• Borneo Kobieta na krańcu świata. Martyna Wojciechowska, literatura podróżnicza

Borneo Kobieta na krańcu świata. Martyna Wojciechowska

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: National Geographic
Język: polski
Data wydania: 2013
Kategoria
Azja / Indonezja
Azja / Malezja
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 12,90 

15,99 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

Niewiele pozostało na Ziemi takich miejsc, które kryłyby w sobie tyle tajemnic co Borneo, trzecia pod względem powierzchni wyspa świata. W jej dziewiczej puszczy mającej aż 130 mln lat, naukowcy niemal codziennie odkrywają nowe gatunki roślin i zwierząt, a tysiące innych równie niezwykłych czekają na swoją kolej. Tropikalne ostępy są też domem wielu plemion, które pozostają wierne swoim tradycjom i niechętnie kontaktują się z cywilizacją. Wśród nich są potomkowie łowców głów, wojowników, którzy uważali, że posiadając czaszkę wroga przejmują też jego moc. Borneo to również królestwo orangutanów, bodaj najłagodniejszych i najpiękniejszych małp świata. Od ludzi różni je jedynie 3 proc DNA, ale pod względem analizy zachowań jesteśmy niemal identyczni. Szkoda tylko, że tych naszych bliskich krewnych wśród zwierząt nie traktujemy jak członków rodziny.

Recenzje ArtTravel.pl

Borneo to jedna z Wielkich Wysp Sundajskich, położona w Azji Południowo-Wschodniej. Ten piękny zakątek świata porastają lasy równikowe i zamieszkuje wiele gatunków zwierząt, w tym zagrożone wyginięciem orangutany czy słonie karłowate. Jeśli ktoś chciałby poznać nieco bliżej tę wyspę, koniecznie powinien sięgnąć po wydaną w serii „Kobieta na krańcu świata” książkę Martyny Wojciechowskiej pt. „Borneo”. Właśnie tam udała się znana polska podróżniczka w jedną ze swych kolejnych podróży po świecie, zaś jej książkę potraktować można jako swoisty mini przewodnik po tej wyspie, który z pewnością przekona wiele osób, iż warto ją odwiedzić.
Autorka krótko prezentuje historię Borneo oraz przekazuje praktyczne informacje przydatne podróżnikom na temat powierzchni wyspy, panującego tu klimatu oraz mieszkańców. Podpowiada, kiedy najlepiej wybrać się w podróż na Borneo, w jaki sposób tu dotrzeć oraz gdzie można znaleźć nocleg. Ponadto podaje adresy ambasad oraz ciekawych stron internetowych tematycznie związanych z Borneo. Krótko charakteryzuje tamtejszą kuchnię i udziela kilku ważnych porad tym, którzy zdecydują się odwiedzić wyspę.
Martyna Wojciechowska dorzuca również garść ciekawostek, dzięki którym dowiemy się co nieco na temat tamtejszych lasów deszczowych, rdzennych mieszkańców Borneo oraz szamanów, funkcjonowania rodziny, a także żyjących tam nietoperzy Dajaków oraz najdłuższego owada świata.
Opierając się na swoim podróżniczym doświadczeniu, autorka doradza, co koniecznie trzeba zobaczyć podczas pobytu na Borneo, wymieniając i opisując ciekawe, piękne miejsca, a także charakterystyczne dla tej wyspy rośliny oraz zwierzęta. Ich piękno możemy zobaczyć na ilustrujących książkę zdjęciach.
Ale książka Martyny Wojciechowskiej to nie tylko wspomniany mini przewodnik po Borneo. To również, a właściwie przede wszystkim, niezwykle ciekawa i poruszająca opowieść, której bohaterami są orangutany oraz ich opiekunki z tamtejszego ośrodka rehabilitacji tych zwierząt. Trafiają tu orangutany wyrwane ze swojego środowiska naturalnego i skrzywdzone przez człowieka – najczęściej były one przez lata więzione i brutalnie traktowane. Celem tego ośrodka jest ratowanie ich życia i przywrócenie ich naturze. Autorka przybliża nam zwyczaje oraz styl życia orangutanów żyjących na wolności. Opisuje, jak wyglądają zaloty tych zwierząt oraz macierzyństwo samic orangutanów.
Jednak wiele z tych zwierząt, na skutek działalności człowieka, nie ma szans na szczęśliwe życia na wolności. Pewną szansę daje im jednak wspomniany ośrodek rehabilitacyjny.
W książce przeczytamy o tym, na czym dokładnie polega jego działalność. Poznamy pracujące w nim osoby, dowiemy się, jak wygląda ich praca. Martyna Wojciechowska opowiada o żłobku dla malutkich orangutanów oraz o późniejszej ich edukacji i prowadzonych z nimi zajęciach, mających na celu przystosowanie ich do samodzielnego życia na wolności. Przytacza przykłady rozmaitych zachowań i umiejętności tych zwierząt, świadczące o ich inteligencji, pomysłowości, a także zdolności do odczuwania emocji. Te ciekawe, często zabawne opowieści ostro kontrastują ze smutnymi, poruszającymi, nieraz wręcz wstrząsającymi historiami orangutanów okrutnie skrzywdzonych przez ludzi.
Książka Martyny Wojciechowskiej pt. „Borneo” bardzo mnie zainteresowała. Dzięki niej zdobyłam sporo ciekawych informacji o tej wyspie, jej mieszkańcach, faunie i florze. Zachwyciły mnie zamieszczone w niej piękne zdjęcia, ukazujące to wszystko, co jest charakterystyczne dla Borneo. Stanowią one według mnie duży atut książki.
Szczególne jednak wrażenie wywarła na mnie opowieść autorki o żyjących tam orangutanach, stanowiących gatunek zagrożony wyginięciem. Wzbudziła ona we mnie wiele emocji: wzruszenie, smutek, rozczulenie, radość spowodowaną tym, że są ludzie, którym los tych zwierząt nie jest obojętny, ale też wzburzenie wywołane faktem, że ludzie potrafią tak strasznie, w bezwzględny sposób, je krzywdzić. Chwilami aż trudno było mi czytać o potwornościach, jakich się dopuszczali. Jedyną pociechę stanowi fakt, że istnieje szansa, by pomóc tym zwierzętom i że każdy człowiek dobrej woli może coś uczynić w tym kierunku. To jest właśnie główne przesłanie tej książki i do tego nawołuje autorka, która sama włączyła się w akcję pomocy.
Szczerze zachęcam do sięgnięcia po tę książkę, szczególnie osoby, którym los krzywdzonych przez człowieka zwierząt leży na sercu. Choć bowiem, jak wspomniałam, nie jest łatwo czytać o okrutnych czynach, jakich dopuszczają się ludzie, warto mieć na ten smutny fakt oczy otwarte. Poza tym gwarantuję, że to literackie spotkanie z niezwykle sympatycznymi bohaterami książki, którymi są: Becki, Lima, Happy, Aya, Kiki, Romeo, Cesar, Jacko, Samir, Cleo oraz inne orangutany, nie pozostawi nikogo obojętnym i na długo zapadnie w pamięć.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca National Geographic
Autor Martyna Wojciechowska
Język polski
Data wydania 2013
Oprawa miękka
Ilość stron 125
Wymiary / mm 107 x 170
Waga / gr 135
EAN 9788375963311
ISBN 978-83-7596-331-1

Napisz recenzję

Oceniasz: Borneo Kobieta na krańcu świata. Martyna Wojciechowska

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt