedzić, jakich miejsc raczej unikać, jak radzić sobie w podróży. Przede wszystkim zaś książka ta niebywale inspiruje i motywuje do tego, by odrzucić wszelkie uprzedzenia i obawy i już teraz zacząć realizować swoje podróżnicze marzenia. Piotr Ruta, zaczynający przygodę z podróżowaniem dzięki powieściom przygodowo-podróżniczym, jest żywym dowodem na to, że jest to możliwe. Ja zaś ze swojej strony szczerze polecam wszystkim jego książkę „Dookoła świata na raty. Azja”.

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Wydawnictwo CM
Autor Piotr Ruta
Język polski
Data wydania 10-04-2014
Wydanie I
Oprawa miękka
Ilość stron 206
Wymiary / mm 150x210
Waga / gr 261
EAN 9788363424343
ISBN 978-83-63424-34-3

Napisz recenzję

Oceniasz: Dookoła świata na raty. Azja

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt