• Blondynka Śpiewa w Ukajali National Geographic, literatura podróżnicza

Blondynka Śpiewa w Ukajali National Geographic

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: National Geographic
Język: polski
Kategoria
Moje hobby / Podróże
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 15,90 

19,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

Złoto, mumie i ślady konkwistadorów. Przeprawa przez lepkie błoto Andów, źeby po drugiej stronie gór dotrzeć do legendarnej rzeki Ukajali. Wsiadam na statek niewolników i płynę po przygodę. A ona płynie po mnie. W paszczach śpiewających ryb. 

Recenzje ArtTravel.pl

„Na dzikich drogach Peru świat jest urządzony bardziej sprawiedliwie: czasem samochód wiezie ludzi, a czasem ludzie dźwigają samochód na własnych plecach”. Taki wniosek wyciągnęła Beata Pawlikowska podczas jednej ze swoich wypraw.
Ci, którym znana jest jej postać, wiedzą, iż nie jest ona turystką korzystającą z wszelkich możliwych udogodnień. Jest prawdziwą podróżniczką, która wyznaje zasadę, że chcąc poznać dany kraj, trzeba wmieszać się między jego mieszkańców: jeść to, co jedzą oni, mieszkać jak oni, podróżować lokalnymi środkami komunikacji. Tę zasadę realizowała również podczas wyprawy do jednego ze swoich ulubionych zakątków świata, którym jest Amazonia. Tym razem udała się do Peru, a o swojej podróży i związanych z nią wrażeniach i doświadczeniach opowiada w książce „Blondynka śpiewa w Ukajali”.
Jednym z tych doświadczeń, prawdziwie ekstremalnych, była samochodowa przeprawa przez peruwiańskie bezdroża. Jak można przekonać się podczas lektury książki, była to jazda pełna przygód i mocnych wrażeń, które skłoniły autorkę do rozmaitych przemyśleń, takich jak zacytowane przeze mnie na początku stwierdzenie.
Równie mocnym i niezapomnianym przeżyciem był dla Beaty Pawlikowskiej rejs po rzece Ukajali. Jak wygląda taka podróż statkiem, zapełnionym pasażerami do granic możliwości? W jaki sposób trzeba zadbać o miejsce do spania? Jak w takich warunkach odbywa się toaletę? Jakie posiłki serwowane są podczas rejsu? O tym wszystkim podróżniczka opowiada w swojej książce ze szczegółami.
To oczywiście nie wszystko, co możemy tu znaleźć. Beata Pawlikowska pokrótce opisuje odwiedzane po drodze miejscowości, odmalowując realia życia ich mieszkańców oraz barwnie oddając klimat peruwiańskich miasteczek.
Jak to zazwyczaj bywa w przypadku książek podróżniczych tej autorki, teraźniejszość przeplata się tu z przeszłością. Sięgając do dawnych czasów, pisarka przedstawia historię podboju Amazonii przez konkwistadorów, skupiając się głównie na postaci XVI-wiecznego hiszpańskiego odkrywcy Francisco de Orellany. Ta ciekawa opowieść ubarwiona została dodatkowo przytoczonymi fragmentami bezpośredniej relacji z jego podróży po Amazonii, sporządzonej przez kronikarza wyprawy. Dzięki temu zabiegowi można na chwilę przenieść się w wyobraźni wprost do XVI wieku. Poza tym autorka w równie zajmujący sposób, żywo i barwnie przybliża historię produkcji kauczuku, która rozpoczyna się właśnie w Amazonii.
Jak wspomniałam wcześniej, Beata Pawlikowska podróżując po różnych zakątkach świata, poznaje je również poprzez smakowanie tamtejszych potraw. Tak było także w Peru, o czym opowiada w książce. Ponadto dzieli się ze swoimi czytelnikami przepisami kuchni peruwiańskiej, dzięki czemu mamy okazję spróbować samodzielnie przyrządzić dania charakterystyczne dla tego kraju.
Znajdziemy więc tu przepisy na potrawy z ryby: ceviche (aż osiem odmian), tatar z ryby, ryba w czosnku oraz skwarki z ryby po andyjsku. Ponadto dowiemy się, jak można przygotować ziemniaki po limeńsku, ziemniaki po andyjsku, sałatkę z ziemniakami po peruwiańsku czy też sałatkę z sosem jabłkowym. Oprócz znajomo brzmiących nazw dań takich jak ryż na słodko, ryż z kurczakiem czy rosół z kury, znajdują się tu także przepisy na dania o nazwach nieco tajemniczych: głowa świętego Jana po amazońsku, fioletowy kisiel z kukurydzy czy westchnienie limeńczyka. Dla smakoszy drinków autorka poleca pisco sour, zaś gdyby ktoś szukał jeszcze bardziej egzotycznych dla nas potraw, to z pewnością taka będzie faszerowana świnka morska.
Lektura książki „Blondynka śpiewa w Ukajali”, jak chyba wszystkich książek podróżniczych Beaty Pawlikowskiej, łączy w sobie przyjemne z pożytecznym. Można się z niej wiele dowiedzieć na temat Amazonii, mieszkańców tego zakątka świata, ich mentalności i stylu życia, a przy okazji wzbogacić swoją wiedzę o rozmaite ciekawostki i fakty z historii Peru.
Autorka lekko, żywo i barwnie opowiada zarówno o swoich wrażeniach z wyprawy, jak i o minionej dawno przeszłości. Dzieląc się swoimi podróżniczymi doświadczeniami, nierzadko zupełnie zaskakującymi, opisuje je żartobliwie i z przymrużeniem oka. W książce dominuje więc humor, toteż jej lektura może stać się doskonałym antidotum na zły nastrój.
Jednak nie brakuje tu również kilku gorzkich, a nawet smutnych refleksji, wynikających z obserwowanej przez autorkę rzeczywistości. Znaleźć tu można sporo mądrych uwag, trafnych spostrzeżeń oraz uniwersalnych prawd, które aktualne są zawsze i wszędzie, niezależnie od miejsca, w którym żyjemy.
Tak więc książka ta nie tylko bawi i uczy, ale też skłania do przemyśleń oraz wyciągnięcia z nich odpowiednich wniosków. To wszystko sprawiło, że podczas lektury z niesłabnącym zainteresowaniem zagłębiałam się w jej treść od początku, do samego końca.
„Blondynka śpiewa w Ukajali” to książka, która niezwykle pobudza wyobraźnię, pozwala spojrzeć na obcą kulturę z innej perspektywy, zachęca do poznawania tego, co nieznane. To ciekawa i ujmująca opowieść, która z pewnością usatysfakcjonuje fanów twórczości Beaty Pawlikowskiej oraz innych miłośników literatury podróżniczej. Dlatego z czystym sumieniem zachęcam do zapoznania się z tą niecodzienną relacją z podróży.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Tytuł oryginalny Blondynka śpiewa w Ukajali
Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca National Geographic
Autor Beata Pawlikowska
Język polski
Oprawa miękka
Ilość stron 04-04-2012
Wymiary / mm 105 x 170
Waga / gr 190
EAN 9788375963458
ISBN 978-83-7596-345-8

Napisz recenzję

Oceniasz: Blondynka Śpiewa w Ukajali National Geographic

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt