• Cała Ja Stapis, literatura podróżnicza

Cała Ja Stapis

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Stapis
Język: polski
Data wydania: 11-03-2013
Kategoria
Moje hobby / Wspinaczka
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 34,90 

39,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Gerlinde Kalterbrunner urodziła się 13 grudnia 1970 r. w Austrii. To alpinistka i himalaistka, która zdobyła wszystkie 14 ośmiotysięczników jako druga kobieta w historii, a pierwsza, która dokonała tego bez użycia tlenu z butli. Książka jest specyficznym rodzajem biografii. Opisuje osobiste życie Gerlinde Kalterbrunner od dzieciństwa po młodość, ale jest przede wszystkim pełna pasji i fascynacji górami, miłości do nich i szacunku.

Recenzje ArtTravel.pl

„Kilka minut wcześniej siedziałam w namiocie i chciałam się napić. Popatrzyłam na zegarek – dochodziła dziewiąta rano. Nalałam sobie z termosu kubek gorącej wody, wypiłam i zakręciłam przykrywkę. W chwili, gdy się położyłam na macie, porwała mnie niewyobrażalna siła. Nie mogłam nic zrobić, nie krzyczałam, zrozumiałam tylko, że to lawina. Czy jeszcze o czymś myślałam, rozliczałam się z życiem – nie wiem. Nie wiem także, jak długo to trwało. Myślałam tylko, że zostałam porwana przez lawinę, a niżej jest urwisko”.
Tak jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń ze swojego życia opisuje Gerlinde Kaltenbrunner - urodzona w 1970 r. austriacka alpinistka i himalaistka, zdobywczyni Korony Himalajów, czyli wszystkich czternastu ośmiotysięczników. Sukces ten osiągnęła jako druga kobieta w historii, a pierwsza, która dokonała tego bez użycia tlenu z butli. Na Lhotse wchodziła trzykrotnie. Choć przekraczała 8000 m, na sam szczyt udało jej się wejść za trzecim razem – w 2009 r., wraz z mężem, którym jest niemiecki himalaista, Ralf Dujmovits.
W książce „Cała ja” opowiada o swoim życiu, którego ważną częścią jest himalaizm. Warto dodać, że książka ta powstała przy współudziale Karin Steinbach, która na podstawie ponad siedemdziesięciu godzin wywiadów z Gerlinde Kaltenbrunner oraz jej dzienników wyprawowych spisała jej opowieści.
Wśród książek wchodzących w skład literatury podróżniczej szczególnie cenię te, które związane są z tematyką gór. Dlatego ucieszyłam się, gdy do moich rąk trafiła książka opowiadająca o Gerlinde Kaltenbrunner.
Jak mogłam się dowiedzieć, jest ona osobą bardzo cenioną w środowisku wspinaczkowym i chyba nie bez powodu, skoro przez Szerpów została nazwana „wysokogórskim buldożerem”. Po przeczytaniu tej informacji wiedziałam, że mam do czynienia z nieprzeciętną osobowością, stąd z jeszcze większą przyjemnością i sporymi oczekiwaniami rozpoczęłam lekturę książki „Cała ja”.
Gerlinde Kaltenbrunner opowiada w niej o swoim życiu i o górach. Jak sama przyznaje, wspinanie się na wysokogórskie szczyty jest jej pasją, przygodą, wyzwaniem – po prostu całym życiem.
Przenosząc się wspomnieniami do czasów dzieciństwa, mówi o początkach tej pasji, o tym, jak się narodziła i rozwijała jej miłość do gór, doprowadzając ją w końcu na najwyższe szczyty świata. W dalszej części książki opisuje swoje wyprawy na Broad Peak, Ama Dablam, Nanga Parbat, Cho Oyu, Makalu, Manaslu, Annapurnę, Gasherbrum, Mount Everest, K2, Dhaulagiri, Lhotse i inne górskie szczyty, doskonale oddając atmosferę tych ekspedycji.
Dzięki jej opowieściom mamy okazję dowiedzieć się, jak wygląda taka wyprawa: podchodzenie do góry i schodzenie w dół z celu aklimatyzacji, torowanie drogi poprzez śnieg sięgający do kolan, a nawet nieraz i do pasa, biwaki w czasie szalejącej wichury, przeczekiwanie złej pogody, żmudne wspinanie się krok po kroku z zachowaniem maksymalnej koncentracji i ostrożności, przeraźliwe zimno. A do tego dochodzą niebezpieczeństwa, możliwość choroby wysokościowej, odmrożeń rąk czy nóg, zejścia lawiny śnieżnej, raptownego pogorszenia się pogody – tego wszystkiego, co narazić może człowieka na utratę zdrowia czy życia.
A jednak Gerlinde Kaltenbrunner nie skupia się w swoich relacjach na trudach wyprawy, nie poświęca im zbyt wiele uwagi. Stara się oddać przede wszystkim piękno gór, koncentruje się na emocjach i uczuciach, jakie w niej one wywołują.
Opowiada o ciekawości, z jaką wiązało się poznawanie gór od wczesnego dzieciństwa, o tęsknocie, jaką czuła, będąc z dala od nich, o poczuciu bliskości i wspólnoty z innymi wspinaczami, o radości i szczęściu, gdy marzenia się spełniały, o odwadze dążenia na szczyt i wycofania się w razie konieczności, o wytrwałości, pozwalającej po porażce ponownie podjąć wyzwanie. Austriackiej himalaistce towarzyszyły też i inne emocje, takie jak strach, przerażenie, smutek, rozpacz – gdy widziała śmierć bliskich jej osób, gdy jej samej śmierć zaglądała w oczy.
Książka „Cała ja” odsłania wszystkie blaski i cienie himalaizmu, na który składają się smutki i radości, sukcesy i porażki, mocno splatające się ze sobą.
Mimo wszystko Gerlinde Kaltenbrunner dostrzega i stara się pokazywać innym piękno, jakie tkwi we wspinaniu się na górskie szczyty. Choć sama wie, że wiążą się z nim stres, napięcie, zmęczenie, trud, wysiłek, ból i strata, podkreśla i dowodzi, że wspinanie się jest też źródłem radości, zachwytu i triumfu.
Opowiadając w książce o swoich uczuciach, emocjach, wyprawach, zdradza przy tym przed czytelnikami bardzo wiele na temat swojego charakteru i osobowości. Dzięki jej opowieści mamy okazję poznać wspaniałą, nietuzinkową osobę, o wybitnych umiejętnościach, zakochaną w górach, konsekwentnie realizującą swe marzenia. Ujawniają się tu jej cechy takie jak: siła ducha, wytrwałość, determinacja, upór w dążeniu do celu, cierpliwość, umiejętność właściwej oceny sytuacji, samozaparcie, ale też ogromna pokora wobec gór i sił natury. Gerlinde Kaltenbrunner wydaje się być ponadto osobą otwartą na wyzwania, silną duchowo, a jednocześnie wrażliwą, obdarzoną wielką odpornością psychiczną oraz umiejętnością zachowania spokoju w trudnych sytuacjach. To osoba, dla której góry są jej miejscem na Ziemi, a docieranie na górskie szczyty stanowi pasję, którą chce podzielić się z innymi ludźmi.
Już po przeczytaniu pierwszych stron książki „Cała ja” wiedziałam, że nie zawiedzie ona moich oczekiwań – co potwierdziło się, gdy dotarłam do końca lektury. Wywarła ona na mnie spore wrażenie i zawładnęła moją wyobraźnią do tego stopnia, iż w głębi duszy czułam i przeżywałam wszystko to, co bohaterka książki. Przeczytałam ją niemal z zapartym tchem i cieszę się, że miałam taką szansę. Oprócz emocji, które udzielały mi się w trakcie czytania, czułam także głęboki podziw dla dokonań Gerlinde Kaltenbrunner, a przede wszystkim dla jej charakteru i umiejętności, które pozwoliły jej osiągnąć tak wiele.
Co przyciąga ludzi na wysokogórskie szczyty? Co każe im je zdobywać? Co sprawia, że dla nich narażają się oni na trudności, niebezpieczeństwa, utratę zdrowia i życia? Najlepiej wiedzą to oni sami. Jednak ta książka pomaga choć w części zrozumieć to innym.
„Cała ja” to fascynująca opowieść o pasji, która nadaje sens życiu. Zdecydowanie warto ją poznać. Szczególnie polecam ją miłośnikom literatury górskiej. Sądzę, że na pewno trafi w gust wybranego grona czytelników, którzy w literaturze poszukują piękna, emocji i wrażeń. Szczerze zachęcam do lektury i zapraszam na spotkanie z wyjątkową osobą, jaką jest Gerlinde Kaltenbrunner.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Stapis
Autor Gerlinde Kaltenbrunner
Język polski
Data wydania 11-03-2013
Oprawa miękka
Ilość stron 240
Wymiary / mm 160 x 230
Waga / gr 390
EAN 9788361050650
ISBN 978-83-61050-65-0

Napisz recenzję

Oceniasz: Cała Ja Stapis

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt