• Babcia w pustyni i puszczy Bernardinum, literatura podróżnicza

Babcia w pustyni i puszczy Bernardinum

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bernardinum
Język: polski
Kategoria
Afryka / Afryka
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 37,90 

45,00 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: dostępne "od ręki"
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Basia Meder - Polka mieszkająca w Australii. Z wykształcenia inżynier mechanik oraz informatyk. Ma za sobą 16 lat pracy jako informatyk w Polsce i tyle samo w Australii, dokąd wyjechała w 1981 roku. Nie zwraca uwagi na swój emerytalny wiek - odbyła roczną podróż dookoła świata, drugą roczną po Afryce, przemierzyła też kontynent australijski wszerz i wzdłuż. Dotychczas poznała około osiemdziesiąt krajów. Współpracowała ze Steve'em Parishem, legendą australijskich fotografów przyrody. Na zdjęciach zamieszczonych w książce widać, że nauki mistrza nie poszły w las.

Recenzje ArtTravel.pl

Afryka to kontynent pełen różnorodności, a nawet skrajności – naocznie przekonała się o tym Basia Meder, Polka mieszkająca w Australii. Z wykształcenia jest inżynierem mechanikiem i informatykiem. Jako informatyk przepracowała 16 lat w Polsce oraz tyle samo w Australii, dokąd wyjechała w 1981 roku. Jej prawdziwą pasją są podróże, o czym świadczy jej styl życia. Odbyła roczną wyprawę dookoła świata oraz drugą roczną po Afryce. Ponadto przemierzyła wzdłuż i wszerz australijski kontynent.
Jej wspomnienia z podróży po Afryce wydane zostały w dwóch książkach: „Babcia w Afryce” oraz „Babcia w pustyni i w puszczy”. Niniejsza książka jest relacją z drugiej części afrykańskiej wyprawy Basi Meder. Autorka opowiada tu o swoim pobycie w następujących krajach: Tanzania, Kenia, Uganda, Rwanda, Etiopia, Egipt, Ghana, Togo, Burkina Faso, Mali, Maroko.
Ta ogromna różnorodność kontynentu afrykańskiego oraz jego egzotyka bardzo mnie interesują i fascynują, stąd chętnie sięgam po książki na temat Afryki i relacje z podróży po Czarnym Lądzie. Dlatego też z radością rozpoczęłam lekturę książki Basi Meder, licząc na ciekawą, porywającą lekturę. I nie zawiodłam się, gdyż taka właśnie była.
Basia Meder podczas swojej podróży przeżyła wiele przygód, o których opowiada w książce, dzieląc się nie tylko swoimi wrażeniami, ale też obserwacjami i zdobytą wiedzą. Dzięki jej relacji można się więc wiele na temat Afryki i jej mieszkańców dowiedzieć.
Opowiada tu o swojej wyprawie na safari, przybliżając czytelnikom zaobserwowane zwyczaje i zachowanie się dzikich zwierząt. Opisuje swoje wizyty w wioskach i osadach, zamieszkiwanych przez rozmaite afrykańskie ludy i plemiona. Dzięki temu mamy okazję poznać ich zwyczaje, tradycje i mentalność, dowiedzieć się, jak mieszkają, jaki jest ich styl życia, jak wyglądają noszone przez nich stroje i fryzury. Bardzo ciekawie autorka prezentuje też przebieg trwającego trzy dni uroczystego święta Timkat.
Wędrując po Afryce, niejednokrotnie była świadkiem i uczestnikiem ceremonii parzenia, podawania i picia kawy, poznała również tuareski zwyczaj i symbolikę parzenia herbaty, próbowała też miejscowych potraw, zaś szczegóły tych doświadczeń także zdradza w swojej książce.
Podróżniczka z prawdziwą pasją i zachwytem opisuje piękno i różnorodność afrykańskich krajobrazów. Swoją opowieść okrasza też szczyptą historii, szczególnie przy wspomnieniu pobytu w Rwandzie, Ugandzie, Mali, Egipcie i Etiopii.
Jak wspomniałam wcześniej, Basia Meder oglądała i zaprezentowała w książce różne oblicza Czarnego Lądu, wykazując różnice między tamtejszymi krajami katolickimi i muzułmańskimi, między mieszkańcami miast i wsi. Pokazała Afrykę piękną, radosną, barwną, ale też i tę pełną biedy, nędzy, chorób, cierpienia. Stąd nie zabraknie podczas lektury jej opowieści chwil na refleksję i zamyślenie.
Podróżując po Afryce, autorka spotykała się z ogromną serdecznością tubylców, doznając gościnności od wielu napotkanych w drodze ludzi. Ale też padła ofiarą bandyckiego napadu. O tym wszystkim również przeczytać można w książce „Babcia w pustyni i w puszczy”, którą szczerze polecam.
Uważam, iż Basi Meder znakomicie udało się scharakteryzować i ukazać tę różnorodność Afryki. Świetnie opisuje i oddaje atmosferę życia na Czarnym Lądzie, czy to w dużych miastach, czy w niewielkich miasteczkach, czy wreszcie w małych wioskach.
Sama autorka daje się poznać – w moim odczuciu – jako osoba niezwykle sympatyczna, ogarnięta pasją, wytrwała w realizacji marzeń, otwarta na świat oraz odmienność kulturową, łatwo nawiązująca kontakty z ludźmi, a przy tym jako bardzo dobra pisarka. O wszystkim, co widziała podczas swojej wyprawy, opowiada tak barwnie, sugestywnie, plastycznie, że bez trudu można w trakcie czytania uruchomić swoją wyobraźnię i niemal to zobaczyć. A nawet jeżeli komuś nie wystarczyłoby wyobraźni, z pewnością pomogą mu zachwycające swoim pięknem, kolorami i precyzją wykonania zdjęcia, których w książce tej jest naprawdę sporo. Pojawiają się dosłownie co parę stron, a pokazują dokładnie to, o czym pisze autorka: mieszkańców poszczególnych krajów i przedstawicieli rozmaitych plemion – ich barwne stroje i różnorodne fryzury, wspaniałe afrykańskie zwierzęta, ciekawe budowle i inne obiekty, miejscowe uroczystości.
„Babcia w pustyni i w puszczy” to książka, której lektura całkowicie pochłania uwagę czytającego, fascynująca i inspirująca, pozwalająca bliżej poznać afrykański kontynent. Po jej przeczytaniu trudno dziwić się, że tak wielu podróżników zaraziło się „afrykańskim bakcylem” – jak często określa się to uczucie, które nie pozwala o Czarnym Lądzie zapomnieć tym, którzy tam byli. Przykładem jest sama Basia Meder, która mimo nieprzyjemnego doświadczenia, przez które zmuszona była przerwać podróż, wróciła jednak do Afryki, zaś swoje wrażenia z całej wyprawy zawarła w książkach.
Jej opowieść porywa, intryguje, zachwyca, a ponadto skłania do refleksji. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jakie dokładnie doświadczenia zdobyła Basia Meder w czasie pobytu w Afryce, jeżeli chcecie wraz z nią wyruszyć w wyobraźni na ekscytującą wyprawę – koniecznie przeczytajcie jej książkę „Babcia w pustyni i w puszczy”. Szczerze zachęcam zarówno tych, którzy mieli już okazję odwiedzić ten fascynujący kontynent, jak i tych, dla których podróż do tej części świata pozostaje na razie w sferze marzeń. Zapewniam, że czas przeznaczony na lekturę tej opowieści nie będzie czasem straconym, lecz pełnym niesamowitych czytelniczych doznań. Przekonajcie się sami!

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bernardinum
Autor Basia Meder
Język polski
Oprawa twarda
Ilość stron 344
Wymiary / mm 145 x 210
Waga / gr 715
EAN 9788373808898
ISBN 978-83-7380-889-8

Napisz recenzję

Oceniasz: Babcia w pustyni i puszczy Bernardinum

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt