• Blondynka na Czarnym Lądzie National Geographic, literatura podróżnicza

Blondynka na Czarnym Lądzie National Geographic

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: National Geographic
Język: polski
Data wydania: 2012
Kategoria
Moje hobby / Podróże
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 15,90 

19,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny

Opis

Afryka. Upał i lwy. Obozowisko na sawannie, gdzie za dymem z ogniska kryją się plujące jadem węże, pająki i skorpiony, a także pewien uparty Polak, który w poszukiwaniu sensu życia wybrał się na safari. I został królem Masajów, czyli mzungu mjinga. 

Recenzje ArtTravel.pl

Książki podróżnicze, szczególnie te, które opowiadają o dalekich krajach, pozwalają czytelnikom posmakować na odległość nieco egzotyki odległych zakątków świata. Tak jest również z książkami autorstwa Beaty Pawlikowskiej, doświadczonej i zapalonej podróżniczki, która odwiedza miejsca często niedostępne dla zwykłych turystów. Jeżeli więc ktoś chciałby zasmakować trochę Afryki, a przy tym poznać trochę ciekawostek na jej temat, powinien sięgnąć po książkę „Blondynka na Czarnym Lądzie”.
„To zwierzę jest większe niż samochód! – przerażony szept wdarł się do mojego przytulnego śpiwora i zaplątał się w moje spokojne sny jak ostrze zimnego noża”. Tak właśnie zaczyna się historia opowiedziana w tej książce. A co było dalej?
Beata Pawlikowska, odwiedzając Czarny Ląd, a konkretnie Tanzanię, przeżyła wiele ciekawych przygód. Niespodziewanym towarzyszem jej podróży stał się Michał – przesadnie dbający o własną prezencję, narzekający na niewygody i reagujący panicznym przerażeniem na wszelkie afrykańskie zwierzęta i inne stworzenia Polak, który pewnej nocy z okrzykami przestrachu, wpadł do jej namiotu. Jakie były dalsze konsekwencje tej zawartej w niecodziennych warunkach znajomości? Dlaczego Michał zdecydował się przybyć do Afryki? W jaki sposób udało mu się zostać królem Masajów? Tego można dowiedzieć się dzięki lekturze książki Beaty Pawlikowskiej.
Dla mnie „Blondynka na Czarnym Lądzie” jest kolejną już książką tej autorki, jaką miałam okazję przeczytać. Zawsze z przyjemnością i chęcią sięgam po jej relacje z podróży i jak do tej pory nigdy się na nich nie zawiodłam. Dzięki tym opowieściom z rozmaitych zakątków świata miałam okazję dowiedzieć się sporo na temat krajów, których, być może, nie będę miała nigdy okazji odwiedzić osobiście. Dlatego tak cenne i ciekawe są dla mnie książki Beaty Pawlikowskiej, która według mnie ma prawdziwy dar opowiadania. W jej książkach znaleźć można wszystkiego po trochę: przygody, zabawne zdarzenia, nieco historii, legendy, tradycje i zwyczaje mieszkańców – nie tylko ludzi, ale i zwierząt.
Tak też było i w tym przypadku. Chociaż na temat Afryki przeczytałam sporo książek i publikacji, także i tutaj znalazłam coś nowego, czego jeszcze nie wiedziałam. A wszystkie ciekawostki na temat Czarnego Lądu podane są tu w oryginalny sposób. Można powiedzieć, iż książka ta bawiąc, uczy.
Przedstawione tu bowiem zabawne zdarzenia i przeżycia autorki i jej towarzysza podróży są przede wszystkim pretekstem do przybliżenia czytelnikom Afryki, jej specyfiki, przyrody i mieszkańców.
Tak więc podczas czytania miałam okazję nieco dokładniej poznać zwyczaje takich afrykańskich zwierząt jak: lwy, koczkodany, hipopotamy, antylopy, likaony czy tamtejsze pająki. Ponadto dowiedziałam się, co to jest drzewo kiełbaskowe oraz do czego wykorzystuje się jego owoce.
Autorka w swojej relacji z tej podróży krótko nawiązała do historii, opowiadając o początkach życia w południowej Afryce, a także przytoczyła ciekawą, nieznaną mi do tej pory afrykańską legendę o Bogu Słońca i Bogini Księżyca.
Podczas wyprawy Beata Pawlikowska miała okazję odwiedzić wioskę Buszmenów oraz wioskę Masajów. Dzięki jej opowieści mogłam wraz z nią do nich zajrzeć. Dowiedziałam się, jak wyglądają te osady oraz życie codzienne ich mieszkańców. Szczególnie dokładnie poznałam tradycje Masajów, dotyczące ich strojów, noszonych przez nich ozdób i fryzur oraz tańca zwanego „adumu”.
Beata Pawlikowska, jak zwykle zresztą, opowiada o swojej podróży językiem barwnym i żywym. Książka napisana jest lekko i w dużej mierze żartobliwie. Wyraźnie widać, że autorce nie brakuje poczucia humoru i dystansu do samej siebie. Plastyczne opisy afrykańskich poranków i zmierzchów, tamtejszych zapachów i odgłosów, spotkań z egzotycznymi zwierzętami, odczuwanych emocji oraz oglądanych widoków niesamowicie działają na wyobraźnię i pozwalają na to, o czym wspomniałam wcześniej: na posmakowanie Afryki, na wczucie się w atmosferę podróży po Czarnym Lądzie.
Specyficzną cechą książek Beaty Pawlikowskiej są towarzyszące relacjom z podróży rozmaite przemyślenia natury filozoficznej. Również i tutaj ich nie zabraknie, choć zaznaczyć muszę, że z pewnością nie przytłaczają one nadmiarem, lecz pojawiają się okazjonalnie. Autorka dzieli się tu swoim sposobem postrzegania świata, zdradza, czym jest dla niej podróżowanie, podpowiada, gdzie należy szukać odwagi, z podziwem mówi o mentalności mieszkańców tych zakątków świata, które nie zostały jeszcze skażone cywilizacją. Te jej myśli i spostrzeżenia pełne są życiowych mądrości, skłaniają do refleksji i zastanowienia się nad samym sobą, swoim życiem i światem.
Książka Beaty Pawlikowskiej jak zawsze mnie urzekła i zafascynowała. Szczególnie podoba mi się u niej jej pasja podróżowania oraz zachwyt pięknem i różnorodnością świata, którymi dzieli się w swoich opowieściach. Sądzę, że czytając jej książki, można nauczyć się od niej tej radości życia, którą wyczuwa się podczas lektury na tyle mocno, że aż nabiera się ochoty na spakowanie plecaka i wyruszenie na spotkanie przygody. A póki to nie nastąpi, spotkaniem z przygodą dla wielu osób spragnionych poznawania świata może być lektura książki „Blondynka na Czarnym Lądzie”, do której przeczytania zachęcam, życząc miłych czytelniczych wrażeń.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca National Geographic
Autor Beata Pawlikowska
Język polski
Data wydania 2012
Oprawa miękka
Ilość stron 300
Wymiary / mm 106 x 170
EAN 9788375963434
ISBN 978-83-7596-343-4

Napisz recenzję

Oceniasz: Blondynka na Czarnym Lądzie National Geographic

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt