• Carolus Victor, literatura podróżnicza, Stapis

Carolus Victor

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Stapis
Język: polski
Data wydania: 2015
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 25,90 

29,95 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Tatry przełomu XIX i XX wieku. Ku wierzchołkowi niezdobytego Szpiczastego Szczytu zwrócone są oczy młodych adeptów wspinaczki, złączonych silniejszym niż kiedykolwiek wcześniej i później braterstwem Liny (nie da się przecenić znaczenia wdzięków młodej panny Liny Konopnickiej dla rozwoju taternictwa). W stronę wierzchołka z największą tęsknotą patrzy Karol, niezwykły wspinaczkowy talent swoich czasów, maminsynek i domniemany niemiecki szpieg. Spogląda również w stronę Liny, ale tylko, gdy nie widzi go matka...

Czy walka o sławę i serce pięknej dziewczyny będzie uczciwa, czy konkurenci uciekną się do haniebnej Metody K? Jak nie dać się zmanipulować demonicznemu reporterowi „Przeglądu Kucharskiego”, zachować twarz, nie zawieść matki i rodaków? Czy góry wyzwalają w ludziach tylko to, co najlepsze? Czym jest zwycięstwo? No i wreszcie: kto stoi za tajemniczą śmiercią rzeźnika?

Debiutancka powieść Huberta Jarzębowskiego, która niebawem ukaże się nakładem naszego wydawnictwa, to wyjątkowa pozycja w światowej literaturze górskiej. Wartka akcja, przeszłość miesza się z teraźniejszością, prawda z fikcją, realizm z magią, a powaga z humorem rodem z Monty Pythona. Jeśli kochasz literaturę górską, koniecznie przeczytaj – „Carolus Victor” to pozycja obowiązkowa. Jeśli kochasz literaturę, której nie da się jednoznacznie zaklasyfikować, na pewno się nie zawiedziesz.

Recenzje ArtTravel.pl

Hubert Jarzębowski to urodzony w 1988 roku przewodnik tatrzański i wielki miłośnik Tatr. Pochodzi z Zakopanego, na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył komparastykę i filologię słowacką. Debiutował w 2013 r. na łamach czasopisma „Góry” opowiadaniem „Skała ucieka spod mych stóp”. Obecnie, za sprawą wydawnictwa Stapis, dostajemy do rąk jego powieść – „Carolus Victor”.

Fabuła rozpoczyna się tajemniczo. Jest czerwiec 1951 roku. W Peru, na zapleczu sklepu mięsnego, znalezione zostaje ciało powieszonego rzeźnika, Rajmunda Tomzhinskiego. Jak się okazuje, nikt z mieszkańców nie wiedział o nim zbyt wiele, poza tym, że był w pracy sumienny i skrupulatny. Trudno było jednoznacznie rozstrzygnąć, czy śmierć nastąpiła w wyniku samobójstwa czy morderstwa. Całą tę sprawę jeszcze bardziej tajemniczą czyniło znalezisko w mieszkaniu denata. Otóż wszędzie, we wszystkich pomieszczeniach, leżały setki depesz, kartek, telegramów i listów, a wszystkie miały jedną treść: „Carolus Victor”.

Następnie przenosimy się do początku XX wieku, do uzdrowiska w Starym Smokowcu, wówczas nazywanego Szmeksem, gdzie poznajemy Karola – młodego, lecz uzdolnionego studenta i wspinacza, który mimo młodego wieku już wsławił się znacznymi dokonaniami w dziedzinie taternictwa. Mimo tych osiągnięć nie czuje się do końca szczęśliwy, gdyż Lina, dziewczyna, na którą spogląda tęsknym wzrokiem, a która bez umiaru obdarza swymi wdziękami niemal wszystkich swoich licznych adoratorów, właśnie Karola traktuje obojętnie, a nawet z pewną pogardą. Jednak młodzieniec nie daje za wygraną. Dowiedziawszy się, że Lina postanowiła oddać swoje serce temu, kto wejdzie na niezdobyty dotąd i uchodzący za niedostępny tatrzański Szpiczasty Szczyt, pragnie za wszelką cenę tego dokonać.

Czy jego zamiar się powiedzie? Jak ułożą się jego dalsze losy? Jaki związek z tymi wydarzeniami ma śmierć wspomnianego rzeźnika prawie pół wieku później? Aby się tego dowiedzieć, koniecznie trzeba sięgnąć po powieść Huberta Jarzębowskiego – koniecznie, gdyż naprawdę warto!

Jak można się przekonać, „Carolus Victor” to powieść inspirowana postacią Karola Englischa, jednego z najwybitniejszych polskich taterników, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Podkreślam jednak – jest to jedynie inspiracja. Hubert Jarzębowski nie stworzył tu klasycznej biografii, lecz powieść, w której obok prawdziwych osób i wydarzeń występują zupełnie zmyślone, fikcyjne postaci i sytuacje. Sam autor swoją opowieść określa terminem „bujdałka”, stwierdzając we wstępie, że Karol Englisch niby jest bohaterem jego książki, a niby nie jest. Już samo to stwierdzenie zaciekawiło mnie dość mocno, do tego stopnia, że przed rozpoczęciem lektury postanowiłam poznać najważniejsze choćby fakty z życia tego taternika, jako że – przyznaję szczerze – nic do tej pory na temat jego osoby nie wiedziałam. Dopiero po tym zabrałam się do czytania i – po prostu przepadłam! Książka tak bardzo mnie pochłonęła, że nie mogłam się od niej oderwać. Czyta się bowiem ją znakomicie.

Powieść napisana jest żywym językiem i barwnym stylem, bardzo zresztą zróżnicowanym – chwilami potocznym, chwilami kwiecistym, a nawet naśladującym góralską czy wspinaczkową gwarę. Autor bardzo często posługuje się komizmem lub ironią czy nawet groteską. Zaprezentowana opowieść aż skrzy się humorem, a jednocześnie przez cały czas utrzymuje czytelnika w stanie niesłabnącego zainteresowania. Mamy tu wielokrotnie do czynienia ze świetną, zadziwiającą wręcz grą słów, wynikającą z nawiązań historycznych czy językowych. Można powiedzieć, iż Hubert Jarzębowski bawi się słowem i robi to doskonale, bowiem przyjemność, jaką zapewne czerpał on z tej czynności, udziela się czytelnikowi. Dla mnie bowiem lektura książki „Carolus Victor” była ogromną przyjemnością.

Na uwagę zasługuje sposób kreacji bohaterów w powieści. Autor stworzył tu szeroką i niezwykle barwną galerię postaci, z których każda jest pewną indywidualnością. Choć nieraz ich charaktery są przerysowane, przejaskrawione, ukazane w sposób nieco karykaturalny, to jednocześnie postaci te są dla nas - czytelników mających świadomość tego wyolbrzymienia cech - prawdziwe, wyraziste i pełnowymiarowe. A zostały zaprezentowane w taki sposób, że każda z nich, nawet odgrywająca negatywną rolę, mimo wszystko wzbudza sympatię.

Jako zasługę należy też autorowi przypisać fakt, iż znakomicie oddał klimat czasów, w których rozgrywają się przedstawione w powieści wydarzenia. Po prostu czuje się ducha tamtej epoki, panujące wówczas modę, specyfikę środowiska kuracjuszy i wspinaczy górskich.

Również fabuła została świetnie skonstruowana. Autor stosuje pewne niedopowiedzenia, nie od razu odkrywa przed nami wszystkie fakty. Dopiero na samym końcu, gdy niektóre z nich nabierają innego znaczenia, wszystko układa się w zrozumiałą całość.

A do jakiego gatunku można by zakwalifikować tę powieść, ową „bujdałkę”, jak określił ją sam autor? Na pewno można zaliczyć ją do literatury górskiej, choć z pewnością jest pod tym względem nietypowa. Znajdziemy w niej wszystkiego po trochę: elementy biografii, powieści historycznej, powieści przygodowej, kryminału i romansu, służące ukazaniu pewnych wartości uniwersalnych, takich jak uczciwość, patriotyzm, honor, miłość, przyjaźń, a także odwiecznych ludzkich dążeń i słabości. A w tle tego wszystkiego widnieją piękne i umiłowane przez autora Tatry. Stąd „Carolus Victor” to powieść nietuzinkowa, błyskotliwa i zachwycająca nowatorstwem.

Sądzę, że jednym z głównych celów Huberta Jarzębowskiego, jaki przyświecał mu podczas pisania tej książki, było zainteresowanie czytelników postacią wspomnianego Karola Englischa, zachęcenie do bliższego poznania jego życia i dokonań. Ktoś mógłby zapytać, dlaczego więc nie uczynił tego w sposób prostszy – tworząc jasną i konkretną biografię tego człowieka, lecz opowieść pełną niedomówień, fragmentaryczną. Sądzę, że warto odwołać się tu do słów francuskiego filozofa, Monteskiusza: „Pisząc nie trzeba tak wyczerpywać przedmiotu, aby nic nie pozostało dla czytelnika. Nie chodzi wszak o to, aby ludzie czytali, ale aby myśleli”. Uważam, że Hubertowi Jarzębowskiemu udało się doskonale zastosować do tej maksymy.

Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko szczerze zachęcić wszystkich do przeczytania tej znakomitej książki. To idealna lektura dla tych, którzy lubią być pozytywnie zaskakiwani przez literaturę, którzy poszukują w niej świeżości, którzy cenią dobre książki. Myślę, że nikt, kto po nią sięgnie, nie będzie zawiedziony, lecz przeciwnie – zachwycony i usatysfakcjonowany.


Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Stapis
Autor Hubert Jarzębowski
Język polski
Data wydania 2015
Oprawa miękka
Ilość stron 136
Wymiary / mm 161x234
Waga / gr 325
EAN 9788379670178
ISBN 978-83-7967-017-8

Napisz recenzję

Oceniasz: Carolus Victor

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt