• Blondynka na Bali National Geographic, literatura podróżnicza

Blondynka na Bali National Geographic

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: National Geographic
Język: polski
Data wydania: 01-09-2012
Kategoria
Azja / Indonezja
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 45,90 

59,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

Samotna wyprawa do Indonezji. Miesiąc spędzony w drodze przez wulkany i plaże, pola ryżowe i tropikalne lasy. Świątynie, kadzidełka, spotkanie z szamanem Ketutem i Boże Narodzenie o zapachu dojrzałych durianów. Było bosko!P.S. Dla niewtajemniczonych: durian to najbardziej śmierdzący owoc świata, który wydziela z siebie woń zgniłych jaj, zepsutego mięsa i starego sera. Był akurat szczyt sezonu na duriany!

Recenzje ArtTravel.pl

„Podróżowanie to zanurzenie się w oceanie codzienności nowego, nieznanego świata”. Tak uważa Beata Pawlikowska – podróżniczka, pisarka i dziennikarka, samotnie odwiedzająca rozmaite zakątki świata i barwnie opisująca je w swoich książkach. Tym razem celem jej samotnej podróży była Indonezja, a dokładniej Bali i Jawa – indonezyjskie wyspy należące do archipelagu Małych i Wielkich Wysp Sundajskich.
„Blondynka na Bali” nie jest zwyczajnym przewodnikiem, oprowadzających nas po tych miejscach. Ci, którzy szukają typowo turystycznych informacji o Bali i Jawie, tutaj ich raczej nie znajdą. Zgodnie z przytoczonymi przeze mnie wcześnie słowami Beaty Pawlikowskiej, które można uznać za jej życiową dewizę, podróżniczka poznaje i pokazuje nam, czytelnikom, te wyspy od innej, mniej oficjalnej strony. Stara się omijać miejsca popularne wśród turystów, dociera natomiast do zakątków mniej znanych.
„Podróżowanie jest dla mnie odkrywaniem nieznanego” – twierdzi i tak właśnie czyni, zdobywając przy tym ciekawe doświadczenia, o których opowiada w swojej książce.
Zaliczyć można do nich szaloną jazdę motocyklem, wizytę u szamana, smakowanie tradycyjnych potraw indonezyjskich, wyprawę zatłoczonymi lokalnymi autobusami wśród durianów – owoców o dość specyficznym zapachu czy też nocleg w hotelu i odwiedziny niespodziewanych „gości”.
Ponadto Beata Pawlikowska ogląda pokaz tradycyjnego tańca balijskiego, podziwia piękne, zielone tarasy ryżowe oraz zwiedza plantację indonezyjskiej kawy.
Opowiadając o swoich wrażeniach z pobytu na Bali, przybliża nam mentalność i duchowość mieszkańców wyspy oraz tradycje związane z balijskim Nowym Rokiem, a także opisuje wygląd typowej balijskiej chaty. Zdradza także pewną ciekawostkę o najlepszym i najdroższym gatunku kawy, której specyfika wynika ze sposobu zbierania jej ziaren.
Beata Pawlikowska w swojej relacji z podróży dzieli się z nami swoimi odczuciami wywołanymi śpiewem muezina, wyjaśniając jego symbolikę, opisuje znajdującą się na Jawie posiadłość sułtana oraz dwie wielkie świątynie – Borobudur i Prambanan, przybliżając ich historię i znaczenie. Opowiada również o sposobie wykonywania tradycyjnych jawajskich lalek, używanych w teatrze cieni, wyjaśniając, jaka jest symbolika ich poszczególnych elementów.
Jak już wspomniałam wcześniej, w „Blondynce na Bali” nie znajdziemy opisów typowo turystycznych, co nie znaczy, że książka ta nie potrafi zaciekawić. Przeciwnie, mnie zainteresowała, i to bardzo. Dzięki niej znacznie poszerzyłam swą wiedzę na temat życia na indonezyjskich wyspach oraz ich mieszkańców. Myślę, że są to cenne informacje i stanowią w moim odczuciu atut tej książki, pozwala nam bowiem ona dowiedzieć się czegoś więcej o opisywanych zakątkach świata, czego nie dowiemy się na podstawie lektury przewodnika turystycznego.
Beata Pawlikowska doświadcza indonezyjskiej kultury, uczestnicząc w zwyczajnych sytuacjach związanych z codziennym życiem mieszkańców Bali i Jawy, wyraźnie wskazując przy tym różnicę między podróżnikiem a turystą.
Barwne opisy i żywy język, jakim posługuje się autorka, pobudzają wyobraźnię czytelnika. Podczas lektury książki sama miałam wrażenie, jakbym słyszała głos Beaty Pawlikowskiej. Przed moimi oczami pojawiały się kolorowe obrazy, napływały do mnie rozmaite dźwięki, odgłosy, smaki i zapachy. Sprzyjały temu kolorowe zdjęcia, które licznie ozdabiają książkę, wzbogacając jej treść. Piękne fotografie również mogę uznać za ogromny walor tej publikacji.
Pisarka do opowieści o podróży wplata swoje myśli i refleksje na temat podróżowania. Zdradza, co jest dla niej najważniejsze podczas jej wypraw po świecie i jakimi zasadami kieruje się, podróżując. Ponadto dzieli się z czytelnikami swoją filozofią życiową, opartą na uczciwości, poszanowaniu drugiego człowieka, tolerancji, życiu w zgodzie z naturą i z sobą samym. Dzięki temu w jej książce znaleźć można sporo mądrych prawd życiowych, które warto sobie przypomnieć, uświadomić i zastosować w swoim życiu.
Autorka opowiada też w książce o rozmaitych zdarzeniach, zdumiewających zbiegach okoliczności, jakie jej się przytrafiały, a także o sytuacjach, w których musiała polegać jedynie na swojej intuicji i tylko na tej podstawie zadecydować, czy może komuś zaufać. Jej opowieść dowodzi również, że znajomość języka, jaki obowiązuje w kraju, do którego podróżuje, nie jest konieczna, choć czasami zdarzały jej się zabawne perypetie językowe.
W trakcie lektury „Blondynki na Bali” przekonamy się, że nie wszystko, z czym Beata Pawlikowska spotkała się w czasie swojej wyprawy, spodobało się jej. Pisze także o nieco przykrych i smutnych zjawiskach, jakie zaobserwowała. Jednak stara się ich nie krytykować, nie oceniać ludzi, którzy tak, a nie inaczej postępują, lecz zrozumieć, pamiętając, iż ma do czynienia z zupełnie odmienną kulturą i mentalnością.
Wszystkie te doświadczenia, refleksje, zdarzenia, przygody i ciekawostki składają się na niezwykle zajmującą relację z podróży, którą z przyjemnością przeczytałam i chciałabym polecić innym. „Blondynka na Bali” to barwna i urokliwa opowieść, pełna dobrych myśli, optymizmu i pozytywnej energii, które, emanując z kart książki, poprawiają nastrój i podnoszą na duchu. Dla wielu osób może stanowić inspirację – nie tylko do podróży, ale także do przemyśleń, do spojrzenia innym, bardziej uważnym okiem na swoje życie, a może nawet do wprowadzenia w nim pewnych zmian.
Szczerze zachęcam do przeczytania tej książki nie tylko te osoby, które poznały już wcześniej inne relacje z podróży Beaty Pawlikowskiej, ale również tych, którzy do tej pory nie mieli takiej okazji. Myślę, że nie poczują się zawiedzeni i odbiorą tę książkę podobnie jak ja – bardzo pozytywnie. Zapraszam więc do świetnej czytelniczej przygody, jaką z pewnością będzie dla wielu miłośników literatury podróżniczej lektura „Blondynki na Bali”.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca National Geographic
Autor Beata Pawlikowska
Język polski
Data wydania 01-09-2012
Oprawa twarda
Ilość stron 328
Wymiary / mm 210 x 230
Waga / gr 1220
EAN 9788375963984
ISBN 9788375963984

Napisz recenzję

Oceniasz: Blondynka na Bali National Geographic

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt